Sztuka

Wystawa Alexa Johansona podczas 15 Festiwalu Teatralnego w Rybniku

Fundacja Elektrowni Rybnik oraz Galeria Sztuki R7 w Andrychowie serdecznie zapraszają na wystawę prac Alexa Johansona, która prezentowana będzie podczas 15.Festiwalu Sztuki Teatralnej.

Fundacja Elektrowni Rybnik oraz Galeria Sztuki R7 w Andrychowie serdecznie zapraszają na wystawę prac Alexa Johansona, która prezentowana będzie podczas 15.Festiwalu Sztuki Teatralnej.
 

 

Alex Johanson - Artysta od lat zajmujący się ceramiką, malarstwem i rzeźbą... Zafascynowany polskim krajobrazem, folklorem i historią, jeżeli tylko pozwalają mu na to okoliczności, przyjeżdża w góry i tworzy swoje oryginalne i nietuzinkowe prace o ciekawej formie i kolorystyce. Wśród nich, można odnaleźć kobiety o smukłej talii i obfitym biuście, mężczyzn w cylindrach czy też kobietę lajkonika. To postać zagadkowa. Nie do końca określona. Wśród prac Johansona znajdziemy obrazy, rzeźby w drewnie i ceramiczne formy będące wyobrażeniem kobiet i mężczyzn – posiadaczy wyrazistych nosów, wyłupiastych oczu i łabędzich szyj, par uchwyconych w miłosnych uściskach, które w swej między płciowej komunikacji używają języka w sposób wyraźny i często bardzo dosłowny. Zaraz obok pojawia się osobliwa menażeria – rzeźby kotów, świń, baranich głów, obrazy kogutów i zwierząt wszelkiej maści, które, jak gdyby nigdy nic, towarzyszą trzem królom, kolędnikom i aniołom. Miejsce wśród nich znalazło się nawet dla przedstawień... rozentuzjazmowanych piłkarskich kibiców. W twórczości Johansona pojawiają się zaskakujące motywy, o czym świadczą tytuły ostatnich cykli rzeźb i obrazów – „Jajcosony”, „Kotosony” ,„Ptakosony”, „Euro 2012 – kibole”, „Pocałunki”. Wspólnym mianownikiem jego prac jest żartobliwy, niekiedy rubaszny sposób przedstawienia wybranych tematów.Johanson to artysta przekorny. Również w spojrzeniu na przeszłość. Lubi w niej nieco poszperać.Stąd wśród jego prac znajdziemy malarskie portrety przodków („Pradziadek Johanson”, „Przodkowie z Kotowa”, „Przodkowie
z Andrychowa”), choć czasem, jak sam twierdzi, do końca nie wiadomo czy ich... Bywa, że jest to prapradziadek pirata, który okazuje się miejscowym panem Heńkiem.Zdarza się, że wyciąga ich
z obrazka i nadaje im przestrzenną formę. Rozmaitość tematów, technik wykonania, zabawa z kolorem i formą, a przy tym żartobliwy ton artystycznej wypowiedzi, sprawiają, że widz może czuć się zaskoczony twórczością tego autora. I właśnie chyba w tym tkwi Alexa Johansona metoda. Jest nią niczym nieskrępowana artystyczna swoboda.
 
Zauroczony Kazimierzem Dolnym nad Wisłą i atmosferą jak towarzyszy Festiwalowi Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, postanowił przygotować wystawę pod tytułem "Kultowe kino według Johansona", na której zaprezentuje 10 rzeźb ceramicznych nawiązujących do filmów.
 
XV Festiwal Sztuki Teatralnej
10 - 12 maj 2013
Klub Energetyka
Fundacja Elektrowni
Rybnik 44-207 Rybnik ul. Podmiejska
Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Marian Bednarek
www.fundacjarybnik.pl


www.alexjohanson.blogspot.com

Patronat medialny nad wystawą objął portal www.andrychow.pl

Ekspozycja trwa do końca maja 2013.
Zapraszamy serdecznie!!!
 

od: 10 maja 2013
do: 31 maja 2013 Klub Energetyka Fundacja Elektrowni Rybnik 44-207 Rybnik ul. Podmiejska

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca