Sztuka

Noc muzeów w Rossberg Gallery

17 maja (sobota) od godziny 17.00 w Rossberg Gallery na Nikiszowcu na gości będzie czekać sporo atrakcji. „Pokoloruj Nikisz” - akcja malowania na żywo, „Malarstwo to brudna robota” – opowieść o tajnikach sztuki i techniki malarskiej, prezentacja prac malarskich Marka Rachwalika, Michała Zawady i Roberta Bubla oraz produkty z Showroom’u Klakier Gallery i biżuteria z węgla firmy Bro.Kat. Wszystko to w ramach Nocy Muzeów, Europejskiej akcji, która dotarła również do muzeów, galerii i instytucji kultury w całej Polsce.

Od godziny 17.00 do 24.00 w Rossberg Gallery na żywo malować będzie Robert Bubel. O godzinie 20.00 zrobi przerwę na ciekawą opowieść o tym jak naprawdę wygląda praca malarza. Artysta, urodzony w 1968 r., jest absolwentem ASP w Krakowie. Ma za sobą kilka wystaw indywidualnych, uczestniczył też w wielu wystawach zbiorowych, również za granicą. Uprawia malarstwo, rysunek i techniki pokrewne. Mieszka i tworzy w Krakowie.

Showroom Klakier Gallery to przedsięwzięcie trzech młodych artystek, Kamili i Katarzyny Piotrowicz – absolwentek Wydziału Malarstwa w ASP w Katowicach, oraz Anny Jarzymowskiej – studentki V roku malarstwa w tejże uczelni. Dziewczyny na co dzień prowadzą Galerię Sztuki Klakier przy ulicy Staromiejskiej 4, od niedawna można również znaleźć ich showroom w Galerii Katowickiej. W Noc Muzeów showroom ten przeniesie się na Nikiszowiec pod dach Rossberg Gallery.

Biżuteria Hochglance autorstwa projektantek z pracowni Bro.Kat należy już do kanonu nowoczesnego designu rodem ze Śląska. Nazwa pracowni to transformacja pierwszych sylab naszych imion (Bogna, Roma) oraz nazwy miasta, w którym żyjemy i pracujemy – Katowic. Ich połączenie tworzy słowo bro.Kat, kojarzące się z czymś mieniącym, ozdobnym. Brokat to bezpośrednie nawiązanie do „czarnego złota”, jak na Śląsku nazywa się węgiel. Niegdyś na nim budowano bogactwo regionu, dziś, gdy jego rola jako paliwa kopalnego spada, staramy się odkrywać go na nowo w naszej działalności projektowej. – piszą na swojej stronie internetowej założycielki pracowni, Bogna Polańska i Roma Skuza.

Oddział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic oraz Centrum Zimbardo, również przygotowały program na Noc Muzeów. W kawiarni Zillmann Tea&Coffee będzie można zatrzymać się na kawę, herbatę i pyszne desery a zabytkowy kościół pw. Św. Anny będzie otwarty dla zwiedzających.

Rossberg Gallery, Katowice, Janowska 2/2.

www.rossberg.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca