Sztuka

Już 9 lipca trzeci Dzień Seniora w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

W środę 9 lipca odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu Dzień Seniora organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Goście wydarzenia  obejrzą zbiorową wystawę „Slow Future”, której kuratorem jest francusko-peruwiański artysta i aktywista Jota Castro. Dzień Seniora to cykliczne, edukacyjne wydarzenie, skierowane do osób w wieku powyżej 60 lat.

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski uruchomiło w maju comiesięczną inicjatywę – Dzień Seniora, której program skierowany jest specjalnie do osób powyżej 60 roku życia. Spotkania odbywają się w drugą środę każdego miesiąca. Podczas nich seniorzy mogą poznać najnowszą, zagraniczną i polską sztukę, zwiedzić ekspozycję z kuratorem lub przewodnikiem, dowiedzieć się o planowanych wydarzeniach oraz poznać specyfikę samej instytucji.

 

Trzeci Dzień Seniora odbędzie się już w najbliższą środę, czyli 9 lipca. Tego dnia osoby powyżej 60 roku życia mają wolny wstęp na wszystkie wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Po zbiorowej wystawie „Slow Future”, której kuratorem jest francusko-peruwiański artysta i aktywista Jota Castro, oprowadzać będą przewodniczki – Sylwia Gomułka i Wioleta Żochowska. Przewidziane są dwie tury zwiedzania – o godzinie 12.00 i 14.00. Podczas rozmowy z przewodniczkami seniorzy będą mogli poznać autorskie interpretacje przedstawionych prac, dowiedzieć się, jak powstawały i zgłębić biografie poszczególnych twórców. Nie przewidujemy zapisów na oprowadzanie po wystawie „Slow Future”– wystarczy kilka minut przed planowanym oprowadzaniem przyjść do holu budynku Zamku Ujazdowskiego.

 

Tematem przewodnim wystawy „Slow Future” jest postwzrost (ang. degrowth), czyli ruch społeczny postulujący zerwanie z obowiązującym paradygmatem wzrostu gospodarczego na rzecz dążenia do poprawy jakości życia w granicach możliwości środowiska. Propagatorzy postwzrostu, zwani również postwzrostowiczami (ang. degrowthists) negują nadrzędną wartość dóbr materialnych, a także proponują alternatywne modele ekonomii – barter, spółdzielczość, współdzielność i wymianę społecznościową. Według nich myślenie zakładające, że wzrost gospodarczy jest niezbędny dla rozwoju oraz stanowi podstawową wartość, do której powinni dążyć wszyscy jest błędne. Zwolennicy idei postwzrostu uznają, że to właśnie nieograniczona konsumpcja prowadzi do pogłębiania się nierówności społecznych, a także generuje nieodwracalne zniszczenie środowiska.

 

Ekspozycja „Slow Future” jest kontynuacją wystawy o nazwie „Emergency Pavilion - Rebuilding Utopia” prezentowanej w Teatro Fondamenta Nuove podczas zeszłorocznej edycji Biennale Sztuki w Wenecji. Na wystawie pokazywanej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentowane są w większości nowe prace blisko dwudziestu artystów.

Artyści biorący udział w wystawie: David Adamo, Bigert & Bergström, Bianca Bondi, Tania Bruguera, Fernando Bryce, Ella de Búrca, Luis Camnitzer, Jota Castro, Joachim Coucke, James Deutsher, Maarten Vanden Eynde, Kendell Geers, Nuria Güell, Patrick Hamilton, Cinthia Marcelle, Tiago Mata Machado, Gordon Matta-Clark, Ingrid Wildi Merino, Mariele Neudecker, Wilfredo Prieto, Aleksandra Wasilkowska, David Zink Yi
 

Dzień Seniora w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 

 

Trzecie spotkanie – 9 lipca 2014 roku

Kolejne spotkania będą odbywać się w drugą środę każdego miesiąca

 

Oprowadzanie z przewodniczkami – Sylwią Gomułką i Wioletą Żochowską w dwóch grupach, o godz. 12.00 i 14.00

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, nie obowiązują zapisy

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa
www.csw.art.pl
www.facebook.com/cswzu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 lipca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca