Sztuka

Maltese Rock z Okinawy muzyczną sensacją Azjatyckiego Nowego Roku

W dniach 6-7 lutego Festiwal Filmowy Pięć Smaków i Radio Azja zapraszają na muzyczno-filmowe powitanie Nowego Roku Małpy w Warszawie. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie niedzielny koncert okinawskiego zespołu Maltese Rock w Klubie Hybrydy.

 

KUP BILET NA CAŁE WYDARZENIE >

 

MUZYKA OKINAWY

Japońska muzyka na żywo nie gości w Polsce często, a dźwięki z Okinawy to całkowita egzotyka. Pod względem kulturowym Okinawa różni się od pozostałych wysp Japonii do tego stopnia, że Japończycy wyrażają się o niej jak o "obcym kraju". Okinawa szczyci się odmiennymi tradycjami, odrębną literaturą, muzyką, architekturą i religią. Nic dziwnego – aby na nią dotrzeć, trzeba zdecydować się na 20 godzinny rejs.

Ponieważ geograficznie Okinawie bliżej jest do Tajwanu i Chin niż do reszty Japonii, w muzyce tej podzwrotnikowej wyspy nie brakuje wpływów kultury zarówno chińskiej jak i tajwańskiej. Ponadto tradycyjna muzyka często łączy się tam z rockową energią, co wynika z obecności licznych baz amerykańskich na wyspie.  

W ostatnim czasie, muzyka Okinawy stała się w Japonii niezwykle popularna. Wielu wykonawców popowych i rockowych chętnie sięga po motywy okinawskich pieśni ludowych. Tradycyjnie pieśni te wykonywane były przy akompaniamencie strunowego instrumentu sanshin, który dał początek popularnemu instrumentowi japońskiemu o nazwie samisen. Różnica między sanshinem a samisenem jest m. in. taka, że sanshin jest obciągnięty skórą węża, a samisen skórą kota.

 

7 LUTEGO, GODZINA 19:00: KONCERT MALTESE ROCK (KLUB HYBRYDY, UL. ZŁOTA 7/9)

Maltese Rock powstało w 1997 roku z inicjatywy Morito, kompozytora i autora tekstów. W muzyce kapeli łączy się wszystko to, co charakterystyczne dla Okinawy: lokalne motywy ludowe, punkowa energia, amerykański rock i motywy big-bandowe oraz ciepło subtropikalnej wyspy. Brakuje jedynie wężowego sanshina, który zastąpiony został mongolskim szamańskim instrumentem morin-huur.

Najbardziej charakterystyczny dla brzmienia zespołu jest niski, grobowy głos Morito, w porównaniu z którym wokal Toma Waitsa wydaje się pełen słodyczy. Eklektyczne kompozycje, balansujące między japońską muzyką uliczną i klasycznym punk-rockiem, zaskakują nieoczekiwanymi zmianami tempa oraz nastroju.

Przed gośćmi z Japonii wystąpi SkaDyktator i Jego Kosmiczne Combo ze specjalnym repertuarem zainspirowanym muzyką Dalekiego Wschodu. SkaDyktator gra ska, jazz, rocksteady, reggae, zaskakując żywiołową improwizacją i spontanicznością koncertu.

 

6 LUTEGO, GODZINA 20:30: CZĘŚĆ FILMOWA (KINO MURANÓW, UL. ANDERSA 5)

Dzień wcześniej w Kinie Muranów odbędą się pokazy dwóch znakomitych japońskich filmów. Pełen ciepłych kolorów i kociego mruczenia "Kot do wynajęcia" Naoko Ogigami stał się ulubionym filmem widzów 9. edycji Pięciu Smaków, natomiast "0,5 mm" Momoko Ando wygrało konkursową sekcję Nowe Kino Azji.

Pomiędzy filmami organizatorzy zapraszają na noworoczną lampkę wina serwowaną przezVinarte - markę łączącą tradycję i wyjątkowy potencjał starych winnic z współczesnymi technikami winiarskimi, zdobywającą liczne nagrody w prestiżowych międzynarodowych konkursach.

 

BILETY NA AZJATYCKI NOWY ROK:
film: 18 zł – bilet na pojedynczy seans w Muranowie – dostępne online oraz w kasie kina
koncert: 30 zł – w przedsprzedaży, wyłącznie online, 35 zł - w dniu koncertu, w Hybrydach
całość: 55 zł – pakiet na filmy i koncert – dostępny tylko online


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca