Sztuka

Projekt „Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury” – wymiana artystyczna

26 listopada odbyła się w Centrum Kultury Wrocław - Zachód konferencja prasowa, podczas której uczestnicząca w projekcie Ewa Marcinek zapoznała dziennikarzy z jego ideą, programem i planami.

CK Wrocław – Zachód już od dziesięciu lat prowadzi działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, a od marca 2011 organizuje projekcje filmowe i spektakle teatralne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, a także integracyjne warsztaty specjalistyczne tworzenia audiodeskrypcji  i napisów dla niesłyszących, ponadto zaś integracyjne warsztaty teatralne i filmowe.


    W rezultacie tych działań Centrum przystąpiło do współpracy z ośrodkami naukowymi, specjalistami i organizacjami kulturalnymi z Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Stworzono także projekt realizowany w obrębie programu „Promowania różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa narodowego”, który jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, a także ze środków krajowych i CK Wrocław – Zachód, który jest liderem projektu.

 

    Współpraca Polski i Islandii polega nie tylko na wymianie doświadczeń, ale przede wszystkim na podejmowaniu działań, w których weźmie udział ponad 10 tysięcy osób: artystów, przedstawicieli instytucji kulturalnych i edukacyjnych, dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym osób niewidomych, niedowidzących i ich rodzin. Realizacji tego projektu sprzyja także fakt, że Islandia jest małym krajem i że ok. 5% mieszkańców stanowią polscy emigranci – jak poinformowała Ewa Marcinek, która spędziła w Islandii trzy miesiące w związku z projektem.


     Projekt trzyletniej współpracy miał swoją islandzką inaugurację 28 września w ośrodku filmowym Bio Paradis w Reykjaviku. Była to projekcja filmu W ciemności  w reżyserii i z udziałem Agnieszki Holland, która jest honorowym ambasadorem projektu ze strony polskiej. Projekcji z audiodeskrypcją towarzyszyło otwarcie wystawy „Agnieszka Holland. Polska. Europa. Świat”. Obydwa te wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
     Inauguracja projektu w Polsce nastąpi 1 grudnia o godz. 14.00 w Centrum Kultury Wrocław - Zachód. (Wstęp bezpłatny za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym). Tym razem będzie to projekcja islandzkiego filmu Parking królów (oczywiście z audiodeskrypcją), połączona ze spotkaniem z reżyserką Valdis Òskarsdòttir, która jest islandzką ambasadorką projektu.  
     Podczas trwania projektu będą prezentowane kolejne filmy islandzkie, polskie, spektakle teatralne, koncerty (niewidomej artystki Katarzyny Nowak), a także warsztaty tworzenia audiodeskrypcji do filmów i spektakli teatralnych. Na koniec – w roku 2016 zostanie zaprezentowana wystawa islandzkich twórców plastycznych. Odbędzie się także konferencja podsumowująca projekt.
     Prezentacji Ewy Marcinek towarzyszyły smakowite potrawy z islandzkiej kuchni, które są również znakomitą promocją kultury, o czym zapewnia Was


Barbara Lekarczyk-Cisek


Więcej informacji o projekcie: 
www.excludedfromculture.eu

 


przysłano: 26 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca