Sztuka

Maja Wolińska - Bermudzki sen

Zapraszamy na pokaz 
i spotkanie autorskie z Mają Wolińską
____________

Maja Wolińska
BERMUDZKI SEN

pokaz | spotkanie autorskie 
09.04.2013 godz. 18:00 | wtorek

http://www.entropia.art.pl/view_news.php?id=226


Materię i punkt wyjścia moich pracy wideo tworzą wrocławskie „ziemie niczyje” - strefy wizerunkowej i funkcjonalnej ambiwalentności.
„Trójkąt Bermudzki” - obszar miasta wyznaczony poprzez zetknięcie się trzech ulic – Traugutta, Kościuszki i Pułaskiego, ogródki działkowe Sahara/Odra/Oławka i niezauważalne, lecz od wielu lat tkwiące na placu Wróblewskiego wesołe miasteczko bez nazwy.
Te z pozoru banalne i estetycznie wyeksploatowane miejsca stają się bramami „niewidzialnych miast”, prowadzącymi poza opis, anegdotę i nostalgię. Wszystkie, niezależnie od wielkości, balansują na granicy zaniku – geograficznego i znaczeniowego, wszystkie także generują i rozwijają własny, lokalny mit.
Od ponad dziewięciu lat mieszkam w „Trójkącie Bermudzkim”, obszarze Wrocławia o wciąż zachowanej poniemieckiej zabudowie.
Przez cały ten czas obserwuję zanikanie i kurczenie się „Trójkąta”, jego przemianę w mieszczański sen o apartamentach, piętrowych parkingach, zamkniętych, bezpiecznych przestrzeniach. Sen o enklawach do których miejski brud nie ma wstępu. Sen śniony uparcie, wbrew temu co realne.
Ogrody działkowe sąsiadują z „Trójkątem” ale także, ku utrapieniu deweloperów, przenikają tkankę miejską. Kiedyś powody do dumy, dziś to obszary niepotrzebne, niemile widziane, wstydliwe.
Znajdujemy je w różnych postaciach w prawie całej Europie, ale to właśnie na terenie byłego tzw. bloku wschodniego stanowią swoisty fenomen. Lokalne heterotopie, zamknięte, osobiste raje tylko dla wtajemniczonych. Miejsca przemiany ziemi w złoto.
Wesołe miasteczko udaje już tylko samo siebie. W ostatnie złote popołudnie w roku otworzy się tu zalana słońcem brama, bilety sprawdzi nadnaturalnej wielkości biały niedźwiedź. Na zwiedzanie będziemy mieli czas tylko do zachodu słońca.

____________

Tytuły realizacji wideo:

„Bermudzki sen”, 12 min
„Ostatnie złote popołudnie”, 10 min

„Sahara greens”, 17 min

____________

Maja Wolińska

Studia na Wydziale Grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1992 – 1997. Od 1997 zatrudniona w Katedrze Wiedzy Wizualnej – aktualnie w Katedrze Sztuki Mediów. Głównymi przedmiotami zainteresowań twórczych są: praca z obrazem video, animacja, interaktywne narracje. 

Jej filmy były prezentowane w ramach serii „Młode Kadry” przez telewizję Kino Polska. Uczestniczyła w wystawach sztuki multimedialnej w Polsce i za granicą, m. in. we wrocławskiej edycji Przeglądu Videoprzestrzenie, Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Survival, w międzynarodowych poplenerowych wystawach organizowanych przez Katedrę Sztuki Mediów wrocławskiej ASP, Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO, wystawach w Brunszwiku, Enschede i Strasbourgu. Była także współorganizatorem warsztatów multimedialnych „Borders of Perception” /Enschede, Holandia/. Jej praca doktorska została opublikowana w czasopiśmie „Dyskurs”. Jej wideo-instalacja „Zacieranie” znajduje się w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca