Sztuka

„Bondage” w Mieszkaniu Gepperta

 

Bondage”

Maria Stożek i Szymon Wojtyła

9.10.2015 – 24.10.2015

wernisaż: 9.10 godz. 19

Mieszkanie Gepperta

 

Reakcje jakie zachodzą pomiędzy dwoma osobami nie są zagadką dla współczesnej nauki. Biologia doszukuje się odpowiedzi w fenyloetyloaminie (pochodna metamfetaminy) – związku chemicznym odpowiedzialnym za uczucie euforii. Natomiast nauki ewolucyjne tłumaczą cały proces walką o przetrwanie i poszukiwaniami najlepszych genów. Jednak uczucie miłości jest tylko jedną z wielu relacji kierujących poczynaniami ludzi.

 

Proces powstawania więzi zachodzi w sferze pomiędzy, na poziomie niewidzialnej gołym okiem płaszczyzny dzielonej z otaczającym nas światem. Jej fundamentami są martwe wspomnienia stanowiące o niepowtarzalności każdej jednostki. Co dzieje się, kiedy dochodzi do spotkania dwóch osób i skrępowania ich autorytarności cielesno-mentalną siecią? Z czasem, więzy ulęgają poluzowaniu, a powstałą w ten sposób przestrzeń wypełnia coraz więcej wspólnego pyłu.

 

Wytwarzanie więzi nie jest tylko domeną człowieka a nawet organizmów żywych. O tworzeniu związków można już mówić na poziomie molekularnym czy też mechanicznych urządzeń, gdzie poszczególne części współpracując ze sobą, budują spójną całość. W takiej sytuacji, proces powstawania więzi można uznać za wielki, mityczny początek – komórkowy wybuch interfazy rozpoczynający łańcuch akcji-reakcji.

 

Maria Stożek i Szymon Wojtyła stworzą w Mieszkaniu Gepperta dwa laboratoria poświęcone badaniom nad historią relacji. Zaaranżowane na potrzeby wystawy sytuacje poruszą szereg problemów związanych z ciałami uwikłanymi we wszechświat więzi. Celem każdego eksperymentu są odpowiedzi. Nie wolno zapominać, że nad całością zawsze krąży widmo fiaska. Jak sugeruje tytuł wystawy – na końcu czeka spełnienie najskrytszych pragnień. Jednak nie wiemy czy będziemy w stanie zapłacić odpowiednią cenę za ich urzeczywistnienie.

 

kurator: Marcin Ludwin

 

Szymon Wojtyła (ur. 1990), absolwent wrocławskiej ASP Wydziału Malarstwa i Rzeźby. Twórca performanców, instalacji oraz wideo. Uczestnik wielu wystaw i projektów artystycznych w Polsce, Niemczech i Izraelu. Sztukę traktuje jako narzędzie do przełamania statusu quo w kontekście społecznym.

 

Maria Stożek (ur. 1989), absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. Studentka kierunku Intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się sztuką przestrzenną, działaniami performatywnymi i wideo.

 

Mieszkanie Gepperta

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław

galeria czynna: wtorki, czwartki i piątki od 16 do 19

domofon od podwórza

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca