Sztuka

Senne wizje w tarnowskim BWA

 

Podczas 9. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza w BWA w Tarnowie pokazane zostaną prace 15 polskich artystów i artystek skupionych wokół wspólnej tematyki: podróży pociągiem i snu.

Kuratorki, Ewa Łęczyńska-Widz i Jadwiga Sawicka, zaprosiły do współpracy twórców reprezentujących różne dyscypliny: sztuki wizualne, literaturę, teatr (działania parateatralne, performance), muzykę, dizajn.Są to: Stefan Grabiński, Elżbieta Jabłońska, Andrzej Juszczyk, Lila Kalinowska, Piotr Lutyński, Holger Mandel, Jacek Niegoda, Karolina Niwelińska, Agnieszka Piksa, Marcin Polak, Agnieszka Polska, Michał Poręba / Aprapla, Jadwiga Sawicka, Krzysztof Skoczylas, Julita Wójcik.

Tematem wystawy "Sen jest drugim życiem" i wydarzeń z nią związanych są marzenie senne i podróżowanie koleją. Kolej/pociągi/perony/stacja kolejowa - sny o podróżach koleją, koszmary o spóźnianiu się na pociąg, gubieniu bagażu i podróżowaniu w niewłaściwym kierunku. Ale także: radość podróżowania, wolność wynikająca z oderwania się od codzienności, romantyzm dalekich podróży, przygoda.

Ważne są sny śnione w pociągu; krótkie momenty przytulności w niewygodnym otoczeniu; niedoceniany heroizm śnienia w trudnych warunkach: sen z ryzykiem przespania celu podróży, podróżowanie pod prąd rzeczywistości w złudnie bezpiecznej otoczce marzenia sennego.

Pretekstem dla autorów wystawy był secesyjny budynek dworca kolejowego w Tarnowie, w którym obecnie mieści się siedziba tarnowskiego BWA. W związku z planowaną przeprowadzką Galerii do nowego miejsca w 2013 roku, zaistniała potrzeba pożegnania się z oswojonym już miejscem. Wystawa wdziera się bezpośrednio w przestrzeń kolejową: perony, przejścia podziemne, poczekalnie. Działanie to ma skłonić widzów i przechodniów, użytkowników dworca do intensywniejszego przeżywania chwil spędzonych na dworcu lub wręcz przeciwnie: zachęcić do zwolnienia tempa.

W wystawie biorą udział:

Stefan Grabiński (ur. 1887 w Kamionce Strumiłowej, zm. 1936 we Lwowie) – studiował literaturę polską i filologię klasyczną na Uniwersytecie Lwowskim. Pracował jako nauczyciel we Lwowie i Przemyślu. Jest przedstawicielem nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej, klasykiem noweli fantastycznej, uznawany czasem za „polskiego Poe" lub „polskiego Lovecrafta". Był twórca horroru kolejowego.

Elżbieta Jabłońska (ur. 1970 w Olsztynie) – studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się fotografią, performance i sztuką instalacji. Mieszka i pracuje w Kozielcu nad Wisłą.

Andrzej Juszczyk (ur. 1972 w Przemyślu) – studiował filologię polską na UJ. Literaturoznawca i muzyk. Mieszka w Przemyślu.

Lila Kalinowska (ur. 1981 w Przemyślu) - studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz i na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Projektuje przestrzenie. Mieszka i pracuje w Przemyślu.

Piotr Lutyński (ur. 1962 w Tychach) - studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Zajmuje się malarstwem, instalacją. Należy do formacji muzycznej Rdzeń. Prowadzi projekt rzeźbiarsko-muzyczny KR736EJ. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Holger Mandel (ur. 1966 w Berlinie) – reżyser i producent filmowy. Studiował w Berlin-Weissensee School of Art, współpracował z Berliner Arbeitskreis Film. Na podstawie opowiadań Stefana Grabińskiego nakręcił filmy „Kochanka Szamoty” i „Ultima Thule”. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Jacek Niegoda (ur. 1972 w Gdańsku) - studiował rzeźbę na ASP w Gdańsku. Tworzy wideo art, instalacje, akcje. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Karolina Niwelińska (ur. 1978 w Krakowie) - studiowała Filologię Szwedzką na UJ oraz Architekturę Wnętrz na ASP w Krakowie. Obecnie pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tworzy filmy, animacje, fotografie, obiekty, instalacje, projekty graficzne i przestrzenne. Mieszka w Chmielniku.

Agnieszka Piksa (ur. 1983 w Warszawie) - studiowała grafikę na ASP w Krakowie i w Cluj (Rumunia). Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, projektowaniem graficznym. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Marcin Polak (ur. 1973 w Łodzi) – studiował fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Jest autorem akcji rewitalizujących przestrzeń publiczną i społeczną.

Agnieszka Polska (ur. 1985 w Lublinie) – studiowała na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, potem na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie i Universität der Künste w Berlinie. Tworzy wideo, filmy animowane, fotografie i rysunki. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Michał Poręba (ur. 1964 w Tarnowie) - studiował malarstwo w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, a także działaniami parateatralnymi i performance. Od 1997 roku prowadzi teatr ruchu „Aprapla”. Mieszka i pracuje w Tarnowie.

Jadwiga Sawicka (ur. 1959 w Przemyślu) - studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Tworzy obrazy, fotografie, obiekty, instalacje tekstowe. Mieszka i pracuje w Przemyślu.

Krzysztof Skoczylas (ur. 1980 w Koninie) - studiował architekturę krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Działa na pograniczu dyscyplin projektowych i sztuki. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Julita Wójcik (ur. 1971 w Gdańsku) - studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku. Jest autorką akcji artystycznych, obiektów i instalacji przestrzennych. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

 

 

BWA Galeria Miejska w Tarnowie
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa Dworzec PKP,
Pl. Dworcowy 4, 33-100 Tarnów

Źródło: materiały prasowe


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 grudnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca