Ormiański weekend we Wrocławiu

Już w sobotę rozpocznie się druga edycja VoicEncounters zatytułowana „Moja milcząca siostro”. Podczas dwóch dni spotkań, warsztatów i koncertów Wrocław odwiedzą artyści oraz znawcy historii i kultury ormiańskiej z całego świata.

W najbliższy weekend 10 i 11 listopada odbędzie się dwudniowy cykl spotkań, wystaw i koncertów „Moja milcząca siostro”. W ramach pracy nad nowym projektem „Armine, Sister” poświęconemu deportacji i eksterminacji Ormian z początku XX wieku, Teatr ZAR chce podjąć kwestię „milczenia Europy” towarzyszącego pamięci o tych wydarzeniach. Dlatego artyści zaprosili do Wrocławia naukowców z całego świata zajmujących się historią i kulturą Armenii. Nadchodzący weekend będzie okazją, by uczestniczyć w spotkaniach z dyrektorem Instytutu Komitasa w Londynie – Arą Sarafianem, mistrzami śpiewu ormiańskiego ze Stambułu –Nişanem Çalgıcıyanem i Muratem İçlinalçą, profesor Ireną Grudzińska-Gross czyKrzysztofem Czyżewskim. Wielkim nieobecnym będzie turecki działacz na rzecz praw człowieka, nominowany w tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla – Ragıp Zarakolu. Badacz, od lat prześladowany w Turcji za wydawanie kontrowersyjnych książek na temat praw mniejszości, nie weźmie udziału w spotkaniach z powodu procesu sądowego, który wytoczyły mu tureckie władze.

 

W trakcie dwóch dni spotkań odbędą się trzy panele dyskusyjne („Historia ludobójstwa”, „Historia zakłamania” i „Historia ignorancji”), które skupią się na zaprzeczeniu faktu ormiańskiego ludobójstwa przez tureckie władze. Uczestnicy podejmą także temat bierności Europejczyków oraz budowania „akordu milczenia” wokół aktów przemocy. Sobotnia dyskusja „Przekaz – przemiana” dotyczyć będzie procesu przekazu ormiańskiego śpiewu modalnego. W spotkaniu wezmą udział mistrzowie śpiewuktórzy skupią się na kwestii „interpretacji” zapisu muzycznego następującej po odczytaniu. Poruszą także rolę ormiańskiego śpiewu modalnego w pielęgnowaniu tradycji muzyki liturgicznej.

 

Poza spotkaniami podejmującymi kwestię pierwszego ludobójstwa XX wieku oraz przekazu ginącej kultury, w programie VoicEncounters znalazły się wyjątkowe warsztaty śpiewu monodycznego, które poprowadzi Aram Kerovpyan – śpiewak z katedry ormiańskiej w Paryżu. Dwudniowe spotkania w głosie zakończy przedstawienie projektu Teatru ZAR „Armine, Sister”, w trakcie którego zaprezentowany zostanie m.in.  projekt filmowy „Winds of Armine –Expedition to Anatolia”. Podczas spotkania Teatr ZAR pokaże podstawowe kierunki pracy nad nowym spektaklem – źródła muzyczne, założenia kompozycji przestrzeni i podstawy nowego treningu fizycznego.

 

Kulminacją dwudniowej refleksji na temat tragicznej historii Ormian i bogactwa zniszczonej kultury będzie niezwykły koncert muzyki ormiańskiej. Wspólnie wystąpią: rodzina Kerovpyan, Teatr ZAR oraz goście specjalni – Nışan Çalgıcıyan i Murat İçlinalça. Koncert „Kolumny” odbędzie się w niedzielę 11 listopada o godzinie 20.00, w kościele św. Antoniego z Padwy.Miejscem pozostałych spotkań, paneli dyskusyjnych i warsztatów w ramach VoicEncounters będzie Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27). Wstęp wolny.

 

Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl oraz www.voicencounters.art.pl.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło