Sztuka

Komentowałeś? No to wygrałeś!

Wyniki wywrotowego konkursu dla osób komentujących prace znajdujące się w naszej Galerii.

Drodzy Wywrotowcy,

 

Zakończyła się I edycja konkursu komentatorów prac Wywrotowców, trwająca od 20 stycznia do 20 lutego. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, Redakcja Wywroty serdecznie dziękuje. Miło nagradzać osoby dzielące się swoimi przemyśleniami, odczuciami, osoby posiadające własne zdanie i nie obawiające się je przedstawić. Mamy nadzieję, że wkrótce będzie Was więcej, a my będziemy mogli rozdać znacznie więcej nagród!

 

Kto zwyciężył? Czy raczej kto wykazał się największa aktywnością, pisał merytoryczne komentarze?

 

Paulina Wielbicka

 

Ze względu na to, że kolejni po Paulinie są opiekunowie Galerii i kierownica, a następnie osoby, których komentarze nie należą do najbardziej merytorycznych – pozostałych miejsc i wyróżnień nie przyznano. 

 

Paulinie serdecznie gratulujemy. Z puli nagród wybierz sobie 2 książki i 2 czasopisma. Pozostałe nagrody przechodzą do kolejnej edycji.

 

 

NAGRODY

 

 

 

 

Egzemplarze książki:

 

 

 

Sebastian Frąckiewicz

Wyjście z getta

Wydawnictwo: Stowarzyszenie 40 000 Malarzy, maj 2012

Liczba stron: 430

 

O książce:

 

Dlaczego komiks sytuuje się na marginesie polskiej kultury? Z jakiego powodu instytucje państwowe albo komiks ignorują, albo traktują go instrumentalnie, wpisując w partykularne polityki historyczne? Dlaczego w Polsce nie istnieją nagrody i stypendia dedykowane komiksowi? Czy polski komiks ma własną tradycję? Czy komiks należy rozpatrywać w kontekście literatury, czy sztuk wizualnych? A może komiks właśnie stał się popularny? Na te i wiele innych pytań odpowiadają rysownicy, scenarzyści, kolekcjonerzy, kuratorzy, wydawcy i historycy komiksu.

 

___________________________________________________________

 

 

 

 

Ludwik Rajchman. Życie w służbie ludzkości.

Marta Balińska

Wydawnictwo Studio Emka

 

O książce:

 

 

Pierwsza biografia Ludwika Rajchmana przypomina postać wielkiego Polaka, twórcy pierwszej instytucji zdrowia w Polsce, Państwowego Zakładu Higieny, założyciela UNICEFU, tajemniczego emisariusza chińskiego rządu w USA, bakteriologa i humanisty. Książka napisana przez jego prawnuczkę Martę Balińską, wybitną flecistkę, to nie tylko historia jednego człowieka, ale i walki o godność ludzkiego życia, którą Rajchman prowadził od Polski przez Chiny i Japonię po Stany Zjednoczone. 

 

 

 

 

 

 

 

Bosh. Tajemnica namalowana rzeczywistością

Carolina Anna van Roben, John Gleason

Wydawnictwo Studio Emka

Liczba stron: 272

 

O książce:

 

 

Na dwudzieste urodziny Mikołaj dostał w prezencie album malarstwa Hieronima Boscha. Gdy jeszcze na kacu go oglądał, zauważył, że na “Sądzie Ostatecznym" malarz umieścił niemiecki hełm z I wojny światowej. Jego nowa dziewczyna, demon seksu, na innym wypatrzyła całkiem współczesne buty. Fałszerstwo, jasnowidzenie czy podróże w czasie? Mikołaj chce rozwikłać zagadkę. Mamy tu ogólnoświatowe spiski, tajne stowarzyszenia, tajemnice Watykanu i hitlerowskie skarby ukryte w dolnośląskiej kopalni wymieszane z wydarzeniami wypełniającymi jeszcze niedawno media jak np. afera z klasztorem betanek w Kazimierzu Dolnym; wszystko doprawione erotyką. Elementów układanki jest tu zresztą wiele - są uczucia, seks, mistycyzm, zdrada. „Bosch. Tajemnica namalowana rzeczywistością” to kryminał wydany przez Studio Emka, który czyta się z zapartym tchem. Do wygrania i do kupienia w salonach Empik oraz w dobrych księgarniach. 

 

 

 

 

 

Largo Winch: La Cyclope

 

Jean Van Hamme

Grupa W

Wydawnictwo Studio Emka

Liczba stron: 327

 

O książce:

 

 

 

Wielki międzynarodowy biznes, ze wszystkimi czyhającymi w tym świecie pułapkami, sekretnymi machinacjami, twardymi negocjacjami, szpiegostwem przemysłowym -  to wszystko mogłoby stanowić doskonałe tło dla toczącej się akcji. Tak, to było coś nowego. Pomyślałem o potężnym kartelu, oplatającym swymi mackami cały świat. Idąc za ciosem, dlaczego na jego czele nie miałby stać jeden tylko człowiek? Człowiek młody, pełen uroku, lubiący przygody i po prostu uczciwy, zupełnie inny niż funkcjonujący w świecie wielkiej finansjery, pozbawieni skrupułów baronowie biznesu. Taki, powiedzmy, harcerz. Ale harcerz najbogatszy na świecie. Miałem już mojego bohatera. I miałem też pomysł na jego pierwsze przygody. Adrenalina robi swoje.

 

 

 

___________________________________________________________

 

 

 

 

 

2 zestawy z 4 egzempalrzami archiwalnych numerówKwartalnika „Fotografia" oraz z albumem Wojciecha Wilczyka Kalwaria.

 

 

Kwartalnik Fotografia 19

 

Marek Gardulski, Erwin Olaf, Danuta Kuciak, Allan Sekula, Martin Parr, Wojciech Wilczyk, Marcin Przybyłko, Anna Wawrzkowicz, Miroslaw Tichy, Alain Balmayer, Visa pour l’Image, Tomek Sikora,Grzegorz Marek Sikora, Jerzegy Lewczyński, Kazimierz Zagórski, FotoArt Festiwal w Bielsku-Białej,Art Forum Berlin, 4.Biennale Fotografii w Poznaniu

 

 

 

Kwartalnik Fotografia 36

 

Renhui Zhao, Michał Grochowiak, Simon Norfolk, Mårten Lange, Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga, Mark Morrisroe, Agata Madejska, Sylwia Kowalczyk, Anna Orłowska, wystawa Niektórzy myślą, że jesteśmy brzydcy, projekt Zmiana ról, Anna Cywińska, Fotofestiwal w Łodzi, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Inspiracje, Paris Photo 2010, AIPAD, wystawa: The Independent w USA, magazyn itd Kadachrome

 

 

Kwartalnik Fotografia 37

 

 

 

Pieter Hugo, Aaron McElroy, Rafał Milach, Gregory Crewdson, Maciej Pisuk, Andrzej Mitura, Jerzy Wierzbicki,Grzegorz Wełnicki, Katarzyna Maksymowicz, Zbigniew Olszyna, Dominika Sadowska, Nieoczywiste 2011, 54. Biennale Sztuki w Wenecji, 7. Biennale Fotografii w Poznaniu, Transfotografia, FORMAT International Photography Festival, wystawa Blogspot: Anna Bajorek, Marcin Grabowiecki, Kama Grygoruk, Kama Rokicka i Monika Kotecka, Silvia Seneckova, rozmowy z Janiną Struk, z Jolantą Rycerską, z Mariuszem Wideryńskim, Zofia Chomętowska, Self-publishing

 

 

Kwartalnik Fotografia 38

 
Tomasz Gudzowaty, Magazyn 5 klatek: 04 Festiwal Fotodokumentu, Sergey Maximishin, Igor Muchin, Marcin Buras; Joel-Peter Witkin, Estelle Hannania, Jacques Borgetto, Sergiej Isakov, Akos Czigany, Dawid Misiorny, Joanna Kinowska rozmawia z Wolfgangiem Tillmansem, Adam Mazur rozmawia z Piotrem Wójcikiem, „Postdokument. Świat nie przedstawiony. Dokument polskiej transformacji po 1989 roku”, Recenzja „The History of European Photography 1900-1938”, Wilczyk kontra Zawadzki – polemika, I Miesiąc Fotografii w Tallinie, VIII Festiwal Fotografii w Kownie, X Miesiąc Fotorafii w Krakowie, Fotofestiwal w Łodzi
 

 

 

 

Kalwaria

Wojciech Wilczyk

Liczba stron: 128

Wydawnictwo KROPKA

 

 

Kalwaria to niezaaranżowane portrety. Autora, będącego ateistą, zafascynowała wyrazista fizjonomia ludzi oraz autentyczne i głębokie przeżywanie uroczystości religijnych. Wilczyk wykonał zdjęcia portretowe, w których sytuacja pozowania nie jest przez niego aranżowana, a fotografowani ludzie - czekał na moment, choć nie zawsze z pozytywnym skutkiem - spoglądają wprost na niego. Fotografie w „Kalwarii” to nie szukający sensacji zapis religijności, bardzo nietypowy dla większości fotoreporterów. Portrety nie ośmieszają uczestników, są próbą zrozumienia.

 

 

 

 

___________________________________________________________

 
 
 

Nagrody przekazali nam:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7938 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Paulina Wielbicka
Paulina Wielbicka 25 lutego 2013, 02:07
Dziękuję :), choć książek Ci u mnie dostatek uwielbiam dostawać nowe ;), a przeglądanie Galerii to nie lada przyjemność i mam nadzieję, że zobaczę kiedyś na żywo prace tam prezentowane :))
Konrad Matysiak
Konrad Matysiak 1 marca 2013, 23:36
graty ;)
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 2 marca 2013, 16:30
No to nagrody poleciały do Ciebie :)
przysłano: 22 lutego 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca