Cosmic Underground – artystyczny pociąg we Wrocławiu

 

Do Polski przyjechał z Estonii, w środę wjedzie na peron 4 wrocławskiego Dworca Głównego PKP. Pociąg artystyczny składa się z 10 wagonów, w których swoje prace prezentuje 30 artystów z Estonii, Łotwy, Polski i Portugalii.

 

Pociąg we Wrocławiu zatrzyma się na dwa dni. Artyści zaprezentują na Dworcu Głównym , w wagonach spektakl z elementami performance, muzyki, sztuk wizualnej, teatru. Polscy artyści biorący udział w projekcie to m.in. L.U.C., SOFA, Mariusz Lubomski, Stefan Kornacki, Tomasz Cebo.

 

Pociąg, w ramach projektu Cosmic Underground wyruszył z Tallina w Estonii  20 września. Swoją podróż zakończy swoją podróż 8 listopada w Portugalii. Zatrzymuje się po drodze na dworcach wybranych miast, gdzie odbywają się spektakle teatralne. To one są główną osią wydarzeń, w których  udział biorą artyści sztuk wizualnych, rzeźbiarze, projektanci, architekci, muzycy, pisarze, dziennikarze i badacze akademiccy. Z Polski będą to m.in. SOFA, L.U.C, Stefan Kornacki, Mariusz Lubomski, Tomasz Cebo, aktorzy: Radosław Smużny, Krystian Wieczyński, Łukasz Ignasiński  i artyści tworzący Instytut B61. Z zagranicy Elo Liiv, Eva Tallo, Andre Banha, Gint Gabrans, Raoul Kurvitz, Elina Cerpa.

 

Projekt Cosmic Underground opowiada historię grupy naukowców, zainspirowanych przez Alberta Einstiena i jego teorię względności, którzy badają czas. Początkiem badań była godzina utracona podczas zmiany czasu. Naukowcy odkryli, że w jednej godzinie zawarte są smaki zapachy, uczucia, emocje, dźwięki, kształty oraz ruch. Poszukiwania nie zakończyły się tylko na zbadaniu utraconej godziny. Grupa naukowców chciała zbadać więcej czasu, więcej godzin na większej przestrzeni. Cosmic Underground został zaprojektowany jako żywe laboratorium czasu, aby podróżować poza wszelkimi granicami.

 

- Wyjątkowość projektu polega na tym, iż jest to artystyczna podróż kolejowa łącząca dwa bieguny Europy – Wschód i Zachód. Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również ogromne wyzwanie logistyczne – ze względu na różnicę szerokości torów na wschodzie, zachodzie i w Europie środkowej. Pokonując te ograniczenia pokazujemy, że Europa nie ma granic - mówi Jan Świerkowski z Fundacji Platon, która jest pomysłodawcą i głównym producentem projektu Cosmic Underground.

 

We Wrocławiu pociąg będzie od 10 do 12 października (spektakle o godzinach 18:01, 19:31, 21:01, 22:31). Wstęp na spektakle jest bezpłatny. O miejscu odbioru biletów widzowie dowiadują się na stronie: http://cosmicunderground.eu Mając bilet trzeba jeszcze się zalogować na stronę i oddać swoją godzinę czasu.

 

 

Źródło: http://www.wroclaw.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło