Sztuka

Wieczór z kolekcjonerem sztuki

 

Wydawnictwo Bosz oraz Law&Art zapraszają na spotkanie wokół książki "Uporczywe upodobanie" Jerzego Stelmacha.

Autor i właściciel pokaźnych zbiorów malarstwa polskiego opowie o filozofii gromadzenia dzieł artystycznych oraz podzieli się swoim doświadczeniem w zakresie sposobów konstruowania kolekcji. Dyskusję poprowadzi Aleksandra Drożdż z Law&Art.

Spotkanie odbędzie się 29 stycznia w Galerii Mito przy ulicy Waryńskiego 28 o godz. 19. 

Wstęp wolny.

"Uporczywe upodobanie" to zapis błyskotliwych i osobistych przemyśleń kolekcjonera sztuki z prawdziwego zdarzenia. Miłośnik i pasjonat obrazów Jerzy Stelmach posiada w swoich zbiorach obrazym.inWitolda Wojtkiewicza, Wacława Taranczewskiego oraz Andrzeja Wróblewskiego, które prezentuje w książce.

 

Autor dzieli się z czytelnikami refleksjami na temat filozofii gromadzenia rzeczy artystycznie pięknych w czasach dominacji kultury tandety i nadmiaru. Jerzy Stelmach jest filozofem, prawnikiem i autorem licznych publikacji poświęconych m.in. filozofii prawa. Wykłada również na Uniwersytecie Jagiellońskim. Snuje wciągającą opowieść na temat swojej pasji, jej korzeni, analizując rolę zamiłowania do kolekcjonowania w ludzkim życiu. Do zagadnienia podchodzi w sposób szeroki, przyglądając się temu jak wielkie znaczenie może mieć to nietypowe hobby we współczesnej rzeczywistości. Dzisiaj dominuje kultura przypadku, w której więcej wagi przywiązuje się do ilości niż jakości. W tej sytuacji pasja do wynajdywania rzeczy wyjątkowych i tworzenia z nich kolekcji pozwala na odcięcie się od pospolitego gustu i wykreowanie własnego, wysmakowanego świata. W tym świecie liczy się szczegół oraz to, co jednostkowe, a kryteria oceny kolekcjonera wymykają się powszechnym konwencjom. Kolekcjonowanie przedstawione jest tu jako podróż w poszukiwaniu znaczeń i sensów po to, by pogłębić rozumienie sztuki. Analizowana jest też dzisiejsza pozycja artysty uwikłanego w rynek. Autor zastanawia się nad elitarnością sztuki oraz egalitarnością państwowych instytucji, które ją promują. Myśli odsłaniane przez Jerzego Stelmacha mogą zainteresować nie tylko miłośników sztuki.

 

Książka składa się z siedmiu rozdziałów, które mogą być czytane w dowolnej kolejności i niezależnie od siebie. Stanowi ona komentarz do własnej kolekcjonerskiej przygody autora. W książce poruszany jest również problem granic sztuki oraz jej interpretacji. W publikacji znaleźć można liczne reprodukcje dzieł sztuki, pochodzące z prywatnej kolekcji autora.

 

Delectatio – to po łacinie upodobanie, ale także radość, żądza, kuszenie, orgazm. Jak mówi sam autor "nie o słowa tu chodzi, nawet jeśli są ważne, lecz o to wszystko, co znajduje się po drugiej stronie słów, czyli właśnie o rzeczy, ludzi i o uporczywe upodobanie".


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca