Sztuka

Wernisaż wystawy Łukasza Surowca „Zielnik”.

ŁUKASZ SUROWIEC - ZIELNIK

22 kwietnia 2016 – 31 maja 2016

 

Wernisaż: 22 kwietnia 2016, 18.00 w Art Agenda Nova Kraków

 

Wystawa otwarta: poniedziałek – piątek, godz. 10 - 18

 

Założeniem projektu Zielnik, który rozpoczął się w wiosną 2016 roku, jest podróż artysty do często zapomnianych "niemiejsc pamięci", na obszarze których doszło do traumatycznych wydarzeo historycznych. Wyprawa ta ma na celu dotarcie do zacierających się w czasie wspomnieo i uwrażliwienie na otaczający nas krajobraz. Projekt ma charakter transgresywny. Warstwa antropologiczna przenika się tu z botaniką. Gromadzenie i utrwalanie za pomocą słowa pisanego wspomnieo ludzi zamieszkujących owe okolice, łączy się ze zbieraniem i preparowaniem występujących tam roślin. Miejsca, które odnajduje artysta, nie posiadają jednorodnego charakteru, można je jednak sklasyfikowad jako tereny zbiorowych mordów oraz pochówku nie tylko żołnierzy i jeoców wojennych, a często całych rodzin, grup etnicznych czy wyznaniowych.

 

W swoim projekcie Surowiec koncentruje się głównie na specyficznym krajobrazie takich miejsc. Wszędzie tam, ukryte pod warstwą ziemi, spoczywają ludzkie szczątki, nie ma jednak tablic, pomników czy krzyży. To nie za pomocą artefaktów, lecz dzięki przyrodzie, zostali oni upamiętnieni. Rośliny występujące na tych terenach, które stały się świadkami minionych wydarzeo, są żywym pomnikiem wystawionym zmarłym, gdyż ich korzenie dotykały ludzkich kości a w swej organicznej strukturze, dzięki cyrkulacji materii, zawierają szczątki ich ciał. Artysta nadaje wspomnieniom plastyczną formę. Zatapiając w żywicy zebrane rośliny tworzy obrazy, będące nową formą intymnego pomnika.

 

Efektem finalnym projektu, który opiera się na tzw. geografii humanistycznej ma byd w przyszłości publikacja Zielnika - albumu skłaniającego do refleksji nad zagadnieniem „niemiejsc pamięci”.

 

Łukasz Surowiec (ur. w 1985 r. w Rzeszowie) jest artystą interdyscyplinarnym, rzeźbiarzem, performerem, twórcą filmów wideo, autorem akcji społecznych. Ukooczył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. Jego twórczośd przyjmuje formę metody umożliwiającej poznanie publicznej rzeczywistości, ze zwróceniem uwagi na jednostki marginalizowane. W swojej działalności artystycznej podejmuje on aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki. Prace Surowca prezentowane były na indywidualnych ekspozycjach, m.in. Umierad się nikt nie boi w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2014), Poczekalnia w CSW Znaki Czasu (2014), Dziady w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2013), Szwedzkie gołębie w Kalmar Konstmuseum w Kalmarze (2012) czy Nice to Meet You w Art Agenda Nova w Krakowie oraz wielokrotnie na wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. Procedures for the head/Polish Art Today w Kunsthalle Bratislava (2015), Critical Juncture podczas Kochi Muziris Biennale w Indiach (2014), East + Europe - Eastern European Contemporary Art Exhibition w City Hall Exhibition Hall w Hong Kongu (2013), Air de Pologne w De Garage w Mechelen w Belgii (2012), czy podczas 7 Berlin Biennale w Kunst Werke w Berlinie (2012).  

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca