Sztuka

Znamy pierwsze szczegóły programu Ars Independent 2015!

Czarny Koń powraca! Ars Independent Festival zdradza pierwsze szczegóły programu piątej edycji. Rusza również przedsprzedaż karnetów w promocyjnych cenach.

Ars Independent Festival 2015 to ciąg dalszy podróży przez peryferia filmu, animacji, gier wideo i muzyki. Tegoroczna odsłona odbędzie się między 22 a 27 września 2015 roku w Katowicach. Sercem festiwalu pozostają konkursy Czarny Koń i Czarny Koń Animacji, skierowane do debiutantów i autorów filmów drugich. W tym roku ponadto zainaugurowany zostanie nowy konkurs – Czarny Koń Gier Wideo.

 

O tytuł Czarnego Konia walczyć będą filmy pełnometrażowe, w tym m.in. „Melbourne” Nima Javidiego, pełen podskórnego napięcia obraz dzisiejszego Iranu, zrealizowany w duchu tragedii antycznej. Dramat Javidiego otwierał wenecki Tydzień Krytyki w 2014 r. i został nagrodzony m.in. na festiwalach w Gijón, Sztokholmie czy Kairze. W roli głównej Peyman Moaadi, znany z oscarowego „Rozstania”.

 

W debiutanckim dla sześciorga brazylijskich reżyserek i reżyserów, nowelowym filmie „Uśpione zwierzę” („O Animal Sonhado”) racjonalna kultura zderzy się z drzemiącą w człowieku dzikością. Krytyka pisze o nim – orgiastyczny, perwersyjny, niewinny, ale to tylko część prawdy.

 

Zobaczymy także pozbawiony taniej egzotyki i zbędnego moralizatorstwa portret współczesnej Turcji w debiutanckim „Zanim zabraknie mi tchu” („Nefesim Kesilene Kadar”). Film Emine Emel Balci przedstawia historię młodej Turczynki Sarep, której oczekiwania wobec życia zderzą się z bezlitosną rzeczywistością.

 

Program konkursu Czarny Koń Animacji ogłoszony zostanie dopiero w sierpniu, tym niemniej organizatorzy zdradzają, że zgłoszono do niego już ponad 600 animacji! Konkursowe animacje ocenią w tym roku m.in. laureaci tytułu Czarnego Konia Animacji z lat ubiegłych. Do Katowic zawitają: Paweł Dębski, polski reżyser, scenarzysta, operator i montażysta, autor „Drwala” (AIF2012) oraz Robbe Vervaeke, belgijski filmowiec i artysta wizualny, twórca „Normana” (AIF2013).

 

W konkursie gier wideo zobaczymy – i zagramy! – w kilka najciekawszych tytułów wydanych po 2013 roku. Wśród potwierdzonych gier warto wymienić “przykrą podróż zniszczonego człowieka” po postapokaliptycznym świecie, z którego zniknęły wszystkie kobiety. “Lisa: The Painful RPG” Austina Jorgensena to jedna z mroczniejszych, bardziej przygnębiających, a przy tym najzabawniejszych gier jakie powstały w ostatnich latach.

W jury Czarnego Konia Gier Wideo zasiądą m.in. Jakub Dvorský, czeski projektant gier i założyciel studia Amanita Design, autor „Machinarium” i „Botaniculi”, a także Magdalena Cielecka, członkini Polskiego Towarzystwa Badania Gier i producentka w zabrzańskim studiu Artifex Mundi, odpowiedzialna za „Clockwork Tales: Of Glass and Ink” i „Grim Legends 2: Song of the Dark Swan”.

 

Uzupełnieniem konkursu będzie kolejna odsłona przeglądu machinimy, a także dyskusyjne spotkania z jurorami konkursu.

 

Wśród dokumentów i filmów muzycznych pod szyldem Głośniej zobaczymy m.in. pocztówkę z burzliwego, elektryzującego Berlina lat 80. w "B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin" Jörga A. Hoppe, Heiko Lange i Klausa Maecka.

 

Kolejną pozycją z sekcji muzycznej będzie „Sumé – The Sound of a Revolution” Inuka Silisa Hoegha. Dokument o pionierskiej grupie Inuitów z lat 70., nagrywających zaangażowane politycznie utwory, śpiewane w języku grenlandzkim, które zapoczątkowały rewolucję odbudowy grenlandzkiej tożsamości wyniszczonej po latach duńskiej kolonizacji.

Dopełnieniem Głośniej będzie powrót teledysków do programu Ars Independent. Set "Perwersyjny przewodnik po wideoklipach" to podróż przez najbardziej wywrotowe i kontrowersyjne teledyski w historii, zaś "Czarne konie wideoklipu" przybliżą współczesną twórczość wyznaczającą nowe ścieżki rozwoju teledyskowej formy.

 

– Motywem, który nas inspiruje jest hasło-klucz „obok”. Szukamy w filmie, animacji, grach wideo i muzyce tych przeoczonych perełek, które mówią do nas o współczesności swoim własnym językiem – uzupełnia Bartek Sołtysik, koordynator promocji Festiwalu.

 

Przy okazji ogłoszeń programowych wystartowała przedsprzedaż karnetów w promocyjnej cenie 50 zł. Karnety będą do nabycia do 24 sierpnia w sieciach TicketPortal oraz TicketPro. W skład karnetu wchodzą ponadto: katalog oraz pakiet festiwalowych gadżetów. Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony 25 sierpnia wraz z uruchomieniem sprzedaży karnetów w cenach 60 zł (ulgowy) oraz 70 zł (normalny).

 

Ars Independent Festival organizowany jest przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 150-lecia Katowic.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 czerwca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca