Sztuka

Międzynarodowa debata o kulturze we Wrocławiu

 

W czwartek, 10 października, w ramach 6. edycji AVANT ART FESTIVAL „Rosja” we Wrocławiu ruszy trzydniowy cykl wykładów, dyskusji i warsztatów pod hasłem: EAST + WEST = IN BETWEEN?. Międzynarodowe grono animatorów kultury, menedżerów, kuratorów i artystów poszukiwać będzie odpowiedzi na pytania skupione m.in. wokół roli kultury i sztuki w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego czy prawa do kultury. Zaprezentowany zostanie również portal „Space for Culture” - multidyscyplinarna baza ludzi kultury i sztuki, projektów, grantów oraz organizacji i instytucji wspierających działania artystyczne. Spotkania odbywać się będą w dniach 10-12 października w Kinie Nowe Horyzonty i w Krzywym Kominie. Partnerami przedsięwzięcia są m.in. Miasto Wrocław, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Narodowe Centrum Kultury.

 

EAST + WEST = IN BETWEEN? to trzydniowy cykl wykładów, dyskusji i warsztatów organizowany we Wrocławiu w ramach tegorocznego Avant Art Festival. Międzynarodowe grono animatorów kultury, menedżerów, kuratorów i artystów poszukiwać będzie odpowiedzi na wiele ważnych pytań, m.in. jaka jest rola kultury i sztuki w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego? Czym jest interdyscyplinarność sztuki i jak można ją realizować w międzynarodowych koprodukcjach? Czym są i jak funkcjonują sieci oraz platformy współpracy kulturalnej? Czy jest nam potrzebne prawo do kultury (w nawiązaniu do przedsięwzięcia „Prawo do kultury” podjętego wspólnie przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016, Narodowe Centrum Kultury oraz Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza)?

 

Podczas czwartkowego spotkania, które ma charakter otwarty, zaprezentowany zostanie również przygotowywany przez fundację „Avant Art” portal Space for Culture – multidyscyplinarna baza ludzi kultury i sztuki, projektów, grantów oraz organizacji i instytucji wspierających działania artystyczne. Portal stanowić będzie narzędzie służące nawiązywaniu kontaktów, a także moderowaniu projektów pod kątem pozyskiwania partnerów, finansowania oraz tworzenia dla nich przestrzeni, m.in. w ramach rezydencji artystycznych. Portal jest częścią większego  projektu Fundacji AvantArt - Platformy Space for Culture dedykowanej ludziom i instytucjom kultury. 

 

Wśród panelistów znajdą się m.in. Philipp Dietachmair - menedżer European Cultural Foundation w Amsterdamie odpowiedzialny m.in. za program „Neighborhood”, w ramach którego realizowane są projekty wspierające rozwój sektora kultury krajów Europy Wschodniej, Bałkanów Zachodnich oraz południowych i wschodnich krajów  śródziemnomorskich, Alexander Vainshtein - jeden z dyrektorów centrum artystycznego „Skorohod” w Petersburgu, Benita Lipps - dyrektorka DaVinci Institute i kuratorka wydarzeń kulturalno-naukowych, specjalistka od projektów europejskich i profesjonalnego zarządzania organizacjami non-profit oraz Sandra Hall i Lee Griffiths - artyści i aktywiści kulturalni, założyciele organizacji Friction Arts.

 

Debata odbędzie się w ramach festiwalu AVANT ART pod hasłem „Rosja“. Tegoroczna edycja to 10 dni, 10 miejsc, 50 projektów i 80 artystów z 8 krajów, projekty muzyczne, filmowe, teatralne, performatywne, komiks i wystawy. Przed nami m.in. premiera  sztuki „Sakhar” Teatru Praktika Iwana Wyrypajewa, premierowy spektakl Teatru Akhe i Yann Marussich ze swoim performansem, koncerty Astmy, DJ Rashada, Mimetic, Feldermelder i wielu innych.

 

Debata EAST + WEST = IN BETWEEN? - HARMONOGRAM:

 

10.10.2013 / Kino Nowe Horyzonty  - spotkanie otwarte

 

 • OTWARCIE DEBATY / godz. 16:00-16:30
 • Prezentacja portalu SPACE FOR CULTURE / godz. 16:30-17:30
 • Panel CZY JEST NAM POTRZEBNE PRAWO DO KULTURY? / godz. 17:45-18:45

 

11.10.2013 / CRZ Krzywy Komin

 

 • Panel SIECI WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ / godz. 11:30-14:00
 • Przerwa kawowa / 14:00-15:00
 • Praca w grupach: PLATFORMY WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ / ROLA KULTURY I SZTUKI W ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W ROSJI, POLSCE I EUROPIE ZACHODNIEJ / MIĘDZYNARODOWE KOPRODUKCJE MULTIDYSCYPLINARNE / godz. 15:00-17:45

 

12.10.2013 / CRZ Krzywy Komin

 

 • Panel CZY ISTNIEJE JEDNA ROSJA? WSPÓŁCZESNA SZTUKA I KULTURA ROSYJSKA / godz. 10:30-12:00
 • Praca w grupach: NIEZALEŻNA KULTURA I SZTUKA WE WSPÓŁCZESNEJ ROSJI / PUBLICZNE VS. NIEZALEŻNE ŹRÓDŁA FIFNANSOWANIA KULTURY I SZTUKI W ROSJI / WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA I KOPRODUKCJE W KONTEKŚCIE ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W ROSJI / godz. 12:15-15.00

 

 

 • ORGANIZATOR: Fundacja Avant Art
 • GŁÓWNY PARTNER AAF: Impart
 • PATRON: Wrocław ESK 2016
 • PARTNERZY:
 • Wrocław Miasto Spotkań
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych
 • Narodowe Centrum Kultury
 • Kino Nowe Horyzonty
 • CRZ Krzywy Komin
 • Fundacja TransKultura z Lublina – organizaotr Kongresu „Kultura dla Partnerstwa Wschodniego”
 • Warsztaty Kultury

 

 • DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO ORAZ ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU NARODOWEGO CENTRM KULTURY – KULTURA – INTERWENCJE
 • PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ DEPARTAMENT DYPLOMACJI PUBLICZNEJ I KULTURALNEJ MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH W RAMACH KONKURSU „WSPÓŁPRACA W DZIEDZINIE DYPLOMACJI PUBLICZNEJ 2013”. PUBLIKACJA WYRAŻA JEDYNIE POGLĄDY AUTORA I NIE MOŻE BYĆ UTOŻSAMIANA Z OFICJALNYM STANOWISKIEM MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH RP.
 • Debata „East + West = In Between?” oraz portal Space For Culture realizowane są w ramach Laboratorium Avant Art / Platformy Space For Culture.

 

Więcej informacji na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

od: 10 pazdziernika 2013
do: 12 pazdziernika 2013

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca