Galeria Nova: TOMASZ RÓŻALSKI /// INTYMATY

Wernisaż: 27 lutego 2015, godz. 18.00

Wystawa czynna od wtorku do soboty do dnia 28 marca 2015 w godz. 14-18

 

Zdjęcia prezentowane na wystawie „Intymaty” to wybór spośród tych prac artysty, które powstałych w latach 2011–2014, a zostały zrobione podczas sesji portretowych i modowych. Przedstawiają momenty, w których – w przerwach w trakcie zdjęć, dzięki zaistnieniu subtelnej interakcji pomiędzy modelką, artystą i jego obiektywem – udało się uchwycić prawdziwą naturę fotografowanych kobiet i utrwalić fragment ich intymnego świata, dalekiego od zgiełku typowego dla pracy na planie. Technika wykonania odbitek – stosowana od lat 50. XIX wieku tzw. guma dwuchromianowa – podkreśla wyjątkowość tych chwil oraz oryginalność samych zdjęć. Trzeba bowiem wiedzieć, że pomimo tego, że wszystkie intymaty zostały utrwalone na negatywie lub na karcie chipowej, każda ich reprodukcja w technice gumy, będzie się wyraźnie różniła od pozostałych. Jedna z prac była prezentowana podczas jubileuszowej wystawy „Niebieska flasza” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2015 roku.

 

Technika gumy dwuchromianowej – metoda wykonywania obrazów fotograficznych zapoczątkowana w połowie XIX w. bazująca na światłoczułych właściwościach związków dwuchromianu oraz gumy arabskiej. Technika ta umożliwia nie tylko tworzenie zdjęć, ale również daje nieograniczone możliwości kreowania obrazu poprzez ręczne manipulowanie kolorem, światłem czy formą. Obraz powstaje dzięki kilkukrotnemu nałożeniu światłoczułej warstwy z dodatkiem kolorowego pigmentu i stykowemu naświetleniu negatywu światłem UV.

 

Tomasz Różalski (ur. 1972) – absolwent Wyższego Studium Fotografii przy Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, członek grupy twórczej „Więcej Niż Oko”, autor monografii na temat fotografii litowej jako metody obrazowania. Pasjonat fotograficznych technik szlachetnych i uczestnik, a potem instruktor, warsztatów im poświęconych. Jego zdjęcia były do tej pory prezentowane m.in. podczas Dni Pragi w Warszawie (wystawa „Miasto obsesja”), w warszawskiej Galerii Zamkniętej („Na celowniku ty”) oraz na kilku innych wystawach zbiorowych (m. in. „Niebieska flasza” w Muzeum Narodowym). Urodzony w Łodzi, mieszka i tworzy w Warszawie i okolicach.

 

GALERIA NOWA, Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź PL, 797 326 191, 797 326 230, www.ldk.lodz.pl

 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 lutego 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło