Sztuka

Glitch art is dead – wystawa Glitch Artists Collective

19 października odbędzie się w Krakowie wernisaż prac artystów Glitch Artists Collective. To wyjątkowa, bo pierwsza taka wystawa w Polsce. Będzie ją można oglądać do końca października w godzinach otwarcia galerii Teatru Barakah. Dodatkowo w październiku odbędzie się także re-opening wystawy, połączony z warsztatami glitch artu DIE JPG – DIY z Tomaszem Sulejem. Wstęp wolny.

Czym jest cały ten glitch?

 

Jak wyjaśniają organizatorzy, glitch art jest zjawiskiem kulturowo-artystycznym właściwym sztuce postinternetowej, choć prapoczątki tej estetyki sięgają XX wieku. Glitch (graficzny, bowiem na tym głównie skupia się twórczość Glitch Artists Collective) to inaczej błąd, komputerowa usterka, która czasami pojawia się w systemach i na ekranach urządzeń, zmieniając je w barwne kompozycje. Artyści na całym świecie dość szybko zorientowali się, że glitche mają niezwykły potencjał estetyczny i zaczęli eksperymentować z ich umyślnym wywoływaniem.

 

Glitch art is dead

 

Wystawa Glitch art is dead jest efektem otwartego naboru wśród członków Glitch Artists Collective, na podstawie którego zespół kuratorski wyselekcjonował najlepsze prace. Nie bez powodu najbardziej reprezentatywną grupą artystów będą właśnie członkowie Glitch Artists Collective – jest to olbrzymi, otwarty kolektyw artystyczny zrzeszający twórców glitchu z całego świata.

 

Dlaczego jednak glitch art miałby być dead? Otóż wielokrotnie ogłaszano już śmierć glitchu: kiedy pojawił się w teledyskach popowych muzyków, w filmie Disneya, wreszcie – kiedy na rynku aplikacji mobilnych zaczęły mnożyć się programy do samodzielnego wykonania “glitch artu” na bazie swojej selfie. Tytuł wystawy ma na celu sprowokować do dyskusji. Czy glitch umarł, przechodząc do mainstreamu, czy właśnie się rodzi, zyskując publiczność? Czy może to dotychczasowa sztuka umarła wraz z pojawieniem się Nowej Estetyki, w którą wpisuje się glitch?

 

Glitch Artists Collective

 

Glitch art tworzony przez artystów GAC ciągle jednak wymyka się z rąk definicjom i wieszczom jego definitywnego końca z – wydawałoby się – gromkim śmiechem. GAC to internetowa społeczność sztuki eksperymentalnej, pełna wizjonerów, samozwańczych artystów i programistycznych geniuszy, gdzie kunszt artystyczny przeplata się ze zdolnościami informatycznymi, panują ciągłe kłótnie o to, co jest, a co nie jest już glitchem, i co chwila ktoś wymyśla zupełnie nowy sposób na piękny błąd. Strona GAC na facebooku, będąca, jak sami autorzy określają, “hyper-curated”, to także nowy wymiar organizowania się grup artystycznych w epoce mediów społecznościowych. Dynamika funkcjonowania kolektywu jest równie warta uwagi, co same prace.

 

 

 

Ekspozycję przygotowuje zespół kuratorski Glitch Artists Collective w składzie: Aleksandra Pieńkosz, Zoe Stawska, Jakub Zataj oraz Troy Ford.

Koordynacja wystawy: Aleksandra Pieńkosz

Opracowanie graficzne: Aleksandra Pieńkosz i Zoe Stawska

Pomoc przy organizacji: Kamil Osękowski, Cyryl Dudek

 

od: 19 września 2015
do: 31 pazdziernika 2015 Kraków

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca