Sztuka

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera ponownie w Katowicach!

Najlepsze współczesne kino afrykańskie ponownie zawita do Katowic. Podczas trzech dni projekcji (5-7 lipca) w kinoteatrze Rialto znajdzie się miejsce zarówno na dokument, jak i fabułę, dramat i komedię, na pewno zaś widzowie zobaczą to, co we współczesnym kinie afrykańskim najciekawsze oraz przełamujące ciągle jednowymiarowe i oparte na stereotypach spojrzenie na ten kontynent.

 

Podczas tych trzech dni odbędą się dwie polskie premiery, a także zostaną pokazane najlepsze, nagradzane przez publiczność i jury, filmy Afrykamery 2013. Zainteresowani sztuką Afryki będą także mogli wziąć udział w warsztatach  o sztuce ulicy oraz wykonać reklamowy szyld... fryzjerski.

 

Przegląd otworzy „Mavambu”, dokument o artyście z Konga, który w swoich rzeźbach wykorzystuje łuski od naboi, maczety, noże, a nawet łyżki i widelce. Freddy Tsimba mówi: „Ryzykuję życiem, aby tworzyć moje rzeźby, to nie ma ceny. Zebrałem już dziesięć tysięcy naboi, ale ile ciągle pozostało? Tony! I one dźwigają tragiczną historię mojego kraju.”. Tego samego wieczoru zostanie pokazany „Otelo płonie”, obraz o czasach końcówki apartheidu. Grupa przyjaciół odkrywa w sobie pasję i talent do surfingu, jednak sytuacja polityczna w kraju nikomu nie pozwala pozostać obojętnym i po prostu podążać za własnymi marzeniami.

 

Drugi dzień Festiwalu rozpocznie się już o 11.00. W Galerii Szyb Wilson Karolina Marcinkowska poprowadzi warsztaty „Sztuka miejska w Afryce: od szyldów fryzjerskich po malowane pojazdy”. W Polsce uliczne szyldy budzą zwykle niechęć i kojarzą się z zaśmiecaniem przestrzeni miasta, jako przejaw kiczu i tandety, tymczasem w krajach Afryki to dziedzina sztuki, w której każdy element ma swoją symbolikę oraz wymaga ręki odrębnego specjalisty. Każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł takie dzieło sztuki wykonać! A od 18.00 Afrykamera powróci do kina, pierwszy film to „Africa the Beat”, polska premiera, na którą przyjedzie jeden z twórców dokumentu, Polo Vallejo. Obraz jest fascynującą opowieścią o życiu tanzańskiego plemienia Wagogo, którego codzienność przepełniona jest muzyką. Reżyser będzie świeżo po pkolejnej wizycie w Nzali, przekaże więc najnowsze wieści z życia społeczności. Potem widzowie ponownie przeniosą się w rejony konfliktu, bo „Yema” to historia mówiąca o próbie powrócenia do normalności, mimo trwającej wokół wojny, która przyniosła dotkliwe straty.

 

Afrykamera zakończy się jednak pozytywnie, komedią „Materiał” (nagroda Publiczności Afrykamera 2013). Czy żyjąc w muzułmańskiej rodzinie można zarabiać na życie bawiąc innych? Bohater tej opowieści, na co dzień sprzedawca w sklepie z materiałami, jest przekonany, że ojciec nie będzie pochwalał zawodu komika, który jednak jest prawdziwą pasją Kassima. Konfrontacja musi nieuchronnie nastąpić. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

 

Katowicka Afrykamera odbywa się w ramach VI Art Naif Festiwalu (Galeria Szyb Wilson). Główną częścią wydarzenia jest wystawa sztuki naiwnej z całego świata (w tym roku ponad 280 twórców z 35 krajów!): malarstwa, rzeźby ceramiki. Festiwal to także wiele imprez towarzyszących: warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty, ArtJarmark, a także pokazy filmowe. Festiwal potrwa do 14 sierpnia, więcej informacji na www.artnaiffestiwal.pl

 

Program:

 

5 lipca (piątek), godz. 18.00

„Mavambu”, reż. Rosine Mbakam, Mirko Popovitch, Kamerun/Belgia, 2011, 26 min, POLSKA PREMIERA!

„Otelo płonie”, reż. Sara Blecher, RPA, 2011, 105 min

 

6 lipca (sobota), godz. 18.00

„Africa the Beat”, reż. Samaki Wanne Collective, Hiszpania/Tanzania, 60 min, POLSKA PREMIERA!

„Yema”, reż. Djamila Sahraoui, Algieria, Francja, 2012, 90 min (Nagroda Jury 2013)

 

7 lipca (niedziela), godz. 18.00

„Materiał”, reż. Craig Freimond, RPA, 2012, 94 min, komedia (Nagroda Publiczności 2013)

 

Wszystkie seanse w kinoteatrze Rialto.

od: 5 lipca 2013
do: 7 lipca 2013 Kinoteatr Rialto, Katowice

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 lipca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca