Sztuka

RPG, czyli Regularny Przegląd Galerii

Tytuł może się wydać nieco przewrotny. Termin RPG skojarzy się z grami fabularnymi (nie tylko komputerowymi) albo z... ręcznym granatnikiem przeciwpancernym zza wschodniej granicy (Rucznoj Protiwotankowyj Granatomiot).

 

Nie ukrywam, że ma zwrócić uwagę na to, co się dzieje w wywrotowej galerii, a dzieje się wiele interesujących rzeczy. Mimo że nie jest o nich zbyt głośno. W ramach inauguracji Regularnego Przeglądu Galerii wybrałem okres od rozstrzygnięcia ostatniego konkursu galeryjnego (20.06) do końca września (III kwartał + 10 dni II kwartału 2012). Choć wakacje nie sprzyjają żadnej pracy, w tym czasie w galerii ukazały się prace doprawdy intrygujące, artyści wykazali się niecodziennym spojrzeniem na świat, na dodatek przybyło kilka nowych osób.

 

Oprócz zwrócenia uwagi na dział i poszczególne prace (szczególnie te dobre), celem RPG jest pobudzenie użytkowników do aktywnego komentowania. Rozmawiajmy o swoich obrazach, fotografiach, grafikach, ale zaglądajmy również do innych. A nuż zaprezentują coś insiprującego! Niewątpliwie mamy na Wywrocie osoby, którym potrzebna jest krytyka – pozytywna i negatywna – czy słowa motywujące do dalszej pracy nad sobą i warsztatem.

 

Na początek przegląd będzie odbywał się co kwartał. Gdy zwiększy się ilość publikowanych na Wywrocie prac plastycznych, prawdopodobnie zwiększy się też częstotliwość ukazywania się RPG.

 

 

 

Fotografia

 

Opublikowano 59 fotografii. Poziom oczywiście różny. Spotkamy wycieczkowe pstryki (Mila, Ciacho92) i nieporozumienia portretowe (Kiniaa). Na szczęście tego typu zdjęć jest coraz mniej. Niestety zdarzyły się dwie fotografie wyciągnięte z internetu. Nie wydaje mi się, że użytkownicy, którzy je udostępnili, są ich autorami. Nie będę tutaj ferował wyroków, ale mam swoje (uzasadnione) podejrzenia co do autorstwa. Swoją aktywnością wyróżniła się KIMI (często z ciekawymi pomysłami). Poza tym zobaczymy prace RobaKa, Grzegorza Kaczmarczyka, Grzegorza Skwarlińskiego, Ewy Miler, fruźki, szamanki, primastelli i Marcina Maćko.

Warta podkreślenia jest obecność fotografika ukrywającego się pod pseudonimem ,,rdza''. Pierwsze intrygujące prace pojawiły się we wrześniu. Liczymy na więcej.

 

Ponieważ nie ma odpowiedniej kategorii w dziale fotograficznym znalazła się też prace niezwiązane z fotografią: rzeźba Król (Alex Johanson) i zrobione na szydełku antystresiaki Ravy.

 

W dziale omyłkowo pojawiły się dwie prace: Wandalena Białykot i jej Amelia to malarstwo raczej, tak samo Mój diabeł z czerwoną różą Waldemara Dąbrowskiego. Uwzględniłem je we właściwym miejscu.

 

 

 

Malarstwo

 

Opublikowano 40 prac. Autorzy w większości znani na Wywrocie. Jedyny nowy „narybek” to Wandalena Białykot ze swoimi intrygującymi wizjami. Oceny poziomu prac nie podejmę się, ale liczba wyróżnień coś o tym mówi.

 

 

 

Grafika

 

Opublikowano 30 prac. Spotkamy tu głównie wizje Ewy Miler (charakterystyczny rozpoznawalny styl) i kilka ciekawych eksperymentów KIMI.

 

 

 

Rysunek

 

Opublikowano 28 prac. Przybyło kilku interesujących artystów i to ich prace dominują: Michał Reschke, Ana in Chains, tounada (ciekawa technika upodabniająca do grafiki).

 

 

 

 

Komiks

 

Opublikowano 16 prac. Tu od lat dominuje jeden autor – widget. Charakterystyczna kreska i ciekawy humor, choć potknięcia się zdarzają.

 

 

 

 

Na zakończenie coś na kształt plebiscytu na pracę kwartału. Poniżej znajdują się wyróżnione/polecone prace. Zapraszamy do głosowania w specjalnie do tego celu utworzonym forum (http://www.wywrota.pl/db/group/413-rpg-czyli-regularny-przeglad-galerii.html) według następujących zasad:

  1. Głosujemy na 3 wybrane prace, podając tytuły. Kolejność ma znaczenie.

  2. Czas głosowania do 22.10.2012

  3. Głosować mogą wszyscy, którzy posiadają konto na Wywrocie

 

Zdjęcia


Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

51 3miasto
217 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Ministerstwo Sztuki
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Grzegorz Cezary Skwarliński
Grzegorz Cezary Skwarliński 18 pazdziernika 2012, 07:45
Przypominam o terminie głosowania 22.10 (poniedziałek)
Aneta Mlaś -Touanda-
Aneta Mlaś -Touanda- 18 pazdziernika 2012, 22:19
miło mi bardzo,że moja skromna twórczość została zauważona wśród tylu ciekawych prac.wstrzymam się od głosowania jako autorka jednej z typowanych prac.
Grzegorz Cezary Skwarliński
Grzegorz Cezary Skwarliński 23 pazdziernika 2012, 11:01
Mało było uczestników plebiscytu. Trochę szkoda, może przy następnym RPG będzie lepiej. Niemniej głosowanie jest ważne.

Pracą kwartału został rysunek autorstwa Any in Chains pt. Led Zeppelin
Aneta Mlaś -Touanda-
Aneta Mlaś -Touanda- 26 pazdziernika 2012, 21:38
może warto następnym razem bardziej zareklamować plebiscyt, bo ja przez przypadek zwyczajnie się o nim dowiedziałam. miło mi ze moja praca zajęła drugie miejsce,dziekuję za wyróżnienie
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 26 pazdziernika 2012, 22:18
Touando, a powiedz mi, gdzie zaglądają ludzie wystawiający w naszej Galerii. Info było na stronie głównej, podstronie Galerii, forum i fb.
Usunięto 3 komentarze
przysłano: 13 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca