Sztuka

Bagaże kultury. Władysław Szpilman.

 

W niedzielę 31 stycznia o godzinie 14.00 Teatr Żydowski zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”, którego bohaterem jest legendarny muzyk Władysław Szpilman, tytułowy „Pianista” z filmu Romana Polańskiego. O Władysławie Szpilmanie opowie jego żona Halina Szpilman. Prowadzenie: Remigiusz Grzela.

 

Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu. Studiował w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i w Akademie der Künste w Berlinie. Działalność estradową rozpoczął w 1932. W tym samym roku stworzył ze skrzypkiem Bronisławem Gimplem cieszący się ogromnym powodzeniem duet. W 1935 rozpoczął komponować muzykę rozrywkową. Od 1935 do wybuchu II wojny światowej współpracował z Polskim Radiem jako pianista, kameralista, akompaniator, ilustrator i kompozytor. W 1940 trafił do warszawskiego getta, na terenie którego grał w kawiarniach i salkach koncertowych, utrzymując w ten sposób rodzinę. W 1942 przez przypadek uniknął deportacji do obozu zagłady w Treblince. Pracował niewolniczo, jako robotnik budowlany do 1943, kiedy zdołał zbiec z getta. Wojenne losy opisał w książce „Śmierć miasta 1939-45”, wydanej w 1946 pod redakcją Jerzego Waldorffa. Po wojnie pracował w Polskim Radiu, komponował, dawał koncerty na całym świecie. Napisał bardzo wiele przebojów. Zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie.

 

W spotkaniach brali udział m. in.: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Danuta Szaflarska, Barbara Krafftówna, Stanisława Celińska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jowita Budnik, Ignacy Gogolewski, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Olga Lipińska, prof. Barbara Osterloff, Zofia Posmysz, Julia Hartwig, Józef Hen, Ewa Tuwim, Kira Gałczyńska, Elżbieta Ficowska, Feliks Falk, Michał Sobelman, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Rożniatowska, Joanna Friedman, Jan Matyjaszkiewicz, Janusz Zaorski a także aktorzy Teatru Żydowskiego.

 

WSTĘP 5 ZŁ

REZERWACJE: 22 850 64 50 lub 51, bow@teatr-zydowski.art.pl

Strona www (informacje, bilety online): http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/bagaze-kultury-wladyslaw-szpilman

Termin: 31 stycznia 2016 r.

Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca