Sztuka

Cyberfoto w Planet Cinema, Katowice

 

Fotografia cyfrowa, najlepsze prace artystów z całego świata i klimatyczny półmrok kina. Tak zapowiada się sierpniowy slide show w katowickim Planet Cinema, podczas którego zostaną zaprezentowani zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji – Cyberfoto.

 

Od kwietnia tego roku Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski organizuje cykliczne spotkania z fotografią w Planet Cinema. W wystawach multimedialnych biorą udział zrzeszeni w organizacji fotograficy, którzy wcielają się w rolę przewodników po własnych pracach. W mroku sali kinowej opowiadają o koncepcjach artystycznych, zachęcając przy tym do dyskusji o fotografii. Sierpniowy slide show zostanie poświęcony pierwszemu w Polsce konkursowi  fotografii cyfrowej – Cyberfoto, na który corocznie napływa ponad tysiąc prac z całego świata. Jest to największy tego typu konkurs w Polsce. Towarzyszą mu wykłady, prelekcje wygłaszane przez czołówkę polskich krytyków fotografii. Dodatkowo wystawa prac eksponowana jest w galeriach zarówno w Polsce, jak i za granicą.  W Katowicach do tej pory można ją było oglądać w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików. Ze względu na remont lokalu prace będą eksponowane w formie pokazu multimedialnego w katowickim Planet Cinema.

 

- Fotografia cyfrowa wskazuje na pewien postęp, jaki zaszedł w tej dziedzinie sztuki dzięki wykorzystaniu nowych technologii – mówi Joanna Nowicka, członek Zarządu ZPAF – Okręg Śląski. – Artyści sięgają po zaawansowane technologie rejestracji obrazu, co ma duży wpływ na ich wizję, podejście do pracy i efekt końcowy. Dzięki wystawie pokonkursowej Cyberfoto będzie można zobaczyć ten wpływ, ponieważ prace zaprezentują całą gamę możliwości cyfrowej kreacji obrazu fotograficznego.

 

W tegorocznej edycji w konkursie wzięło udział 54 autorów, którzy łącznie nadesłali 295 prac.  W kwietniu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie wręczono nagrody zwycięzcom, tam też odbyła się wystawa pokonkursowa. Teraz prace nadesłane na Cyberfoto zostaną pokazane na kinowym ekranie Planet Cinema, wzmacniając swoje powiązanie z nowymi technologiami. Tym samym cyfrowe kreacje powracają do macierzystego kontekstu.

 

Wydarzenie rozpocznie się 5 sierpnia br. o godzinie 18.30. Obowiązuje wstęp wolny.

________________________

Wystawa multimedialna w Planet Cinema to połączenie slide showu ze spotkaniem autorskim, które umożliwia oglądanie zdjęć pod przewodnictwem i z komentarzem fotografików. Projekt realizowany jest w kinie cyklicznie przez ZPAF – Okręg Śląski. Spotkania z fotografią zostały zaplanowane na każdą pierwszą środę miesiąca do września 2015 r.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 lipca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca