Sztuka

Młoda Sztuka znów bije rekordy. Aukcja 5 lipca w DESA Unicum

Aukcje Młodej Sztuki w DESA Unicum to już tradycja. Na najbliższej z nich znajdą się prace artystów, którzy z licytacji na licytację umacniają swoją pozycję na rynku sztuki. Aż 62. obiekty sygnowane przez młodych zdolnych pójdą pod młotek 5 lipca.

 

Obrazy młodych twórców mają dużo niższe ceny, ale bardzo szybko zyskują na wartości. Potwierdza to przykład Bartłomieja Kotera, którego obraz „Meantime:blue” znajdzie się na 58. Aukcji Młodej Sztuki. Miejskie przedstawienia jego autorstwa za każdym razem osiągają rekordy. W 2014 roku prace Kotera sprzedawały się za około 3 tysiące, dzisiaj, zaledwie dwa lata później, ceny przekraczają 10 tysięcy złotych. Lipcową licytację otworzy praca „Pin-up” równie popularnej artystki, Klaudii Świątczak-Pjanki. Będzie to wyjątkowa okazja do zdobycia obrazu artystki, która coraz rzadziej pojawia się na rynku aukcyjnym. Jej obrazy, często inspirowane popkulturą, charakteryzuje wyrazista, wciągająca paleta barw. Równie cenione przez odbiorców figuralne przedstawienia Janusza Orzechowskiego oraz kompozycje Adama Wątora pojawią się na aukcji 5 lipca.

 

Wyjątkowo oprócz malarstwa wśród oferty aukcyjnej znajdą się również rzeźby. Jedna z nich – „Air Moose” autorstwa Mariusza Dydo – jest inteligentnym cytatem z dzieła „Balloon Dog” amerykańskiego artysty Jeffa Koonsa, który już jako ośmiolatek kopiował dzieła dawnych mistrzów i sprzedawał je w sklepie swojego ojca. Rzeźbę o złotym kolorze, będącą symbolem opakowanego szczęścia, autor przekornie komentuje sentencją: „Sztuka cenniejsza niż złoto”. Inspiracją kolejnego z rzeźbiarzy, Krzysztofa Jankowskiego, są natomiast dzieła Salvadora Dali czy Alberto Giacomettiego. Jego „Temida” to odlew z brązu, przedstawiający niezwykle smukłą sylwetkę głównej doradczyni Zeusa. Twórczość kolejnego artysty – Adama Ankiewicza czerpie natomiast z dwóch gałęzi sztuk plastycznych – malarstwa i rzeźby. Trójwymiarowe formy jego autorstwa zostały wyróżnione przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego i są tym samym rekomendowane do konkursu na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku Dobry Wzór 2016.

 

Prace dostępne na aukcji to nie tylko finansowa inwestycja, ale również szansa na wsparcie dopiero rozwijających się debiutantów. Cena wywoławcza wszystkich prac to 500 złotych. DESA Unicum jako pierwszy polski dom aukcyjny zorganizowała tego typu licytację, pomagając młodym twórcom w nawiązaniu kontaktu z kolekcjonerami i miłośnikami sztuki.

 

Aukcja: 5 lipca, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 21 czerwca – 5 lipca 2016, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy MARCHAND, Pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 lipca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca