Sztuka

Krystian Truth Czaplicki „Przesunięty dom” - wernisaż wystawy

Już dziś o godz. 19:00 w Galerii Mieszkanie Gepperta odbędzie się wernisaż wystawy Krystiana Trutha Czaplickiego. „Przesunięty dom” to zmiana w działalności Trutha, artysta przenosi się do galerii, przekształca przedmioty codziennego użytku w obiekty magiczne.


Najnowsza wystawa Krystiana Trutha Czaplickiego, zatytułowana „Przesunięty dom”, skonstruowana jest w oparciu o zbiór tajemniczych obiektów, zainspirowanych domowymi sprzętami codziennego użytku. Przedmioty, które zwykle zapełniają nasze mieszkania, banalne i emocjonalnie transparentne, sparafrazowane przez Trutha stają się obiektami magicznymi. Tytułowe przesunięcie dokonuje się w obrębie formy, funkcji i znaczenia tych przedmiotów, zaś narzędziem do ich odczytania stają się intuicja i akceptacja dla abstrakcyjnych skojarzeń.

 

Linearna kompozycja z wieszaków na ubrania czy przypominający włócznię nóż kuchenny tworzą obok innych, równie paradoksalnych rzeźb, zastygły krajobraz zdekonstruowanych rzeczy. Ukazanie tej niemal scenograficznej układanki w przestrzeni galerii, będącej dawniej mieszkaniem, daje efekt nasyconej nostalgią i niepokojem atmosfery.
 

Rodzaj przesunięcia zachodzi także w sposobie artystycznego funkcjonowania – Truth, kojarzony przede wszystkim z interwencjami w przestrzeni publicznej, przenosi swoją aktywność do wnętrza galerii. Budując w niej intymną i emocjonalną narrację, rezygnuje z potencjalnej anonimowości, którą daje przestrzeń miejska. Miejsce nadal pozostaje dla Trutha najsilniej działającym czynnikiem, ale intensywny odbiór miasta oraz jego peryferiów został zastąpiony potrzebą znalezienia bardziej określonej ramy dla prezentacji symbolicznych obiektów i rzeźb, których zresztą forma pozostaje niezmienna – precyzyjna, minimalistyczna i chłodna, niemal zdystansowana.

 

Kuratorka wystawy: Anna Kołodziejczyk

 

Krystian Truth Czaplicki – urodzony we Wrocławiu w 1984 roku. Absolwent Katedry Wzornictwa Wrocławskiej ASP, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia, tworzący rzeźby i instalacje w przestrzeni publicznej. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z takimi instytucjami, jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Królikarnia / Muzeum Narodowe w Warszawie, Bergen Kunsthall w Norwegii, Muzeum Vasarely'ego w Budapeszcie czy Dum Umeni Mesta Brna w Czechach. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Warszawy, Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu czy Moskwy.

 

Krystian Truth Czaplicki – „Przesunięty dom”

13.12. 2013 – 17.01. 2014
Wernisaż wystawy 13.12.2013 (piątek) godz. 19.00, Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
Wystawa otwarta: 13.12. 2013 – 17.01. 2014 we wtorki, czwartki i piątki od 16:00 do 19:00 (poza okresem świątecznym)

www.arttransparent.org
www.mieszkaniegepperta.pl

13 grudnia 2013

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 grudnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca