Sztuka

MWW - podsumowanie roku i plany na 2016

Muzeum Współczesne Wrocław – podsumowanie roku i plany na 2016

 

 

W mijającym roku we wnętrzach MWW zaprezentowaliśmy w sumie dwadzieścia cztery wystawy. Galerie na dwóch głównych piętrach wystawowych gościły cztery duże ekspozycje: Niemcy nie przyszli (kurator: Michał Bieniek – kurator ESK Wrocław 2016 ds. sztuk wizualnych),Miękkie kody. Tendencje konceptualne w sztuce słowackiej (kurator: Vladimir Beskid – dyrektor programowy ESK Koszyce 2013),Vot kenyou mach? (kuratorzy: Rafał Jakubowicz i Dorota Monkiewicz, wystawa we współpracy z KunsthausDresden) orazNowa sztuka dla nowego społeczeństwa (kuratorki: Jasna Jaksić i Ivana Kancir, wystawa we współpracy z MuzejsuvremeneumjetnostiZagreb).

 

Na piątym piętrze przygotowaliśmy pięć wystaw studyjnych: Od Rubęsa do PikasaTomasza Brody,Ziemia, Inne MiastoElżbiety Janickiej i WojciechaWilczyka,Roots&Fruits (w ramach 5. edycji TIFF Festival) orazPUNXDEFEKTUOZOZLaureany Toledo i Dr.Lakry. Przestrzeń wystawiennicza na poziomie zero gościła pięćprojektów: In progress. Sztuka mediów z kolekcji DTZSP,Ziemia rodzinnaAgnieszki Brzeżańskiej, Niezidentyfikowane obiekty artystyczne w epoce sztuki aktualnejDanielaMalone’a, Granice językaVlado Martka, jest / nie ma. Prace z kolekcji DTZSP, a tak zwana mała przestrzeń wokół windy na poziomie zero –w ramach Programu Społecznego MWW – kolejnych siedem.

 

Rozpoczęliśmy również – w ramach programu sztuk wizualnych ESK 2016 – realizację monumentalnej wystawy Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia. Pierwsza odsłona podróżującej ekspozycji miała miejsce w warszawskiej Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, mediów i recenzentów. Drugi pokaz miał miejsce na Słowacji, w Koszycach – Europejskiej Stolicy Kultury 2013. W ciągu najbliższych dwóch lat wystawa będzie prezentowana w KunstmuseumBochum, MuzejsuvremeneumjetnostiZagreb i Ludwig MúzeumBudapest.

 

Drugie piętro schronu zarezerwowane jest dla Samoobsługowego Muzeum – czyli interaktywnej przestrzeni, którą od lat projektuje wrocławska artystka Patrycja Mastej przy współpracy z kuratorką programu edukacyjnego Magdaleną Skowrońską. W tym roku w Samoobsługowym Muzeum zaprezentowano dwie wystawy interaktywne Uzewnętrzniacz oraz WZiemi. Tę ostatnią można bezpłatnie zwiedzać do końca sierpnia 2016 roku w godzinach otwarcia muzeum.

 

W ramach Programu Społecznego MWW, którego kuratorem jest Bartek Lis,odbyło się ponadtosiedemdziesiąt innych wydarzeń. Były to debaty, wykłady, pokazy filmowe, dyskusje, koncerty i warsztaty, w których do końca listopada 2015 wzięło udział blisko trzy tysiące osób. W gronie zaproszonych gości znaleźli sięmiędzy innymi: Zuzana Bartošova, Rafał Betlejewski, Rafał Eysymontt, Michael Joyce, Jacqueline Nicholls, Ewa Rewers, Ami Steinitz, Aneta Szyłak, Renata Tańczuk czy Ewa Tatar. Ważnym punktem w programie były wykłady i dyskusje na temat pamięci i tożsamości miejsca towarzyszące wystawie Niemcy nie przyszli oraz żydowskiej tożsamości w Europie po Holocauście towarzyszące wystawie Vot kenyou mach?

 

Mijający rok to także eksperymenty z przestrzenią muzeum, w wyniku którychna pierwszym piętrzepowstała sala kinowa (cykl „Kino schron”), latem przeniesiona na dach bunkra.To tam zorganizowaliśmy nasze czwarte urodziny, cykl „Kino na dachu” (pokazy filmowe towarzyszące wystawie Vot kenyou mach?) oraz „WNIEBO” (maraton dj-ski),będące wstępem do jesiennego cyklu dyskusji „Cywilizacja afteru”. To właśnie rozmowy o środowisku klubowym, „Kino Schron”, letnie „Kino na dachu”,a także cykle dyskusyjne „Anatomia blokowisk” i „VOID_studia”, realizowany wspólnie z Wrocławską Fundacją Filmową,cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności.

 

Ponadto Muzeum Współczesne Wrocław od początku swojego istnienia, pod okiem kuratorki Magdaleny Skowrońskiej, konsekwentnie prowadzi autorski Program Edukacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program Edukacyjny obejmuje przygotowane w oparciu o aktualne wystawy: Coniedzielne Warsztaty Rodzinne (w mijającym roku odbyły się czterdzieści cztery spotkania), warsztaty dla szkół i grup zorganizowanych, cykl warsztatów dla młodzieży dotyczący rówieśniczej mediacji sztuki „Trenuj Sztukę”, oprowadzania pod hasłem „Rozrusznik wystaw w ruchu” oraz różnorodne zajęcia dodatkowe. Do końca listopada 2015 roku z oferty edukacyjnej MWW skorzystało ponad cztery tysiące osób.

 

*  *  *

 

W nadchodzącym 2016 roku, roku Europejskiej Stolicy Kultury, MWW skoncentruje się na fundamentalnym dla swojej działalności zadaniu, czyli udostępnieniu zwiedzającym posiadanej kolekcji własnej muzeum. Przygotowując się do tego wydarzenia, przez kilka najbliższych miesięcy przeprowadzać będziemy remont w głównych galeriach na trzecim i czwartym piętrze. Po jego zakończeniu zaprezentujemy wystawę Stosunki pracy przygotowaną przez kuratorkę Sylwię Serafinowicz.

 

Linia programowa kolekcji MWW, budowanej od 2011 roku, wychodząc od najistotniejszych zjawisk i dokonań w sztuce polskiej, jest wciąż poszerzana o kontekst międzynarodowy. Ambicją kolekcji jest nie tylko reprezentowanie najważniejszych zjawisk z zakresu sztuk wizualnych ostatnich dekad, ale także zajęcie stanowiska wobec kluczowych problemów współczesności: budowania osobistej i narodowej tożsamości, ochrony dziedzictwa kulturowego, konfliktów społecznych i bieżącego przepływu kapitału. Wystawa Stosunki pracy prezentować będzie przede wszystkim dzieła artystów zagranicznych zakupione do kolekcji własnej muzeum.

 

Dodatkowym kontekstem dlaStosunków pracybędą wystawy czasowe na dwóch innych piętrach muzeum. Wśród nich prezentacje:rysunków Poli Dwurnik, instalacji przestrzennych Marleny Kudlickiej, białoruskiej sztuki współczesnej, a takżemierzący się z paradoksem pojęcia ciszy projekt Milczenie dźwięków. Gościnnie użyczymy przestrzeni dla wystawy Wędrowanie za…Jerzy Grotowski na fotografiach Jana Krzysztofa Fiołka, a na początku września po raz kolejny gościć będziemy festiwal TIFF. W połowie roku ujawnimy również dokumentację eksperymentalnych działań transformacyjnych, które Artur Żmijewski wraz z Adamem Mazurem, oraz grupą zagranicznych artystów,zrealizuje w gronie pracowników MWW.

 

Niezmiennie również będziemy eksplorować marginesy i konteksty sztuki, poruszać tematykę społeczną i opisywać przestrzeń lokalną, w której funkcjonujemy.Od połowy stycznia, w ramach Programu Społecznego MWW,zapraszamy na drugą odsłonę „Kina Schron” przygotowaną we współpracy z Wrocławską Fundacją Filmową. Tym razem motywem przewodnim cyklu będzie ciasnota – różne wymiary klaustrofobiczności i ograniczeń. Wybrane filmy dadzą asumpt do podjęcia tematyki ciasnoty w sensie dosłownym, jak również ograniczeń narzucanych przez władzę, niepełnosprawności, niosącej ograniczenia fizyczne, ograniczeń językowych i komunikacyjnych.Nieodzowna będzie tu także autorefleksja na temat przestrzeni Muzeum-schronu, która coraz częściej okazuje się być miejscem niewystarczającym dla realizacji naszych licznych pomysłów – zamiast ułatwiać funkcjonowanie, piętrzy ograniczenia, zarówno ekspozycyjne, jak i te związane z przechowywaniem zbiorów.

 

Wraz z nadejściem wiosny planujemy trzy nowe serie spotkań, warsztatów, wykładów i dyskusji w ramach Programu Społecznego MWW. Wspólnota głupcze! to cykl,podczas którego, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, będziemy się zastanawiać czy, i na ile, kultura może być narzędziem rewitalizacji społecznej oraz jaki kapitał i potencjał tkwi w ludziach, w społeczności lokalnej, we wspólnocie. Cykl Tożsamość będzie refleksją nad tożsamością dzisiejszych Wrocławian. Porozmawiamy o tym, czy tkwi w nas jakaś niezwykłość, czy można ją określić i nazwać, czy naszeja kształtuje teraźniejszość, czy może jego korzenie sięgają wcześniejszych pokoleń. Jaka jest tożsamość mieszkańców Wrocławia, skoro w tym mieście niemal każdy jest skądś. Wreszcie cykl Young Wrocław. NOW!, który będzie rozszerzeniem projektu Na warsztacie…, realizowanego w MWW w ostatnich latach. Będzie to czas i przestrzeń dla ludzi młodych ciałem i duchem, którzy mają ciekawe pomysły, chcą się nimi dzielić i wcielać w życie.

 

W 2016 roku dział edukacyjny MWW zapowiada kontynuację realizowanych do tej pory z sukcesem projektów. Trwają również prace nad przygotowaniem innowacyjnego projektu Przestrzeń edukacji = przestrzeń kultury, którego adresatami będą uczniowie i nauczyciele. Projekt planowany we współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, Instytutem Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Tekturowo wniesie nową jakość w edukację artystyczną oraz kulturalną dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

W nadchodzącym roku Muzeum Współczesne Wrocław będzie otwarte dla publiczności wyjątkowo w niektóre dni świąteczne, czyli w niedzielę 15 maja (Zielone Świątki), w poniedziałek 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego) oraz w sobotę 11 listopada (Święto Niepodległości). W tych dniach będzie można nie tylko zwiedzać aktualne wystawy stałe i czasowe, ale i uczestniczyć w przygotowanych przez zespół MWW wydarzeniach towarzyszących. Na zakończenie wakacji, na przełomie sierpnia i września,wzorem zeszłorocznych urodzin muzeum, planujemy weekend pełen atrakcji, który już na stałe wejdzie do naszego kalendarza.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 grudnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca