Sztuka

Lub design! przestrzeń miejska

„Lublin w kolorze” - warsztaty dla dzieci 6+

13-14 lipca, godz.11.00 – 13.00

 

Celem warsztatu jest znalezienie koloru Lublina. Zwrócimy uwagę na problem kolorystycznej kakofonii i estetycznego chaosu śródmiejskich ulic zalewanych niespójnymi plastycznie billboardami i szyldami.

 

Pierwszego dnia wspólnie z rodzicami wybierzemy się na spacer po mieście. Uczestnicy dostaną cyfrowe aparaty i zrobią̨ zdjęcia tych miejsc Lublina, które uważają̨ za kolorystycznie chaotyczne lub tych, które uważają̨ za dobry przykład przemyślanego użycia koloru w architekturze. W miejscach wskazanych przez uczestników wykonamy serię zdjąć, która posłuży do wykonania panoram sferycznych 360 st.

 

Drugiego dnia warsztatu zbierzemy wszystkie wnioski ze spaceru oraz poddamy analizie zdjęcia satelitarne, glebowe i klimatyczne Lublina. Finalnie wybierzemy kolor (lub kolory), które wykorzystamy w tworzeniu interaktywnych, flashowych animacji.

Dzięki przygotowanej interaktywnej prezentacji i wykorzystaniu sensorów ruchu, każdy z uczestników będzie mógł zmieniać kolorystykę lubelskich ulic, szyldów i elewacji.

 

Prowadzenie:

Edyta Ołdak - absolwentka ASP w Warszawie, założycielka Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie” i jego Prezeska. Przybliża miasto mieszkańcom poprzez realizowane z nimi projekty, tropi oddolne, „partyzanckie” ingerencje w tkankę̨ miejską. Miłośniczka tymczasowej architektury i „tymczasowości” jako takiej. Autorka publikacji, stypendystka Ministra Kultury.

 

Paweł Heppner – specjalista ds. współczesnych mediów, stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, autor zdjęć i muzyki na polu niezależnego kina, webdeveloper - projektant portali internetowych, autor kursów i szkoleń.

 

Termin: 13-14 lipca, w godz. 11.00 - 13.00

Miejsce: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, Lublin (drugie piętro)

Warsztat skierowany do dzieci w wieku 6+ oraz rodziców (pierwszy dzień)

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. 

Wymagane są wcześniejsze zapisy: tel. 81 533 08 18, e.kruszynska@warsztatykultury.pl

 

 

Wymiana doświadczeń: aktywiści miejscy z Lublina i Fundacja „Na miejscu”

19 lipca, godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie z Martą Trakul - Masłowską, założycielką Fundacji „Na miejscu”, która podzieli się doświadczeniami z realizacji projektu  „Na miejscu- działanie” – inicjatywy partnerskiej z Projekct for Public Spaces. 

Uczestnicy spotkania wezmą udział w warsztacie „Gra w miejsce”, polegającym na praktycznym przedstawieniu metody „Place game” autorstwa Project for Public Spaces, której celem jest ocena przestrzeni. Pracując w terenie, w podgrupach, przy wykorzystaniu formularzy „Place game” uczestnicy warsztatu dokonają analizy Błoni pod Zamkiem.

 

Projekt „Na miejscu – działanie” mobilizuje i inspiruje mieszkańców do zaangażowania się w tworzenie tętniących życiem przestrzeni publicznych na Mariensztacie i na Woli. Proponujemy nowatorskie formy uczestnictwa podsumowane warsztatami prowadzonymi przez wiodących światowych ekspertów z organizacji Project for Public Spaces. Efektem współpracy mieszkańców, projektantów i samorządu będą realizacje przestrzenne w Śródmieściu i na Woli oraz długofalowe strategie rozwoju tych miejsc. 


Prowadzenie:

Marta Trakul – Masłowska - prezeska i założycielka Fundacji „Na miejscu”. Absolwentka politologii i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z sektorem pozarządowym i samorządowym. Koordynowała unijny projekt tworzenia przedsiębiorstw społecznych w Akademii Rozwoju Filantropii, gdzie realizowała również autorski projekt stworzenia ogólnopolskiej sieci banków czasu „Czas nawzajem”. We współpracy ze stołecznym samorządem realizowała autorskie projekty budujące tożsamość mieszkańców na poziomie lokalnym: „Mapy Starej Ochoty” – opracowanie map psychologicznych dzielnicy, cykl „Zielone debaty – śniadania na trawie” – nieformalne konsultacje społeczne dotyczące stołecznej zieleni, edukacja ekologiczna pod hasłem „Eko-sztuczki”, cykl „Osiedlamy się” – animacja społeczności warszawskich blokowisk.

 

Termin: 19 lipca 2013, godz.18.00

Miejsce: Sala Czarna, Ośrodek Brama Grodzka  - Teatr NN, ul. Grodzka 21, Lublin, druga część - Błonia pod Zamkiem

Wstęp wolny

 

O projekcie Lub design!

 

Lub design! to cykl interdyscyplinarnych wydarzeń - warsztatów, wykładów i akcji skoncentrowanych wokół
tematyki designu oraz miejskiej przestrzeni publicznej. Projekt ma na celu budowanie angażującej się społeczności, która w sposób świadomy i aktywny podejmuje działania zmierzające do poprawy jakości otoczenia, w którym funkcjonuje.

Poprzez proponowane działania chcemy zwrócić uwagę  mieszkańców Lublina na problem przestrzeni publicznej, jej funkcjonalności, estetyki, a także przekonać, że własnymi siłami są w stanie dokonać wielu znaczących zmian i wyposażyć ich w odpowiednie ku temu kompetencje.

Chcemy pomóc mieszkańcom miasta „odzyskać” przestrzeń publiczną i sprawić, że poczują się w niej jak u siebie, a angażując również specjalistów - projektantów, architektów czy socjologów - liczymy na integrację różnych środowisk i wywołanie szerszej dyskusji na temat jakości życia w Lublinie.Wielomiesięczny program podzielony jest na 3 moduły tematyczne: Ogrodnictwo miejskie, Przestrzeń miejska oraz Wnętrza. W ramach każdego cyklu przygotowaliśmy warsztaty, wykłady/prezentacje oraz akcje w przestrzeni miasta, w tym także zajęcia przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych.

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 lipca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca