Sztuka

Wilhelm von Blandowski w Czytelni Sztuk

 

Wilhelm von Blandowski, 1822-1878. Niespokojne odbicie to wystawa, którą od 17 maja można oglądać w Czytelni Sztuki. Ekspozycja jest pierwszą w historii tak pełną prezentacją twórczości XIX wiecznego fotografa. Ten pochodzący z Gliwic przyrodnik, górnik, poszukiwacz złota, eksplorator Australii - po pełnym przygód życiu założył w rodzinnym mieście zakład fotograficzny. Pozostały po nim dwa albumy pełne zdjęć, które dziś są jedną z pereł w zbiorach gliwickiego muzeum. Kuratorem wystawy jest Wojciech Nowicki,  a towarzyszy jej książka Niepokoje Wilhelma von Blandowskiego z esejem jego autorstwa.

 

 

Wilhelm von Blandowski żył w latach 1822-1878. W 1862 roku założył w Gliwicach, swoim rodzinnym mieście atelier; działało ono do 1868 roku. W Muzeum w Gliwicach zachowały się dwa albumy, zawierające trzyletnią produkcję von Blandowskiego, w sumie 1313 zdjęć. Blandowski, co typowe dla zakładów fotograficznych tego okresu, tworzył głównie portrety – ze względu na rodzaj klienteli, w jego wypadku niezbyt zamożnej, przeważnie w formacie carte de visite; nieco zdjęć typów ludowych (przeważnie charakterystycznych przedstawicieli swoich zawodów), zapewne przeznaczone na sprzedaż; zachowały się też wspaniałe pejzaże, świadczące o wielkim talencie fotografa, zdjęcia krów rasy holenderskiej z Szałszy, wykonane na zamówienie właściciela stada, a także niepokojące ujęcia o charakterze reportażowym i zdjęcia atelier fotografa. Wernisaż Wilhelm von Blandowski, 1822-1878. Niespokojne odbicie odbędzie się 17 maja o godzinie 18.00. A już 18 maja, w Noc Muzeów, Wojciech Nowicki, kurator wystawy  i Grzegorz Krawczyk, szef Czytelni Sztuki będą rozmawiać  o Wilhelmie von Blandowskim, działalności jego atelier na tle innych funkcjonujących  w tym czasie zakładów, o charakterze jego twórczości oraz o tym, co najbardziej interesujące: dlaczego człowiek tak zaburzony, tak skłócony ze światem stworzył dzieło tak wielkie, i dlaczego jest ono tak ważne dla Gliwic.

 

 

 

Wojciech Nowicki − eseista, tłumacz, fotograf, kurator wystaw. Autor książek (m.in.) Dno oka. Eseje o Fotografii (2010), Stół jaki jest. Wokół kuchni w Polsce (2011), Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu (2012), Salki (2013).
 

 

 

17 maja 2013, Czytelnia Sztuki, godz. 18.00

Otwarcie  wystawy Wilhelm von Blandowski, 1822-1878. Niespokojne odbicie

Kurator: Wojciech Nowicki

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

 

 

Czytelnia Sztuki                                                                             

ul. Dolnych Wałów 8a, 44-100 Gliwice

czytelnia@czytelniasztuki.pl

www.czytelniasztuki.pl

 

 

                                                                                             

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 maja 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca