Sztuka

Co obchodzimy 2 maja?

MUZEUM EMIGRACJI w Gdyni | 2 MAJA GDYNIA
 

Co obchodzimy 2 maja? Nie tylko Dzień Flagi, ale również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Co roku przypomina o tym Muzeum Emigracji w Gdyni. Tak będzie również już za kilka tygodni.

 

Jak mówić o życiu i dokonaniach Polaków żyjących za granicami naszego kraju? Muzeum Emigracji w Gdyni postawiło sobie za cel obchody tej wyjątkowej daty uczynić okazją do pokazania historii emigrantów od nieco innej strony. W atmosferze prawdziwie piknikowej zabawy, w świeżej i niekonwencjonalnej formie przełamującej każde lody, przybliżane są postacie wyjątkowych postaci świata polonijnego. Uczyć znaczy zaskakiwać!


Cykliczne imprezy organizowane w ramach obchodów 2 maja w Gdyni przyciągają liczną i zróżnicowaną publiczność. W bogatej ofercie gier miejskich, projekcji, warsztatów, wykładów i prezentacji każdy znajdzie coś dla siebie. W 2012 r. podczas MUZEUM W AKCJI, uczestnicy mogli spróbować kuchni serwowanej na legendarnych transatlantykach takich jak m/s „Batory” i wspólnie pomalować jego makietę. Mieli okazję zwiedzić prawdziwą perłę architektury, Dworzec Morski w Gdyni oraz poczuć emocje w detektywistycznej grze historycznej. Zwieńczeniem dnia był koncert Wojtek Mazolewski Quartet.

 

Rok temu Muzeum Emigracji zaprosiło mieszkańców Trójmiasta oraz turystów do zabytkowego i od lat niedostępnego gmachu Banku Polskiego w Gdyni. 2-go majowa akcja „POLSKA ZADAJE SZYKU!” przypomniała o wielkich postaciach polskiej kultury, którzy nadawali ton światowemu kinu, muzyce, sztuce, kreowali mody i gusta mieszkańców największych metropolii: królu fryzjerów - Antonim Cierplikowskim, ikonie srebrnego ekranu - Poli Negri, projektantce, Sarze Lipskiej i tenorze Janie Kiepurze, którego śmiało można nazwać największym celebrytą swojej epoki.


Zawodowi styliści wyczarowywali na głowach uczestników fryzury z lat 20. i 30., każdy mógł spróbować swoich sił jako montażysta dźwięku filmowego czy projektant mody! Zabawa przeniosła się również między ulice gdyńskiego Śródmieścia, gdzie w muzycznej grze tropiono gramofony zapełniające miasto muzyką Jana Kiepury. Muzyczny finał dnia również zrealizowany został w plenerowej lokalizacji placu Grunwaldzkiego, gdzie projekcję zrekonstruowanego filmu z Polą Negri w roli głównej uświetnił koncert Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.


A co w tym roku? Z pewnością 2 maja nie zabraknie rozrywki dla całej rodziny, spotkań z dokonaniami słynnych emigrantów, czegoś dla ciała i czegoś dla ducha. W tym roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą świętowany będzie projektem o nazwie PATENT NA MAJÓWKĘ! a jaki to patent Muzeum Emigracji  w Gdyni przygotowano na maj dowiemy się już niebawem…

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 kwietnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca