Sztuka

„Na zdrowie. Polskie fabryki wódek i likierów od XIX wieku do PRL-u”

W najbliższy piątek 24 maja w Muzeum Mazowieckim w Płocku otwarta zostanie wystawa „Na zdrowie. Polskie fabryki wódek i likierów od XIX wieku do PRL-u”. Unikatowe XIX-wieczne etykiety, druki reklamowe, nigdy nieotwarte butelki z nalewkami sprzed niemal stu lat. Fascynująca ekspozycja w płockim Muzeum Mazowieckim uchyla przed zwiedzającymi rąbka tajemnicy o tym jak wyglądał rynek „napojów wyskokowych” w dawnej Polsce.

Wbrew tytułowi wystawa „Na zdrowie. Polskie fabryki wódek i likierów od XIX wieku do PRL-u” nie zachęca widzów do bliższych kontaktów z przemysłem alkoholowym. Ideą organizatorów jest prezentacja dużej części gromadzonej od dekady kolekcji obiektów związanych z działalnością dawnych polskich fabryk wódek i likierów. Na zbiory, które od najbliższego piątku 24 maja oglądać będziemy w Muzeum Mazowieckim w Płocku składają się etykiety, druki firmowe i reklamowe, historyczne szyldy i cenniki, butelki oraz pamiątkowe przedmioty związane z reklamą ponad 170 działających przed laty firm branży alkoholowej. Najistotniejszą część zbiorów stanowią etykiety – spośród 1500 wchodzących w skład kolekcji na wystawie pokazanych zostanie około 300, w tym kilka XIX-wiecznych unikatów.

Obiekty wybrane na wystawę są dowodem na bogactwo i specyfikę grafiki, nazewnictwa i wszelkich form reklamy dotyczących produkcji wódek i likierów. Przedmioty te w pośredni sposób mówią też o historii zakładów, ich znamienitych właścicielach i nietuzinkowych wyrobach. Są także ciekawym dokumentem socjologicznym. Przez pryzmat pamiątek po firmach i producentach takich, jak Baczewski ze Lwowa, Potocki z Łańcuta, Tarnowski z Dzikowa czy Kasprowicz z Gniezna i Kantorowicz z Poznania, poznajemy obyczajowość i kulturę różnych grup, do których producenci kierowali swoje wyroby. Zwiedzających czeka cała masa niespodzianek – każdy znajdzie na wystawie coś co zadziwi, zaskoczy, a nawet rozśmieszy, jak np. etykiety dawnych „napojów wyskokowych” o wdzięcznych nazwach „Ciągotka”, „Wiercipiętka”, „Samarytan” lub „Powstaniec - wyrób polski”. Zwiedzający wystawę obejrzą też niemal stuletnie wciąż nieotwarte butelki z alkoholem i poznają zamknięte w nich tajemnice sprzed dekad.

Jak zaznaczają organizatorzy wystawy prezentacja działalności Polskich Fabryk Wódek i Likierów na wystawie „Na zdrowie” nie propaguje spożywania alkoholu, ale ma przypominać piękną i bogatą tradycję produkcji oraz reklamy – ważnej części naszej kultury materialnej. Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących V Jarmarku Tumskiego w Płocku (24-26 maja).

Wystawa „Na zdrowie. Polskie fabryki wódek i likierów od XIX wieku do PRL-u”
Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Tumska 8
otwarcie wystawy: 24 maja, godz. 13:00
wystawa potrwa do 27 czerwca
www.muzeumplock.art.pl
 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 maja 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca