Sztuka

Wernisaż wystawy "ANTYCYPACJE" Michała Brzezińskiego - Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

Termin wystawy: 23.10. – 15.12.2013 r.
Wernisaż: 23.10.2013 r., godz. 17:00
Podczas wernisażu odbędzie się wykład Michała Brzezińskiego pod tytułem: „EFEKT - DEFEKT – AFEKT. Ewolucja paradygmatów w estetyce XX i XXI wieku”.
Miejsce: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej - Galeria Intymna

Na wystawie przedstawione zostaną prace z lat 2001 – 2011, będące zapisem procesu badawczego artysty - ewolucji zainteresowań formalnych (od wideo poprzez fake do interaktywnych obiektów i instalacji, czy mediów bio-digitalnych) i kontynuacji rozwoju linii tematycznej w jego pracach. Od 2000 roku poruszał on w swoich pracach problematykę wyłaniania się materii ożywionej z nieożywionej, genezy życia i świadomości jako form aktywności elektromagnetycznej struktur białkowych. Rozważał relacje percepcji, tożsamości i krajobrazu: mediów, innych form życia, minerałów, pola elektromagnetycznego ziemi i samego ciała podmiotu obserwującego. Jego wielowymiarowa twórczość wideo wchodziła w „romanse” z tematami społecznymi i politycznymi, ale przede wszystkim stanowiła złożoną refleksję i rodzaj medytacji, w której luźno powiązane elementy tworzyły nowe relacje i znaczenia, stale generowane przez umysł widza. Prowadziło to także do gry z umysłem odbiorcy, z pamięcią i funkcjonowaniem mózgu. Prace wchodziły w rytm pracy mózgu i za pomocą częstotliwości próbowały ją zmieniać, poszukując somatycznych doświadczeń estetycznych. 

Michał Brzeziński - artysta łączący w swoich działaniach biologiczną materię z systemami informatycznymi. Futurolog-kulturoznawca. W swoich pracach wykorzystuje interfejsy medyczne, takie jak USG, GSR, czy EEG do analizowania afektów w celu poszukiwania międzygatunkowego języka. Korzenie jego działań artystycznych tkwią w subkulturach muzycznych oraz w sztuce wideo, którą animował na pułapie dyskursu teoretycznego w latach 2000 - 2010. Odwołując się do konceptualizmu i medialności sztuki, która staje się englobe sztuką wideo, sformułował opisującą ten proces strategię Fake Art, wynikającą z teorii sztuki jako komunikatu. 

„W swoich pracach wykraczam poza tradycyjnie ustalone ramy posthumanizmu i transhumenizmu, poszukując odpowiedzi na podstawowe pytania filozoficzne, które zmieniły się wraz z rozwojem technologii. Dzisiejszy gatunek ludzki nie może definiować się jak gdyby technologia nie stała się jego częścią, oraz tak, jakby biotechnologie nie miały zmienić jego podstawowych predyspozycji. Jesteśmy pierwszym gatunkiem, który sam decyduje o własnej ewolucji i pierwszym, który z materii potrafił stworzyć życie (nie tylko mechaniczne, ale i biologiczne). Człowiek stworzył sztuczną żywą komórkę, stworzył maszyny, nie tylko wspomagające myślenie człowieka, ale i myślące samodzielnie. Poszukuję takich definicji życia chronionego BIOS, które będą ujmowały rozmaite hybrydyczne formy mechaniczno-biologiczne. Tworzę artystyczny język afektywnej komunikacji, między różnymi aktualnie popularnymi formami życia, które do tej pory nie posiadały skonwencjonalizowanych intersubiektywnych kanałów komunikacji.” Michał Brzeziński

http://michalbrzezinski.org/
https://www.facebook.com/postvideoart
https://www.facebook.com/Biocultureartlab


Kurator: Ewa Kokot

Wystawa realizowana w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wideo OZON.

 

od: 23 pazdziernika 2013
do: 15 grudnia 2013

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Usunięto 1 komentarz
przysłano: 22 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca