Sztuka

„Power To The People” podczas Festiwalu Przemiany

W dniach 5-8 września br. w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się III edycja Festiwalu Przemiany. Tegoroczna edycja Przemian koncentruje się na przyszłości: rozwoju technologii i nowych mediów oraz ich wpływie na człowieka i jego otoczenie. Odbędzie się tam także pierwsza w Polsce wystawa poświęcona masowej personalizacji i drukowi 3D.

 

Podczas zaplanowanych na dni 5-8 września 2013 wykładów, warsztatów, wystawy oraz expo polskiego designu w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, gościć będą najważniejsi twórcy i producenci prężnie rozwijającego się rynku druku 3D.

 

Rewolucja druku 3D jest dostępna już niemal dla każdego. Ludzie drukują buty, endoprotezy czy elementy stacji kosmicznych. Często są to przedmioty na tyle skomplikowane, że wyprzedzają dzisiejsze możliwości produkcyjne. Tegoroczna edycja Festiwalu jest próbą zmierzenia się z tą społeczną zmianą. Wystawa „Power To The People”, której kuratorami są studia Super Super oraz Bridge, pokaże, że na naszych oczach powstaje nowy schemat wytwarzania przedmiotów przez ludzi.

 

Trzecia rewolucja przemysłowa, której jesteśmy świadkami, zmieni sposób w jaki projektujemy, produkujemy i korzystamy z rzeczy. Cyfrowe metody produkcji przekonstruują obecny model handlu i konsumpcji. Zniosą dotychczasowy ostry podział na projektanta, wytwórcę i odbiorcę. Historycznie podobne przemiany towarzyszyły kolejnym rewolucjom przemysłowym. Jedną z głównych implikacji tych zmian jest masowa personalizacja, czyli możliwość pełnego dostosowywania produktów pod indywidualne potrzeby odbiorcy. Wystawa „Power To The People” jest przeglądem nowych metod cyfrowej fabrykacji i próbą spojrzenia na to jak zmienią one nasze codzienne życie. - komentują Hanna Kokczyńska i Jacek Majewski ze studia Super Super.

 

Jednym z gości wystawy będzie prof. Behrokh Khoshnevis, twórca konceptu baz NASA na Księżycu i Marsie produkowanych metodą druku 3D. Uczestnicy Festiwalu będą mogli także zobaczyć prace Earl'a Stewart'a z Nowej Zelandii, który zaprojektował superergonomiczne buty 3D - XYZ Shoes.

 

 

Informacje o wybranych prelegentach, wystawcach i prowadzących warsztaty:

 

Contour Crafting - technologia druku 3D architektury, rozwijana obecnie w celach budowy baz kosmicznych na Marsie i Księżycu, do których budulcem będzie pył kosmiczny. Autorem koncepcji przygotowanej we współpracy z NASA jest profesor Behrokh Khoshnevis z University of South California. Szef Center for Rapid Automated Fabrication Technologies (CRAFT) uświetni wystawę otwierającym wykładem.


 

MakerBot - marka, która jest najlepszym przykładem na komercyjny potencjał drukarek 3D. Jej najnowszy produkt Replicator2 stał się globalnym sprzedażowym hitem trafiając zarówno do biur projektowych jak i prywatnych domowych zastosowań. Dzięki modnemu designowi, przystępnej cenie i dobrej kampanii PR można go spotkać zarówno w Museum of Modern Art (MOMA) w Nowym Jorku, jak i w małych pracowniach architektonicznych.


 

Materialise - belgijska firma posiadająca jeden z największych parków maszynowych drukarek 3D na świecie. Od wielu lat wiedzie prym w systemowych rozwiązaniach powiązanych z technologią rapid prototyping. Poszczególne działy Materialise specjalizują się w zastosowaniach dla medycyny, prototypowaniu w wielu gałęziach przemysłu oraz w użytkowych produktach.


 

RoboFold - personalizacja to nie tylko druk 3D, ale także roboty przemysłowe. RoboFold osiągnął perfekcję w formowaniu i gięciu metalu za pomocą ramion robotycznych. Podczas festiwalu twórcy tej technologii poprowadzą warsztat dla profesjonalistów z zakresu inżynierii materiałowej.


 

Dirk Van Der Kooji - druk 3D dotyczy dziś coraz częściej tworzenia przedmiotów z naszego codziennego otoczenia, ale z prawdziwym designerskim kunsztem i zaskakującymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Flagowym przykładem wejścia drukowanych przedmiotów pod strzechy jest dostępny już w regularnej sprzedaży holenderski Endless Chair.


 

Digital Forming - brytyjskie studio rozwijające internetowe narzędzia do personalizacji produktów powstających z użyciem technologii druku 3D. Korzystając z narzędzi Digital Forming każdy może stworzyć swój własny, indywidualny przedmiot.


 

Within Lab - druk 3D pozwala na tworzenie obiektów o wysokiej precyzji, dzięki czemu obiekty drukowane 3D można projektować także na poziomie właściwości samego materiału. Within Lab używa zaawansowanych, inspirowanych biologią algorytmów sztucznej inteligencji, by tworzyć przestrzenne formy o zadanych właściwościach fizycznych (np: rozciągliwe tylko w jednym kierunku).


 

Fashion Digital Studio - druk 3D nie mógł ominąć jednej z bardziej emocjonujących dziedzin projektowania - mody. Coraz większa ilość projektantów decyduje się na eksperymenty z drukowaną konfekcją, obuwiem czy biżuterią. Ten trend został dostrzeżony przez specjalistów z London Collage of Fashion i University of the Arts London, którzy powołali Fashion Digital Studio. Podczas tegorocznych Przemian jego twórcy podzielą się zgromadzoną wiedzą i pokażą najciekawsze zebrane przykłady.


 

MCor - innowacje i postęp w technologii druku 3D to także wprowadzanie nowych niestosowanych dotąd materiałów. MCor dysponuje technologią druku 3D wykorzystującą zwykłe kartki papieru. Mieszanka druku 2D i 3D pozwala na uzyskiwanie precyzyjnych wydruków w pełnym kolorze.


 

Stratasys - oczekiwania rynku wymagają precyzyjnie sprofilowanych produktów. Stratasys dostarcza zarówno profesjonalne drukarki klasy Objet cechujące się wysoką precyzją wydruku, oraz szybkie i łatwe w obsłudze drukarki biurkowe na potrzeby małego studia. W obszernej prezentacji portfela produktów znajdzie się także skaner 3D.


 

Robots in Gastronomy - druk 3D to nie tylko zastosowania zarezerwowane dla wąskiej grupy profesjonalistów - projektantów i inżynierów, to także bliska i jakże ważna dla każdego z nas dziedzina jaką jest gastronomia. Okazuje się, że wystarczy odpowiednia inwencja i dostosowanie urządzeń, aby z powodzeniem zastąpić typowe surowce takie jak tworzywa sztuczne, masą cukierniczą i “drukować” przedmioty gotowe do zjedzenia.


 

Oskar Zięta - nie mogło na wystawie zabraknąć rodzimego akcentu. Zespół stworzony przez projektanta i wizjonera Oskara Ziętę od lat z sukcesem eksperymentuje z materiałami i formą. Technologia FiDU, której używa do tworzenia swojego flagowego projektu - krzesła Plopp - jest “kontrolowaną utratą kontroli “ polegającą na dopuszczeniu pewnej swobodnej deformacji wewnątrz obiektu, którego kluczowe punkty konturu nadaje twórca.

 

Program wystawy “Power To The People”:

 

5 września - wykłady otwierające festiwal i inauguracja wystawy

7 września - seria wykładów poświęconych profesjonalnym zastosowaniom druku 3D

8 września - wykłady i panel ekspercki poświęcone obecności druku 3D w modzie - w panelu eksperckim udział wezmą: Ina Lekiewicz (Elle Polska/szefowa działu mody), Zuza Krajewska (LAF Artists/fotografka), Bartek Michalec (Zuo Corp/projektant)

8 września - expo i targi młodego polskiego designu

5-8 września - ekspozycja przedmiotów powstałych przy użyciu druku 3D z całego świata

5-8 września - fab-lab czyli kilkanaście drukarek 3D drukujących na żywo


 

Kuratorzy wystawy „Power To The People”: (Hanna Kokczyńska, Jacek Majewski, Michał Piasecki) Super Super/Bridge

Producent wykonawczy wystawy: Rafał Grobel (Super Super)

Projekt scenografii i identyfikacji festiwalu: Super Super (Hanna Kokczyńska, Jacek Majewski, Jacek Rudzki, Natalia Kotkowska, Bartosz Szymkiewicz, Marcin Romaniuk, Zofia Buchner)

Twórca koncepcji i producent wykonawczy festiwalu: Ewa Pawlak (Centrum Nauki Kopernik)

 

Super Super to interdyscyplinarne studio projektowe, które łączy projektowanie graficzne i przestrzenne w kompleksowe realizacje. Projekty wsparte nowoczesnymi metodami projektowania często przekraczają granice obu tych dziedzin. Super Super zajmuje się projektami z następujących dziedzin: identyfikacja przestrzenna, CI, scenografia, wnętrza sklepów, instalacje, design.

 

Bridge to interdyscyplinarne studio projektowe zajmujące się rozwijaniem technologii augmented reality oraz masowej personalizacji. Studio łączy w sobie specjalistów z branży designu, projektowania graficznego, projektowania interface‘ów, projektowania parametrycznego, cyfrowej fabrykacji oraz video mapingu. W obszarze zainteresowań Bridge leżą projekty łączące technologię i dizajn.


 

 

 

od: 5 września 2013
do: 8 września 2013

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 sierpnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca