Sztuka

Zmiana Organizacji Ruchu „KOOPERACJA”

 

rzeźby interaktywne

Wernisaż: 16 maja 2015 r. (sobota), godz. 19:00

Projekt będzie prezentowany do końca sierpnia 2015 r.

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa

 

Stanisław Ignacy Witkiewicz otwiera szeroko oczy w poczuciu metafizycznego zadziwienia istnieniem. Dlaczego właśnie ja, dlaczego właśnie tu i dlaczego teraz?

Witold Gombrowicz zdziwienie zastępuje fascynacją stwarzania człowieka przez człowieka. Pojawia się konwenans społeczny i jego płynna forma.

Grzegorz Kowalski stawia granicę pomiędzy obszarem własnym a obszarem wspólnym badając drugą osobę, innego lub nawet obcego.

W Warszawie na Rondzie de Gaulle'a wyrasta palma, czarne kwadraty straszą z ulicy Dudziarskiej a chwilę później płoną kolejne tęcze.

Bochenek chleba naszego powszedniego rozerwał się na pół i pękł wielki dzban pełen mleka - mówi lokalny poeta.

Czy Ja, to to samo co Ty? Czy My, znaczy to samo co Oni?

 

Można by powiedzieć, że czarno-białe, mocno kontrastujące obiekty, które pojawią się w parku rzeźby warszawskiej Królikarni to huśtawki, gdyby nie dwustronne, centralnie umieszczone lustra.

Cztery obiekty scalone tytułem „Kooperacja, to rodzaj rzeźb pozwalających na czynny udział odbiorcy w ich funkcjonowaniu. Użycie obiektów wymaga współpracy co najmniej dwóch osób. Użytkownicy siedząc na przeciw siebie zapewniają równowagę pozwalającą na wzajemną zabawę, w której zamiast partnera widzimy własne lustrzane odbicie.

Sytuacja ta wprawia uczestników w niepohamowaną radość i generuje silne emocje. Nie widząc osoby, z którą wchodzimy w interakcję, poruszamy się w rytmie własnego odbicia w lustrze.

 

Zmiana Organizacji Ruchu:

Założycielami projektu artystycznego Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR) są dwie osoby Alicja  Łukasiak i Grzegorz Drozd. Biorąc pod uwagę, że Ona jak i On są twórcami można powiedzieć, że otwierając się na zbiorową aktywność chcą wpływać bezpośrednio na potencjał środowiska, w którym się pojawiają. Jest to, więc próba tworzenia przestrzeni aktywnej, obszaru sprzyjającego uprawianiu sztuki na każdej płaszczyźnie.

 

Realizacja projektu: Fundacja ZOR | www.zorfoundation.org

Partner: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego

Projekt współfinansuje  m. st. Warszawa

Patronaty: Polskie Radio RDC, Notes.Na.6.Tygodni, Obieg


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 maja 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca