Sztuka

Wystawa multimedialna „HEROES” na otwarcie Festiwalu Przemiany 2013

W dniach 5-8 września br. w Centrum Nauki Kopernik po raz kolejny odbędzie się Festiwal Przemiany. Tegoroczna edycja Przemian koncentruje się na przyszłości: rozwoju technologii i nowych mediów oraz ich wpływie na człowieka i jego otoczenie. Jedną z głównych atrakcji Przemian 2013 będzie wystawa multimedialna „HEROES”.

 

Wystawa „HEROES” stanowi subiektywną prezentację wyjątkowych ludzi, bohaterów i ekspertów w danej dziedzinie. W krótkich video-wywiadach bohaterowie opowiadać będą o swojej działalności oraz przedstawią wizję przyszłości za 20-30 lat.

 

Pomysłodawcą wystawy oraz reżyserem filmów jest David Zalesky, art director, grafik, łączący szeroki zakres mody, wzornictwa i designu. – Stworzyliśmy wystawę multimedialną, której zadaniem jest odpowiedź na pytanie: jak będzie wyglądał nasz świat za kilkadziesiąt, kilkaset lat. W jaki sposób tak gwałtowny rozwój nauk ścisłych oraz nowoczesnych technologii wpłynie na styl życia człowieka, na jego kulturę i życie zawodowe – tłumaczy Zalesky.

 

Rozmowy będą wyświetlane na wielkoformatowych ekranach. – Będą przypominały rozmowy z antycznymi bogami, którzy na chwilę zeszli z niebios, by obwieścić ludziom prawdę o przyszłości – opowiada reżyser filmów.  Filmy przyjmą formę rozmowy z autentycznymi emocjami, szczere. Będą przedstawiać nie tylko teorie naukowe, ale także marzenia, nadzieje i paranaukowe fantazje.

 

Wielcy mali bohaterowie

 

Projekt jest próbą ukazania wielkich narracji małych bohaterów. – Do HEROESów zaprosiliśmy osoby, których próżno szukać na pierwszych stron gazet. Może w branżowych czasopismach. Chcemy pokazać, że w Polsce działają wybitne jednostki, które tworzą własne projekty:  nowoczesne, konkurencyjne i wybiegające w przyszłość – mówi David Zalesky.  Celem projektu jest ukazanie wybitnych współczesnych jednostek, niewidocznych dla społeczeństwa, których twórczość, działalność, odkrycia zmieniają i będą zmieniać rzeczywistość w Polsce i na świecie.

 

W wywiadach wzięło udział 25 ekspertów z pięciu kręgów tematycznych: nauka, technologia, sztuka, biznes oraz styl życia. Każdy z bohaterów wcieli się w rolę futurologa własnej dziedziny. Ich rozważania na temat wąskiej specjalizacji przeplatać się będą z osobistymi tezami na temat świata uniwersalnego. – Są to kategorie, które dziś szczególnie zazębiają się. Kategorie, które są i będą coraz ważniejsze. Maszyneria ewolucyjna poszła w ruch. Rozwój nauki jest skoncentrowany na poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Technologia musi znaleźć właściwą formę, czyli design. Wpływa też na przemiany kulturowe i na styl życia człowieka. Nauka i technologia są też nieodłącznie powiązane ze światem biznesu. I tak dalej, i tak dalej. Nie da się tego już zatrzymać. Dlatego my zadaliśmy pytanie jak będzie – mówi David Zalesky. 

 

Jak będzie?

 

- Polacy nie potrafią rozmawiać o przyszłości. A zwłaszcza w pozytywnym wymiarze. Bez obaw, bez leków. Jako naród boimy się, że będzie coraz gorzej, zwracamy uwagę na negatywne wskaźniki ekonomiczne. Założenia projektu „HEROES” są inne. Chcemy pokazać, że człowiekowi żyje się coraz lepiej, że jest nadzieja dla ludzkości, że życie będzie coraz bardziej świadome i wygodne, między innymi za sprawą rozwoju nauk i nowoczesnych technologii – mówi Zalesky.

 

Otwarcie wystawy nastąpi 5 września w Centrum Nauk Kopernik i będzie można ją obejrzeć aż do zakończenia Festiwalu Przemiany 2013. Wstęp na wystawę jest wolny.

od: 5 września 2013
do: 8 września 2013

przysłano: 2 września 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca