Sztuka

Life is a Remix

„Copy Transform Combine” – powielanie, przekształcanie, łączenie. Hasło wykreowane przez Kirby-ego Fergusona, autora popularnej serii dokumentalnej „Everything is a Remix”.

 

Zastanawialiście się kiedyś nad głębią pojęcia „remix”? Nad tym jakich sfer życia dotyczy? Kirby Ferguson zbadał bardzo dokładnie to zjawisko – udowadniając, że mieszanie towarzyszy nam od początku istnienia. W swojej serii dokumentów Ferguson podaje przykłady utwierdzające nas w przekonaniu, że w dzisiejszych czasach nic nie jest oryginalne, a znani twórcy – kopiowali, inspirowali i przekształcali. Dokument nie należy do najnowszych, ale zagadnienia, które porusza są cały czas aktualne i warto poświęcić im uwagę.

 

Po obejrzeniu ciężko zaprzeczyć myśli Everything is a Remix”. Cięcie na kawałki, przekształcanie i łączenie niewątpliwie jest podstawą procesu twórczego. Wszystko zaczyna się już na początku naszej drogi, gdy geny naszych rodziców mieszają się by finalnie stworzyć nowe ludzkie istnienie. Później idzie już z górki. Nabieramy doświadczenia, pod wpływem którego podejmujemy decyzje, a wszystkie bodźce z zewnątrz (filmy, piosenki, książki) stymulują nasz proces twórczy. Autor podaje przykłady z show biznesu. Porównuje ballady Boba Dylana z ich pierwowzorami, cytuje Steve'a Jobsa przed i po osiągnięciu sukcesu. Podane przykłady skutecznie przekonują nas, że w dzisiejszych czasach dzieła powstają w wyniku konkretnych inspiracji. Nie zawsze oczywistych! W dobie internetu - bodźców jest tak wiele, że ciężko wskazać konkretny, mający wpływ na powstanie danego produktu. Inspiracje łączą się, przenikają, transformują, stymulują – czego wypadkową jest proces twórczy. Dlatego nie powinno się umniejszać znaczenia, najmniejszego natchnienia.

 

Myśl Fergusona stała się inspiracją dla nowoczesnych twórców: muzyków, dj-ów, vj-ów, projektantów mody, artystów i wielu innych. Mix jest widoczny niemal wszędzie. W technologii i sztuce, w sieci, na koncertach, pokazach mody, w codziennym życiu. Można śmiało stwierdzić, że wszyscy działamy wg hasła „Copy, Transform, Combine”. Możemy wyciąć twarz prezydenta i zmontować z niej bijący rekordy oglądalności teledysk, stworzyć odrębny gatunek muzyczny łącząc np. jazz z hip-hopem. Czy po prostu skopiować zdanie i wkleić je w treść maila. Twórcy z całego świata inspirują się „Everything is a Remix”. Przeglądając filmy na Vimeo natknęłam się na twórczość VJ-a - Luminatora (artysta odpowiedzialny m.i.n za oprawę wizualną wrocławskich festiwali). Stworzył on niesamowity mix „Life is a Remix” z pociętych na kawałki obrazów wideo. Twórca podaje źródła, z których korzystał i naprawdę ciężko uwierzyć, że tak duża ilość materiału zmieściła się w kilku minutowym projekcie. Wideo, jest świeże i ma charakter odrębny od wykorzystanych filmów. Pokazuje indywidualny styl VJ-a i nawiązuje bezpośrednio do ideologii Fergusona. Luminator to przykład obrazujący, że dzięki korzystaniu z inspiracji oraz własnej determinacji, dbałości o jakość i kunszt - można tworzyć sztukę na najwyższym poziomie.

 

 

„Powielanie, Przekształcanie, Łączenie” jest podstawą procesu twórczego. Naturalnym,działaniem, którego nie da się zatrzymać. Dzięki wykorzystywaniu dorobku innych ludzi - rozwijamy się jako społeczeństwo. Tworząc rzeczy, o których pokolenia naszych dziadków nawet nie śniły. Tylko od nas zależy czy i jak wykorzystamy - dany nam potencjał.

 

Jeżeli jeszcze nie widzieliście serii dokumentów „Everything is a Remix” – zachęcam do obejrzenia, tak dokumentów jak i wszelkich miksów, które powstały pod wpływem myśli Fergusona.

 

 

 

 

 

 

Karolina Adamska

Karolina Adamska

32 Wrocław
2 artykuły
Podróże, dobre jedzenie, książka, film i dobra muzyka w tle.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 maja 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca