Sztuka

Impreza urodzinowa Galerii Negatyw (Katowice)

 

Galeria Negatyw zaprasza na WIELKĄ IMPREZĘ URODZINOWĄ, 
której częścią będzie wernisaż interdyscyplinarnej wystawy zbiorowej „WYJŚCIE”

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 września 2012r. o godz. 21.00
 

W programie:

- oficjalne otwarcie
- spotkanie z autorami
- wino i poczęstunek
- Improwizacje muzyczne grupy D3R crew
- performance Exit 
- afterparty – DJ Niespodzianka – Funk, rap, soul i takie tam

Wstęp wolny !


O wystawie
WYJŚCIE


21 lat temu w 1991 roku dwa ogromne okna Teatru Scena Gugalander zostały trwale zamknięte. Stworzyły w ten sposób autonomiczną, hermetyczną przestrzeń. Wyspę osadzoną w centrum Katowic, trwale oddzielającą terytorium sztuki od terytorium przestrzeni publicznej. 21 lat temu tworzenie takiej enklawy miało rację bytu, ale czy sytuacja wygląda tak i teraz ? Znaleźliśmy się w momencie w którym sztuka powinna wyjść do odbiorcy a nie czekać na niego biernie w złotej klatce. Z drugiej strony powinna także z tej klatki chcieć się wyzwolić, dla samej siebie, nie tylko w celu poszukiwania nowych adresatów. 

Taka właśnie myśl przyświeca nam w projekcie „Wyjście”, będącym nie tylko jednorazowym eventem artystycznym, wernisażem otwierającym nową wystawę, ale przede wszystkim pierwszą rocznicą działania Galerii Negatyw. Otwarciem nowego etapu rozwoju. W ciągu tego pierwszego roku Galeria Negatyw „zapuściła korzenie”, osadziła się w Klubie Scena Gugalander. To miejsce można nazwać jej sercem. Teraz naszą ideą jest stworzenie układu krwionośnego, oplatającego swoją strukturą śląską przestrzeń miejską.

Galerię tworzą ludzie, nie ściany i systemy oświetleniowe. Dlatego też urodziny galerii są jednocześnie urodzinami osób ją prowadzących. Stąd pomysł by wystawa „Wyjście” była interdyscyplinarnym zbiorowym projektem opartym na współpracy pięciu młodych artystów, to jednocześnie kolektyw artystyczny i grupa tworząca zespół galerii. Swoje prace zaprezentują Wojtek Kukuczka, Łukasz Pallado, Katarzyna Zioło, Tomek Olesiński i Alicja Czerwiak. Prace oparte na performance, rzeźbie, instalacji, fotografii korzystając z rozwiązań street artowych odniosą się to tytułowego tematu „wyjścia” z dawno ukonstytuowanych przestrzeni wystawienniczych jakimi są mury galerii. Pięć różnych technik i spojrzeń na temat stworzy spójną, konsekwentną i wielopłaszczyznową wypowiedź. Pierwszym krokiem jest otwarcie okien. Symboliczny gest mający na celu stworzenie portalu do świata przestrzeni miejskiej, umożliwiającego wyjście z ekspozycją na zewnętrzną elewację Klubu Scena Gugalander, na ulicę, pośród odbiorców. Zaimprowizowana zostanie sytuacja której wydźwiękiem będzie wychodzenie z klubu. Jeszcze nie całkowite wyjście, ale właśnie pierwszy krok, początek nowej odsłony galerii, nowej jakości wystawienniczej. 

Wystawa jest oczywiście najważniejszą częścią całego wydarzenia, ekspozycją, która po zakończeniu świętowania pierwszego jubileuszu będzie dalej informowała odbiorców o idei twórców o nowym kierunku działania galerii. Urodziny jednak rządzą się swoimi prawami. To nie może być kameralny wernisaż składający się z prelekcji i cichego tła muzycznego, tylko karnawał, święto nas wszystkich. W związku z tym nie poprzestaniemy na ekspozycji swoich prac, do uczczenia rocznej działalności zaprosiliśmy także muzyków, bębniarzy, DJ-ów, tancerzy teatru tańca i grono artystów zaprzyjaźnionych i związanych z Galerią Negatyw. 

21 września 2012 Galeria Negatyw będzie obchodziła pierwszą rocznicę swojej działalności. Jak dla każdego jubilata tak i dla nas jest to moment szczególny, podsumowanie pewnego etapu działalności i rozpoczęcie realizacji nowej idei.

Urodziny będą momentem przełomowym, przedstawieniem nowej wizji. Wyjściem z galerii do ludzi!


Swoje prace zaprezentują:

Łukasz Pallado
Katarzyna Zioło
Wojtek Kukuczka
Alicja Czerwiak
Tomasz Olesiński 
Marta Drzastwa
Ana Wybraniec
OLEK Rajewski

 

 

 

GALERIA NEGATYW W PRZESTRZENI

KATOWICKIEGO KLUBU GUGALANDER

Ulica Jagiellońska 17a 40-032 Katowice


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca