Sztuka

Dziś rusza 6. AVANT ART FESTIVAL „ROSJA” , w tym 2. AVANT ART FILM

 

Już dziś, 4 października, we Wrocławiu rusza 6. edycja festiwalu AVANT ART.  W ciągu najbliższego weekendu zobaczymy m.in. premierę wybitnego rosyjskiego Teatru Derevo na czele z Antonem Adasinskym, spektakl Teatru Akhe, rosyjską scenę muzyczną, m.in. Messer Chups, Moa Pillar, Sonic Death, Benzo czy Barto, a także polskie Super Girl & Romantic Boys. W Kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się 2. AVANT ART FILM – przegląd filmów o muzyce i sztuce, w Krzywym Kominie wystartują warsztaty Ukrytego gaWROna, a w Cocofli odbędzie się wernisaż wystawy Poliny Petrouchiny. W ciągu 10 festiwalowych dni zobaczymy 50 projektów w wykonaniu 80 artystów z 8 krajów. Festiwal potrwa do 13 października. Będzie to najbogatsza prezentacja awangardowej kultury rosyjskiej w naszym kraju.

 

Festiwal rozpocznie się w piątek, 4 października, o godz. 19:00 wernisażem wystawy rosyjskiej artystki Poliny Petrouchiny prezentującej dwa cykle  – dokumentalny komiks „Pussy Riot”, a także ostatnią dłuższą opowieść „Isterika”.  

 

Godzinę później, o 20:00, w Kinie Nowe Horyzonty ruszy 2. edycja AVANT ART FILM – przeglądu 16 filmów o muzyce i sztuce. Zobaczymy Chore ptaki umierają łatwo - laureata Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce podczas 13. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, dokument w stylu gonzo o grupie wyrzutków kulturowych, którzy jadą do Gabonu, by tam spróbować halucynogennego wywaru ze świętej rośliny miejscowych, w nadziei na radykalną zmianę w ich życiu. Gratką na sobotę będzie nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji „Faust” Aleksandra Sokurowa z rolą Lichwiarza granego przez samego Antona Adasinsky’ego – lidera Teatru Derevo. Po filmie będzie można spotkać się z artystą, a dzień później, w Imparcie, obejrzeć premierowy spektakl „Midwhite” Teatru Derevo. To nie koniec atrakcji teatralnych – w sobotę na deskach Impartu wystąpi bowiem Teatr Akhe ze sztuką „Gobo. Digital Glossary” - swoisty zestaw instalacji i mini-performance’ów, historii opowiadanych różnymi technikami i formami (od niemego kina do teatru cieni), ironicznie pokazujących postać „nieistniejącego bohatera współczesności“, jednocześnie naiwnego i zranionego, patetycznego i zdesperowanego, sentymentalnego i nierozważnego.

 

Pierwszy weekend festiwalu to także koncerty. W piątek w Alibi zagrają kultowi Super Girl & Romantic Boys, Barto, Czika Iż Permi oraz Trash-chapiteau KACH, w sobotę i niedzielę usłyszymy Messer Chups, Sonic Death, Moa Pillar i Benzo, a w poniedziałek polsko – rosyjski projekt koprodukcyjny pod nazwą Moscow Wroclaw Laptop Cyber Orchestra. Na scenie do rosyjskich muzyków, artystów wizualnych i programistów z Moscow Laptop Cyber Orchestra (CybOrk), skupionych wokół Theremin Center for Electroacoustic Music, dołączą wykonawcy z Polski – między innymi Gerard Lebik, Paweł Hendrich i Sławomir Kupczak.

 

Od 4 do 13 października trwał będzie także projekt komiksowy pod szyldem Ukryty gaWROn. Prace tworzone na bieżąco przez artystów z Polski i Rosji będzie można oglądać w Kinie Nowe Horyzonty oraz w Krzywym Kominie.

 

Z kolei we wrocławskim Muzeum Współczesnym odbędzie się wystawa pt. „Gestykulacja” (7-13 października), której celem będzie przybliżenie polskiej publiczności artystyczno-politycznej sytuacji sztuki niezależnej w dzisiejszej Rosji. - Pragniemy nauczyć się języka rosyjskiego, którym przemawiają i myślą artyści prowadzący krytyczną polemikę z rzeczywistością – zapowiadają kuratorzy - Katya Shadkovska i Stach Szabłowski.

Podczas festiwalu będziemy mieć okazję spotkać się w międzynarodowym gronie animatorów, kuratorów, menedżerów i artystów w ramach trzydniowego (10-12 października) cyklu wykładów, dyskusji i warsztatów pod nazwą East + West = in between?. Spotkania odbędą się w Kinie Nowe Horyzonty oraz w Krzywym Kominie. W ramach debaty zaprezentowana będzie po raz pierwszy wirtualna  Platforma Space For Culture, która z założenia stanowić ma łącznik pomiędzy artystami a instytucjami kulturalnymi z całego świata.

 

Bilety do kupienia przez ticketpro.pl oraz biletin.pl, a także w miejscach festiwalowych na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

Więcej informacji na www.avantart.pl, www.facebook.com/AvantArtFestival oraz www.kinonh.pl

4 pazdziernika 2013

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca