Sztuka

Śląscy fotograficy w Planet Cinema

To nie prima aprilis! 1 kwietnia br. na ekranie Planet Cinema zamiast filmu będą wyświetlane fotografie członków Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski! Tradycje związane z Ladainhas e Martirios, reportaże nagradzanych artystów i prace w nurcie fotografii osobistej – już w przyszłą środę.

 

 

Planet Cinema to kino, w którym nie można się nudzić. Zachęca nie tylko do uczestniczenia w seansach filmowych, lecz także w podejmowanych przez siebie działaniach kulturalnych i społecznych.  Do tej pory Planet Cinema gościło m.in. Teatr A Part, Szlachetną Paczkę czy animatorów z iMalujemy. Kino angażuje się również w projekt na rzecz rozwoju lokalnej społeczności i promocji wizerunku Katowic – w rytuał Kula Kato.

 

Najbliższymi gośćmi Planet Cinema w Katowicach będą artyści ze Śląskiego Okręgu ZPAF – Marcin Górski, Antoni Kreis, Arkadiusz Ławrywianiec i Józef Wolny, którzy  zaproszą do kina na wernisaż swoich prac w ramach cyklicznych spotkań organizacji odbywających się zawsze w pierwszą środę miesiąca. Ze względu na specyfikę miejsca zmieniona zostanie forma wernisażu. Zamiast w kontekście białych ścian fotografie będzie można oglądać w półmroku sali kinowej podczas pokazu multimedialnego.

 

- Planet Cinema nie jest typowym kinem wielosalowym, nie należy też do rodziny kin studyjnych – mówi Klaudia Światkowska, członek zarządu Planet Cinema Katowice. – Staramy się tworzyć przyjazny klimat z kulturalnym posmakiem, często nawiązując przy tym współpracę z ciekawymi i znaczącymi inicjatywami czy organizacjami. Dlatego tym chętniej ugościmy ZPAF w naszym kinie.

 

Wernisaż, który rozpocznie się w środę (1 kwietnia) o godzinie 18.30 będzie połączeniem pokazu multimedialnego ze spotkaniem autorskim z artystami znanymi i cenionymi nie tylko na Śląsku i w Polsce, lecz również za granicą. Marcin Górski – współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, przyczyniający się do tworzenia przestrzeni, w ramach których można wymieniać opinie i spostrzeżenia odnośnie kultury fotograficznej – zaprezentuje prace z serii „Quarsema”. Opowiadają one o wielkopostnych tradycjach Ladainhas e Martirios z portugalskiej wioski. Z kolei Antoni Kreis, zajmujący się fotografią od blisko 40 lat, uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych oraz autor 40 indywidualnych, koncentruje się na twórczości, w którą wkłada osobisty przekaz. Ponadto w wernisażu wezmą udział doświadczeni fotoreporterzy. Pierwszym z nich jest Arkadiusz Ławrywianiec, poruszający się przede wszystkich w obszarze reportażu i dokumentu fotograficznego, drugim Józef Wolny tworzący czarno-białe prace zgodnie z nurtem fotografii osobistej.

 

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

Zdjęciaprzysłano: 25 marca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca