Sztuka

MIĘDZYNARODOWA ART-REZYDENCJA

NOWA ART-REZYDENCJA UKRAIŃCÓW W EUROPIE

 

 

Projekt artystyczny „Od Wspólnego Korzenia”

Klementowice, Polska

 

Organizatorzy:

Fundacja ZPK – Władysław Zwaricz, Olga Bochkar

ZS Agrobiznesu im. M. Rataja w Klementowicach – Zbigniew Turkowski

Sympozjum Sztuki Współczesnej "Biruchiy" – Gennadiy Kozub

 

Pod Patronatem Honorowym Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie

Przez dwa tygodnie od 27 czerwca do 10 lipca ponad 10 młodych znanych ukraińskich artystów, rezydentów „Biruchiy” będzie mieszkać i pracować w Szkole Agrobiznesu Zespołu im. M. Rata w miejscowości Klementowice województwa lubelskiego.

Koncepcja pierwszego projektu "Od wspólnego korzenia" opiera się na metaforze korzenia jako podstawy, pierwotnego, zasadniczego składnika każdej struktury, jako terminu stosowanego w biologii, filologii i matematyce. 

 „Projekt ma na celu po raz kolejny zwrócić uwagę na problem przemyślenia przeszłości i integracji w nowy społeczno - ekonomiczny i kulturowy model, kwestię edukacji i emigracji, sprzyjać kształtowaniu nowych metod rozwiązania tych problemów, przyczynić się do komunikacji kulturowej między Ukrainą i Polską, a także pomiędzy społecznością artystyczną i szerszą publicznością.” – mówi kurator projektu Nataliia Matsenko.

W rezydencji artystycznej z różnymi mediami - rzeźbą, obiektami, muralami, malarstwem, grafiką, fotografiką, wideo, interdyscyplinarnymi projektami badawczymi będą pracowali różni autorzy znani w światowej wspólnocie artystycznej –

rzeźbiarz Nazar Bilyk,

autor instalacji, malarstwa i performer Myroslav Vayda,

założyciel Excel-art i autor obiektów Oleksii Sai,

fotograf Anna Bekerska,

malarze i graficy Mykyta Kravtsov Camille Sagnes,

malarki, autorki video i instalacji Kseniia Hnylytska i Alina Iakubenko,

grafik Stas Voliazlovskiy

reżyser i artysta wideo Iurii Iefanov,

writer i malarz Apl315, 

twórca street artu i mistrz liternictwa Zakentiy Gorobiov,

badacz i artysta medialny Antona Lapov. 

Wszyscy artyści - rozpoznawalni i ekspresyjni, polifoniczni w swojej twórczości, członkowie znanych grup artystycznych, licznych projektów międzynarodowych, laureaci artystycznych nagród i konkursów.

Pierwszy wyjazd do Polski przewiduje obserwowanie, rozpoznanie, zebranie informacji, w trakcie czego artyści stworzą obrazy, grafikę, fotografie i prace wideo, rzeźby i obiekty, projekty interdyscyplinarne. Poza tym, w ramach projektu odbędą się wykłady i lekcje, spotkania ukraińskich i polskich artystów, krytyków sztuki i menedżerów kultury. Pod koniec pobytu odbędzie się wystawa stworzonych prac, która następnie zostanie przedstawiona w Kijowie. Wyniki pracy zostaną umieszczone w katalogu.

O Fundacji Związku Polaków miasta Kijowa

Już drugi rok trwa program edukacyjny dla dzieci z Ukrainy w polskich szkołach, którego głównym celem jest zapewnienie wymiany kulturalnej, wzmocnienie i rozwijanie przyjaznych stosunków wśród dzieci i młodzieży z obu krajów. W tym celu Fundusz prowadzi liczne działania mające na celu zwiększenie zainteresowania młodzieży ukraińskimi i polskimi tradycjami, ich zachowania oraz popularyzacji klasycznej i współczesnej ukraińskiej kultury w Polsce i kultury polskiej na Ukrainie. W tym roku Fundacja wraz z Zespołem Szkół Agrobiznesu im. M. Rataja, rozpoczyna kolejny projekt: utworzenie w Klementowicach międzynarodowej platformy dialogowej w celu wymiany doświadczeń w zakresie edukacji (w tym stworzenia warunków do rozwoju kreatywnego myślenia i tolerancyjnego światopoglądu w edukacji średniej).

O Międzynarodowym Sympozjum Sztuki Współczesnej "BIRUCHIY"

Największa i jedna z pierwszych ukraińskich rezydencji artystycznych, w ostatnich latach aktywnie zaangażowana w decentralizację ukraińskiej przestrzeni kulturowej oraz promowanie komunikacji międzynarodowej, popularyzację sztuki ukraińskiej, nie tylko w regionie, ale także za granicą. W tym czasie oprócz ukraińskich artystów w rezydencji wzięli udział autorzy z Włoch, Rosji, Holandii, Austrii, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych. Działalność projektu obecnie nie ogranicza się do obecności i pracy artystów na wyspie Biruchiy, wystaw i katalogów. W ostatnich kilku latach zostały zrealizowane projekty wymiany pomiędzy rezydentami z włoskim programem RESO, oraz interwencja w przemysłowym miasteczku Irszańsk w obwodzie żytomierskim (Ukraina). Następny krok będzie zrobiony w kierunku Polski - bliskiego sąsiada, państwa, z którym Ukraina ma bliskie więzi i długą historię komunikacji kulturowej.

Uczestnicy Projektu: Alina Iakubenko, Anton Lapov, Ganna Biekierska, Apl315, Iurii Iefanov, Camille Sagnes, Kseniia Hnylytska, Mykyta Kravtsov, Myroslav Vayda, Nazar Bilyk, Oleksii Sai, Stas Voliazlovskiy, Zakentiy Gorobiov.

Kurator programu artystycznego: Nataliia Matsenko 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca