Sztuka

Czym jest współczesne miasto – warsztaty „Wspólne Miasto”

W najbliższy weekend odbędą się kolejne warsztaty architektoniczne „Wspólne Miasto”. Tematem przewodnim będzie współczesne miasto. To propozycja dla mieszkańców Warszawy i Polski pragnących wziąć czynny udział w projektowaniu przestrzeni miejskiej, w której żyją i pracują. Najbliższe warsztaty poprowadzi MOKO Architects. Podczas warsztatów prowadzący przedstawią różne tendencje związane z projektowaniem miasta, a uczestnicy będą rozwijali umiejętności, wiedzę i kreatywność poprzez interakcję z zaproszonymi specjalistami i innymi uczestnikami.

 

Czy obecnie istnieje coś takiego, jak psychologiczna i socjologiczna potrzeba tworzenia miasta? Czy dzisiaj nadal chcemy budować osiedla w centrum i jego najbliższym sąsiedztwie? A może przeważa pragnienie zacieśniania istniejącej tkanki miejskiej, dzielenia wielkich kwartałów na mniejsze działki i tworzenia urozmaiconej zabudowy?

 

Na warsztatach odpowiemy na pytanie, czym jest współczesne miasto. Zastanowimy się nad tym, czy ma być ono zbiorem osiedli, czy też zbiorem budynków. Prześledzimy, jak rozwijało się patrzenie na przestrzeń miejską w ciągu ostatnich stu lat. Czy w dwudziestoleciu międzywojennym miasto było czymś innym niż w czasach PRL-u? Czy upadek socjalizmu coś zmienił, co wniosły lata dziewięćdziesiąte i jak wygląda to teraz?

 

MOKO Architects – pracowania projektowa założona przez Martę Frejdę i Michała Gratkowskiego, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Ich celem są ambitne i niestandardowe realizacje z dziedziny architektury i designu. Skupiają się na tym, aby zachowana była proporcja między kontekstem miejsca, w jakim powstaje obiekt, budżetem, jakim dysponuje inwestor, a założeniami funkcjonalnymi. Specjalizują się we wnętrzach komercyjnych i użyteczności publicznej. Są współautorami projektu kawiarni Relaks w Warszawie, stołecznego Confashion Sport Bar czy concept store Fumo, a także Stadionu Siedmiolecia – Skweru Sportów Miejskich i Centrum Sportów Miejskich na Bemowie.

 

warsztaty odbędą się w PaństwoMiasto przy ul. Andersa 29 w Warszawie

w dniach: 10-11.08.2013, 24-25.08.2013 (godz. 12.00-16.00)

 

kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak

 

Warsztaty towarzyszą projektowi Dom Kereta.

 

Zapisy: domkereta@gmail.com

 

Warsztaty:

– 2 dwudniowe spotkania w odstępie dwutygodniowym: 4 dni x 4 godziny

5 grup liczących maksymalnie 20 uczestników – każda prowadzona przez innego architekta lub pracownię architektoniczną; osoby, które zgłaszają się do udziału w warsztatach, wybierają prowadzącego;

 

 

Brak wiedzy dotyczącej przestrzeni miejskiej, w której na co dzień żyjemy, a także brak platformy do wymiany poglądów i propozycji związanych z miastem to problemy, które zaowocowały zaproszeniem mieszkańców do współtworzenia miasta oraz dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami w ramach warsztatów „Wspólne Miasto”. Spotkania te mają na celu poszerzanie wiedzy i edukacji mieszkańców z zakresu architektury i urbanistyki, promowanie rozwiązań służących demokratyzacji procesu podejmowania decyzji dotyczących projektowania miast, jak również kształtowanie świadomości mieszkańców i zaangażowanie ich we wspólne planowanie przestrzeni miejskiej, rozwijanie w nich umiejętności zespołowego działania, pobudzanie ich kreatywności oraz doskonalenie umiejętności manualnych.

 

Rezultatem przeprowadzonych warsztatów będzie zbiór projektów dla miasta wypracowanych przez uczestników wspólnie z architektami. Projekty te zostaną zaprezentowane na wystawie i opublikowane w wydawnictwie towarzyszącym ekspozycji. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 sierpnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca