Sztuka

Koncerty, filmy, wystawy, komiks - trwa Avant Art Festival "Rosja"

The Nest, Moscow Wroclaw Laptop Cyber Orchestra, WUT, Gestykulacja w Muzeum Współczesnym, warsztaty komiksowe w Krzywym Kominie i filmy w Kinie Nowe Horyzonty. Trwa Avant Art Festival „Rosja”.

 

Od piątku we Wrocławiu trwa 6. edycja AVANT ART FESTIVAL – najbogatsza  prezentacja sztuki rosyjskiej w naszym kraju. Za nami m.in. genialne spektakle rosyjskich teatrów eksperymentalnych – AKHE i DEREVO. Dziś, 7 października, Pod Pałacykiem odbędzie się darmowy koncert The Nest, we wtorek w Imparcie usłyszymy koprodukcję polsko-rosyjską Moscow Wroclaw Laptop Cyber Orchestra, a w środę WUT. Od dziś w Muzeum Współczesnym trwa też projekt Gestykulacja, w Krzywym Kominie odbywają się warsztaty komiksowe, a w Kinie Nowe Horyzonty wyświetlane są najlepsze filmy o muzyce i sztuce. Festiwal potrwa do 13 października.

 

Poniedziałek festiwalowy stoi pod znakiem otwartych warsztatów komiksowych w Krzywym Kominie pod szyldem: Ukryty gaWROn. W Muzeum Współczesnym rozpoczynają się działania w ramach wystawy Gestykulacja. Codziennie odbywać się tam będą spotkania z artystami (w tym Avdey'em Ter-Oganyanem - performerem, akcjonistą, legendą rosyjskiej radykalnej sceny niezależnej, inicjatorem stowarzyszenia/grupy Radek), koncerty i wykłady, aż do finisażu, 12 października.

 

W Kinie Nowe Horyzonty trwa 2. AVANT ART FILM. Przed nami m.in.  film Siergieja Łobana Chapiteau Show – jednej z największych pereł rosyjskiego kina ostatnich lat.

 

Codziennie odbywają się również koncerty. Dziś Pod Pałacykiem zagra The Nest – grupa operująca wokół jazzu, noise’u i elektroakustycznych brzmień. W 2012 roku wytwórnia Denovali Records wydała ich pierwszy album zatytułowany “Music for Drivers”. Debiutancka płyta Gniazda to wysoce minimalistyczny album doskonale oddający atmosferę opisywanych muzyką miejsc. Nagrania terenowe nadają mu nieprzewidywalności i kreują poczucie przestrzeni. Dźwięki syntezatora, saksofonu i elektroniczne brzmienia cierpliwie malują eteryczny, pozaziemski krajobraz. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

 

We wtorek z kolei zobaczymy polsko-rosyjską koprodukcję Moscow Wroclaw Laptop Cyber Orchestra. To wspólny projekt Avant Art Festival i Theremin Center for Electroacoustic Music z Moskwy. Na scenie do rosyjskich muzyków, artystów wizualnych i programistów z Moscow Laptop Cyber Orchestra (CybOrk) dołączą wykonawcy z Polski, w tym Gerard Lebik, Jacek Sotomski i Paweł Hendrich.  CybOrk to sieć oddzielnych stanowisk laptopowych, połączonych wspólnym zestawem nagłośnieniowym i siecią wi-fi. Podstawą jest tu idea dźwiękowego cyber-jamu – improwizacji, która bazuje na wnikliwym badaniu pewnych przygotowanych już algorytmów.  

 

W środę, 9 października, Pod Pałacykiem usłyszmy polsko-turecko-włoski WUT – grupę wykorzystującą pełen miszmasz gatunkowy i stylistyczny, czerpiącą inspirację zarówno z klasyki jak i elektroniki czy eksperymentu w muzyce.

 

6. edycja AVANT ART FESTIVAL to 10 dni, 10 miejsc, 50 projektów i 80 artystów z 8 krajów, projekty muzyczne, filmowe, teatralne, performatywne, komiks, wystawy i debata. Przed nami m.in. premiera  sztuki „Sakhar” Teatru Praktika Iwana Wyrypajewa, premierowy spektakl Teatru Akhe i Yann Marussich ze swoim performansem, koncerty Astmy, DJ Rashada, Mimetic, Feldermelder i wielu innych, a także trzydniowa debata w Kinie Nowe Horyzonty i Krzywym Kominie (10-12 października).

 

Bilety do kupienia przez ticketpro.pl oraz biletin.pl, a także w miejscach wydarzeń.

Więcej informacji na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca