Sztuka

Wernisaż wystawy GILBERTO AQUINO PÉREZ - w Galerii Imaginarium

 

Galeria Imaginarium i Unamos Culturas.org zapraszają na wystawę malarstwa

 

GILBERTO AQUINO PÉREZ 

TROPIKI KOSTARYKI

         

 

 wernisaż: 1 sierpnia 2014 (piątek), godz. 18

  wystawa czynna od wtorku do soboty do dnia 30 sierpnia 2014

 

 

„Początki mojego malarstwa sięgają czasów dzieciństwa, kiedy chodząc do szkoły z radością korzystałem z każdej okazji do malowania. Ponieważ z przyjemnością oddawałem się ulubionej czynności nie byłem zbyt wybredny jeśli chodzi o materiały. Nadawało się dosłownie wszystko! Karton, papier, a nawet kawałek drewna. Podobnie nieograniczone były też inspiracje, choć najczęściej moje prace przedstawiały krajobrazy z rodzinnego miasta w Salwadorze i małe zwierzęta, które zamieszkiwały dom moich rodziców.

Dopiero w 1972 roku, kiedy przeniosłem się do Kostaryki, zarobiłem swoje pierwsze pieniądze na sprzedaży namalowanego portretu. Potem malarstwo porzuciłem na pięć długich lat i wróciłem do niego dopiero w 1978 roku. Odkryłem wtedy El Parque de la Expresión w San José, miejsce stworzone przez artystę Rafę Fernandeza, który umożliwił grupie młodych, ambitnych twórców zaprezentowanie swoich prac. Byliśmy tam co niedzielę, bez względu na to czy żar lał sie z nieba, czy padał ulewny deszcz, czy wiał silny wiatr, porywając nasze małe prace. Mimo wszystko to właśnie tam postanowiłem poświęcić się temu, co stało się esencją mojego życia – malarstwu.

 

Akwarele od samego początku były moją główną formą wypowiedzi. Niezmiennie przez 14 lat. Jednak od 1982 roku zacząłem pracować z różnymi teksturami, poznawać je i eksperymentować. Do malowania w tej technice zainspirował mnie wtedy malarz z Panamy – Raúl Vasquez Saez (1954–2009), jednak pierwsza wystawa moich prac, z których wszystkie miały charakterystyczną teksturę, odbyła sie dopiero w 1991 roku. Od tamtej pory nieprzerwanie pracuję z różnymi materiałami i stworzyłem serie tematyczne m.in. Ptaki w okręgach, Płycizna, Krajobrazy, Ptaki patrzące na księżyc, Abstrakcje i Kobiety, do których dzwoni Alfosinas.

 

W moim malarstwie zawsze staram się stosować kolory charakterystyczne dla tropików, stąd przewaga czerwieni, błękitu, żółci, zieleni czy fioletu. To właśnie te kolory dominują w mojej twórczości, choć nie zaprzeczę, że fascynują mnie też szarości i zdarzyło mi się namalować obrazy również w takiej kolorystyce. Obecnie ciężko pracuję nad kolejną wystawą, która odbędzie się w październiku tego roku”.

                                                                                                                                                 GILBERTO AQUINO PÉREZ

 

GILBERTO AQUINO PÉREZ. Urodził się w Salwadorze. W  Kostaryce mieszka od 1972 roku. Malarz samouk. Z powodzeniem opanował różne techniki malarstwa wśród których warto wymienić malarstwo akrylowe szczególnie z dużą ilością warstw co stało się cechą charakterystyczną jego twórczości. Na przestrzeni lat eksperymentował również z różnymi dodatkami i materiałami. Jego prace były wystawiane w Kostaryce oraz innych krajach, m.in. w Niemczech, Panamie, Francji, Salwadorze, Meksyku, Nikaragui, USA i Kanadzie na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i grupowych.

 

ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź PL,

tel. +48 797 326 191 galeria.imaginarium@gmail.com;                    facebook.com/galeria.imaginarium

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 lipca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca