Sztuka

Pop art w nowej odsłonie. Wystawa Michała Torzeckiego na temat memów.

„MeMe” to tytuł najnowszego projektu Michała Torzeckiego, którego prezentacja odbędzie się w Galerii Mysia 3, 29 listopada br. Artysta tym razem przygotował cykl czarno-białych prac, stanowiących nowe, świeże spojrzenie na sztukę pop art. Duże olejne formaty przedstawiają współczesnych bohaterów masowej wyobraźni oraz memy, które w ostatnich latach zdominowały internetowe życie społeczne i towarzyskie.

 

Skłonność do refleksji oraz wyłapywanie najnowszych 

trendów to cechy, które nakierowały Michała Torzeckiego na konceptualne tory i sprawiły, że pokusił się on o podjęcie tematu  kultury memowej. Kombinacja memów, czyli popularnych obrazków, którymi ludzie posługują się w wirtualnej przestrzeni, z popularnymi frazesami (również memami), zaproponowana przez Torzeckiego tworzy zaskakującą narrację, wielowymiarową wypowiedź i skłania do refleksji. Autor punktuje, komentuje i prowokuje, używając memów jako narzędzia.

 

- Myślę, że kultura obrazkowa w internecie bardzo ogranicza relacje międzyludzkie. To przykre, że ludzie, zamiast komunikować się w tradycyjny sposób, przesyłają sobie obrazki i godzinami siedzą przed komputerem, oglądając kotki. Stąd pomysł, aby za pomocą tego z natury ironicznego narzędzia, jakim są memy, skomentować w ironiczny sposób 

świat, z którego się wywodzą - mówi autor.

 

 

W tekście kuratorskim towarzyszącym wystawie, napisanym przez Maćka Żakowskiego, czytamy: „Czy patrząc na świat przez szydercze, memowe okulary nie budujemy jednocześnie wobec niego dystansu, przepracowując jego niespójność tradycyjnymi narzędziami ironii? Czy nie oddalają nas one od świadomości i autorefleksji? Czy memy nie są – zgodnie z psychologiczną funkcją humoru – wentylami bezpieczeństwa, pozwalającymi np. na oderwanie naszych konsumpcyjnych stylów życia od obecnej w nas postawy krytycznej wobec różnych aspektów i porządków współczesnego świata? Co jeżeli ta nasza memorzeczywistość naprawdę zajmuje dziś miejsce prawdziwego zaangażowania (bez sentymentalizmu;

być może memy zajmują dziś miejsce innych produktów kultury popularnej; karykatury, komiksu, telewizji)?”.

 

 

***

Michał Torzecki to młody, niezwykle utalentowany artysta. Tuż przed stanem wojennym wyemigrował wraz z rodzicami do USA, gdzie przez pierwsze 20 lat życia wychowywał się w Nowym Jorku, Chicago i Los Angeles. Po powrocie do Polski ukończył Europejską Akademię Sztuk na Wydziale Malarstwa. W 2007 roku obronił dyplom w Pracowni prof. Franciszka Starowieyskiego. Zaraz po obronie został asystentem profesora i pracował z nim aż do śmierci mistrza. Swoje prace wystawiał w Warszawie, Krakowie, Londynie i Nowym Jorku. Jest jednym z twórców Pracowni Wschodniej na warszawskiej Pradze, na co dzień zajmuje się także didżejowaniem i promocją kultury.

 

Michał zdobywał doświadczenie, biorąc udział w wielu prestiżowych projektach, między innymi pracował nad serią rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Filadelfii oraz był członkiem pięcioosobowego zespołu instalującego rzeźbę zaprojektowaną przez Franka Gehry dla Instytutu Genetyki Uniwersytetu Princeton im. Carla A. Ichana. Pierwsza indywidualna wystawa, zatytułowana „Zoo”, przedstawiała rysy psychologiczne kilkudziesięciu zwierząt z warszawskiego ogrodu zoologicznego. Kolejna wystawa to "Works in Progress". Był to wspólny projekt wraz z fotografem Błażejem Żuławskim, którzy swoimi pracami portretowali współczesne młode pokolenie. Artysta brał udział także w wystawach zbiorowych w 2012 - Artyści Pracowni Wschodniej, Bocheńska Gallery Warszawa, 2011 - AAF Londyn, Battersea Park, 2011 - Cats&Dogs, Unit24 London i 2010 - AAF Nowy Jork.           

 

Michał Torzecki jest polskim ambasadorem marki Winsor & Newton, producenta materiałów dla artystów plastyków. Produkty Winsor&Newton do nabycia w sklepie internetowym www.maluje.pl.

 

Wernisaż „MeMe” odbędzie się 29 listopada 2013 r. w Galerii Mysia 3, o godz. 19.00. Wystawa potrwa do 5 grudnia 2013 r.

od: 29 listopada 2013, 19:00
do: 5 grudnia 2013 Galeria Mysia 3

Zdjęciaprzysłano: 16 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca