Sztuka

Niezwykła wystawa Bryana Adamsa na Camerimage

 

Fundacja Tumult, Festiwal Filmowy CAMERIMAGE i Fundacja Sztuki Świata zaprasza na wystawę fotografii Bryana Adamsa do toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.  Będzie to jedna z najbardziej atrakcyjnych imprez towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu. Kanadyjski muzyk, jedna z największych gwiazd światowej sceny muzycznej, od kilkunastu lat pracuje także jako fotograf, tworząc przede wszystkim niezwykłe, wyrafinowane portrety znanych postaci show-biznesu i zwykłych ludzi.

 

Bryan Adams jest znany publiczności w Polsce i na świecie jako utalentowany wokalista, autor takich przebojów jak  „Please Forgive Me”, „(Everything I Do) I Do It for You”  czy  „Have You Ever Really Loved a Woman?”. Na koncie ma kilkadziesiąt nominacji i nagród muzycznych, m.in. Grammy, Nagrodę MTV i trzy nominacje do OSCARA za najlepsza piosenkę. Kilkakrotnie koncertował w Polsce. Działalności muzycznej nie chce jednak łączyć z pasją fotograficzną, wyraźnie oddzielając dokonania sceniczne od tego, co tworzy za pomocą aparatu fotograficznego. Współpracował między innymi z Calvinem Kleinem, magazynami „Harper’s Bazaar” i „Vogue”, tworzył wiele sesji modowych, jest współtwórcą magazynu o modzie „ZOO”. Wystawiał swoje fotografie m.in. w Saatchi Gallery i National Portrait Gallery w Londynie oraz w Haus der Kunst w Monachium.

 

Bryan Adams przyjedzie do Torunia i osobiście otworzy wystawę swoich fotografii, na którą złożą się dwa cykle.  Pierwszy nosi tytuł „EXPOSED” („Obnażeni”), a tworzy go seria portretów największych sław pop kultury,  m.in. Bena Kingsleya, Mickeya Rourke`a, Micka Jaggera, Lany Del Ray, Kate Moss, Tildy Swinton, Amy Winehouse (w sumie 130 portretów).  Drugi cykl nosi tytuł „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR” („Okaleczeni: świadectwo wojny”) i zawiera poruszające zdjęcia okaleczonych weteranów wojen w Iraku i Afganistanie. Obie serie doczekały się wydania albumowego, były wystawiane w prestiżowych galeriach i muzeach na świecie, wielokrotnie nagradzane i recenzowane w najważniejszych pismach poświęconych fotografii.

 

Wystawa fotografii  Bryana Adamsa w Toruniu będzie  pierwszą prezentacją jego prac w Europie Środkowo-Wschodniej. Ze względu na unikatowy charakter wystawy warunkiem jej organizacji były odpowiednie warunki ekspozycyjne, które w naszym województwie udało się zapewnić jedynie w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”  w Toruniu, które jest współorganizatorem wydarzenia.

 

Wystawę przygotowaną przez Fundację TUMULT, organizatora festiwalu CAMERIMAGE oraz Fundację Sztuki Świata będzie można oglądać od

16 listopada 2015 do 31 stycznia 2016.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 czerwca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca