Sztuka

Z teczki na ASP: prace wiedeńskie z lat 1960-63 Ewy Kuryluk

„Podekscytowana perspektywą studiów na warszawskiej ASP, Ewusia Kuryluk, uczennica wiedeńskiego gimnazjum dla dziewcząt, pracowała pilnie nad przygotowaniem swojej teczki. Nie mając zielonego pojęcia o kryteriach akademickich, doszłam do wniosku, że najlepiej będzie trzymać się tej samej techniki i formatu, żeby prace prezentowały się jednolicie. Wybrała karton do oleju i wzięła się do roboty.

 

— Ach ta twoja teczka — zażartował w czterdzieści lat później Mieczysław Porębski — jedna wielka płachta na byka naszych akademickich kapistów. Wszyscy się wybrzydzali na zmanierowaną Zachodem córeczkę ambasadora. — Poza tobą, Mietku! — wykrzyknęłam. — Ledwie bąknąłem, że widzę w tobie talent, zaatakował   mnie ten wredny gamoń … — Porębski ugryzł się w język i nie zadenuncjował kolegi.  — Zaczął rzucać insynuacje, że może teczka w ogóle spreparowana, Kuryluk ma znajomości wśród plastyków ... Akurat drzwi się uchyliły. Zajrzał do nas Wnuk i tak się wściekł, że cię dopuścili do egzaminu.

 

Marian Wnuk, rzeźbiarz i ówczesny rektor ASP, był lwowskim kolegą mojego ojca i dobrym znajomym mojej mamy, z domu Miriam Kohany. Aby pamięć o rodzicach nie zanikła i można było zapewnić opiekę nad ich mieszkaniem, kiedy mnie zabraknie, założyłam niedawno Fundację Frascati.

 

Ostatnio rośnie zainteresowanie moją wczesną twórczością. Postanowiłam więc wydobyć na światło obrazy z mojej wiedeńskiej teczki i sprzedać je po wystawie na aukcji, a zysk przeznaczyć na Fundację Frascati.

 

Ewa Kuryluk

 

Zapraszamy!

Ekspozycja prac 25 maja – 1 czerwca 2016

Aukcja charytatywna: 1 czerwca 2016 o godz. 19:30 

 

Katalog w wersji online


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca