Sztuka

„Obiekty pożądania” Natalii Jamróz w Galerii pod Baranami

„OBIEKTY POŻDANIA” NATALII JAMRÓZ W GALERII POD BARANAMI

►WERNISAŻ / OPENING CEREMONY: 20.03.2015| 19:00/ 7 p.m.      
►CZAS TRWANIA WYSTAWY / EXIBITION OPEN: 20.03 - 10.04.2015           
►GALERIA "POD BARANAMI", PAŁAC POD BARANAMI, RYNEK GŁÓWNY 27, KRAKÓW          
►WSTĘP WOLNY / FREE ENTRANCE   

Głównym tematem jaki porusza Natalia Jamróz w swoich pracach jest geometria. Różnorodność podejmowanych przez nią tematów uwarunkowana jest wpływem środowiska, które w danym miejscu na nią oddziałuje. Jest artystką, która pracuje intuicyjnie, nie boi się eksperymentować z materiałem. Na każdy temat odpowiada w sposób niekonwencjonalny. Tworzy głównie w metalu, często łącząc go w swych rzeźbach z innymi materiałami. Inspiracją dla niej jest praca, pomysł natomiast jedynie bodźcem do jej rozpoczęcia.

 

Natalia Jamróz świadomie wykorzystuje środki artystyczne, aby wzbudzić konkretne emocje u odbiorcy. Rzeźby, które tworzy w pierwszym momencie mogą się wydawać monumentalne, ale nie w sensie wielkości, lecz przekazu, który ze sobą niosą. Po dłuższej chwili jednak ta monumentalność przechodzi w poczucie zrozumienia i pewnego rodzaju pojednania się z rzeczywistością. Na warsztat bierze obecne w życiu każdego człowieka (bez względu na kontekst i doświadczenie danej jednostki) troski dnia codziennego i związane z nimi odczucia. Jest tym bardziej wiarygodna, że używa do tego siebie, swojego ciała, swoich emocji. Tak naprawdę to w tych rzeźbach najbardziej widać pracę artystki nie na materiale, ale na samej sobie. Taka trochę „zapośredniczona wiwisekcja”. Pomysł z instalacją ciekawie z tym współgra, bo z jednej strony miękkość i puszystość bieli może stanowić kontrast do wyważonych linii i zimna metalu rzeźb, a z drugiej unaocznia uniwersalność i złożoność ludzkich przeżyć.

Natalia Ciura

 

NATALIA JAMRÓZ

Urodziła się 14 marca 1990 roku w Kielcach. Jest studentką IV roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jej osiągnięcia zostały docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w 2013 roku uhonorował ją Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych, za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. W tym samym roku zajęła II miejsce w konkursie malarskim „Nowoodkryta”, organizowanym przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta i Galerię Dominikańską. W 2014 roku otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.    
 

LAUREATKA OGÓLNOPOLSKICH KONKURSÓW, m.in.:

- Nagroda Honorowa w konkursie rzeźbiarskim ,,Homo Modernus - portret człowieka współczesnego’’, organizowanym przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Warszawie.

- I miejsce oraz wyróżnienie w konkursie ,,Nauka inspiracją sztuki. Od mikroświata do wszechświata’’, organizowanym przez Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

NAJWAŻNIEJSZE WYSTAWY:

2014 I indywidualna wystawa rzeźby ,,PION POZIOM’’, Galeria_U, Wrocław

2014 Wystawa zbiorowa studentów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING, Sosnowiec

2014 Ogólnopolska wystawa zbiorowa ,,Homo Modernus - portret człowieka współczesnego’’, Galeria ZPAP, Tarnów

 2014 Wystawa zbiorowa w ramach projektu ,,Re – Format”, były budynek Domu Dziecka nr 1, Tarnów

2014 Pokonkursowa wystawa międzynarodowego konkursu fotograficznego ,,Tylko Jedno Zdjęcie”, Miejski Ośrodek Kultury, Jarosław

 

Wystawa zorganizowana jest dzięki wsparciu Fundacji New Era Art, która została utworzona przez Jana Potockiego w 2009 roku. Działając non-profit, upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę. Na swoim koncie ma organizację wystaw prac m. in. Władysława Hasiora, Wojciecha Weissa, czy wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Aktywnie promuje twórczość artystów, udostępniając przestrzeń wystawienniczą w Pałacu pod Baranami – samym sercu Krakowa. Celem szczególnym jest dbanie o artystów młodych, rozpoczynających swoją karierę, których twórczość nie jest znana szerszemu audytorium, a tym samym, pokazanie ich wkładu w rozwój polskiej kultury. Fundacja była współorganizatorem Sztukobrania – Targów Młodej Sztuki oraz brała czynny udział w wydarzeniach: Conrad Festival i Ogólnopolski Kongres Studentów i Doktorantów Historii Sztuki.

www.facebook.com/events/355607384638456/

 


 

 

20 marca 2015, 19:00

Patronat medialny:
Wywrota

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 marca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca