Sztuka

Wystawa Elżbiety Terlikowskiej w Food Art Gallery

Elżbieta Terlikowska jest znaną wrocławską malarką oraz scenografką i kostiumologiem. Jej dzieła – zarówno obrazy, jak i kostiumy – zdobyły wiele prestiżowych nagród, w Polsce i za granicą. Prace artystki z nowego cyklu pod tytułem „Con motivo” można oglądać od początku lutego w prywatnej galerii sztuki Food Art Gallery we Wrocławiu.

 

Elżbieta Terlikowska, wśród przyjaciół znana jako Lalka, z pewnością jest jedną z najbardziej oryginalnych postaci wrocławskiego świata artystycznego. Zasłynęła głównie jako scenografka i kostiumolog. Podczas swojej współpracy z licznymi polskimi i zagranicznymi teatrami (m.in. w Strasbourgu, Berlinie, Rzymie czy Istambule) zrealizowała ponad sto projektów kostiumów i scenografii. Jednak teatr to nie jedyna fascynacja Lalki Terlikowskiej. Od licealnych lat jej pasją jest również malarstwo. Artystka nie lubi ograniczać swojej wyobraźni, a jej twórczości nie da się jednoznacznie przyporządkować do żadnego nurtu artystycznego. Niepowtarzalny styl Terlikowskiej można dostrzec w wyjątkowej dbałości o detal oraz mrocznym i tajemniczym klimacie tworzonych przez nią obrazów. W swoich pracach często przedstawia kobiece postacie, ozdobione licznymi ornamentami i drobiazgami znalezionymi na pchlim targu. W efekcie powstają intrygujące, wielowarstwowe kolaże.

 

Przy tworzeniu swoich licznych projektów czy to teatralnych, czy malarskich Terlikowską zadowala wyłącznie perfekcja. Nie dziwi zatem, że artystka zdobyła liczne nagrody. W 2014 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – prestiżowe odznaczenie honorujące wybitne zasługi na polu kultury, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lokalnie została doceniona Nagrodą Miasta Wrocławia za całokształt twórczości. Zdobyła również uznanie na szczeblu międzynarodowym. Jej kostium do dramatu „Stara kobieta wysiaduje” został uhonorowany prestiżową nagrodą Quadriennale w Pradze. Rangę tego wyróżnienia w środowisku teatralnym można porównać do filmowych Oscarów. Otrzymała również Nagrodę Dziennikarzy za najciekawszą ekspozycję malarską roku w Hannover. Jednak sama artystka nie prowadzi dokładnego spisu zdobytych nagród czy choćby zrealizowanych wystaw. Twierdzi bowiem, że nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.

 

Od początku lutego goście Food Art Gallery mogą podziwiać prace Elżbiety Terlikowskiej z cyklu „Con motivo”. – To ogromna przyjemność, móc zaprezentować w Food Art Gallery prace tak niezwykłej i charyzmatycznej osobowości, jaką niewątpliwie jest pani Elżbieta – mówi Anna Gendaj, właścicielka Food Art Gallery. – Od początku istnienia naszej galerii pokazujemy gościom, że Wrocław ma artystycznie wiele do zaoferowania. Pani Elżbieta, której twórczość jest doceniana również za granicą, jest tego najlepszym dowodem. To osoba, która w każdy projekt artystyczny wkłada całą swoją duszę.

 

Nowe prace Elżbiety Terlikowskiej są prezentowane w Food Art Gallery - prywatnej galerii sztuki współczesnej, w której obok obrazów sygnowanych przez uznanych twórców, pokazywane są także dzieła młodych, lokalnych artystów. Wiele z prezentowanych do tej pory prac trafiło do kolekcji prywatnych inwestorów. Wśród artystek, które dotychczas wystawiały tu swoje prace można wymienić XY Ankę Mierzejewską, Justynę Pennards-Sycz czy Agatę Kosmalę.

 

Galeria prowadzi sprzedaż prezentowanych prac.

od: 2 lutego 2016, 12:00
do: 30 kwietnia 2016, 22:00 Food Art Gallery ul. Księcia Witolda 1 Wrocław

ek

32 Wrocław
5 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
tzio [tomek zimakowski]
tzio [tomek zimakowski] 8 marca 2016, 17:32
niech babczyński [i w ogóle wywrota] wreszcie wyniesie się z moich odnośników google . nie mam i nie chcę mieć z wami niczego wspólnego .
przysłano: 22 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca