Sztuka

Kuchnia konfliktu na finisaż projektu Migracje | Kreacje 2

16-17 lipca to ostatnia szansa na zobaczenie w Gdyni prac najbardziej rozpoznawalnych artystów wizualnych z Polski i zagranicy. W programie finisażu Migracji | Kreacji 2 jest kaukaska odsłona Kuchni Konfliktu – spotkanie z imigrantami z tatego rejonu, lekcje kuchni czeczeńskiej, wielokulturowe warsztaty rodzinne, oprowadzanie kuratorskie i spacer architektoniczny po porcie w Gdyni.

 

Kuchnia Konfliktu to mobilny zespół kucharzy, prezentujących potrawy z różnych stron świata. Tworzą go przede wszystkim ludzie pochodzący z kraju, którego kuchnia jest prezentowana. Podczas finisażu Migracji | Kreacji będzie to kuchnia czeczeńska. Goście zostaną zaproszeni do smakowania potraw oraz do udziału w warsztatach kulinarnych przybliżających nie tylko przepisy z Kaukazu, ale i historie imigrantów z tamtego rejonu. Odbędą się również zajęcia dla całych rodzin z dziećmi, które odsłonią wielobarwną kaukaską kulturę. Na warsztaty kulinarne obowiązują zapisy: kreacje@muzeumemigracji.pl

 

Ostatni weekend wystawy będzie okazją do wzięcia udziału w cieszących się ogromnym powodzeniem spacerach architektonicznych po gdyńskim porcie. Prowadząca je Anna Orchowska-Smolińska odkrywa tajemnice architektury, opowiada o miejscach istniejących i już straconych. Każdy może się przyłączyć do grupy, która wyrusza w sobotę 16 lipca o 16.00 spod Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Z kolei w niedzielę o 15.00 Muzeum zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po pracach artystów zaproszonych do udziału w projekcie „Migracje / Kreacje 2. Wejście do portu”. To ostatnia szansa na zobaczenie prac Pawła Althamera, Yael Bartany, Honoraty Martin, Wilhelma Sasnala i Łukasza Surowca w przestrzeni gdyńskiego portu. „Goście” Krzysztofa Wodiczko będą prezentowani w Muzeum Emigracji do końca sierpnia.

 

Kuchnia konfliktu

Projekt Kuchni konfliktu to przede wszystkim przedsiębiorstwo społeczne - płaszczyzna integracji społeczności cudzoziemców z mieszkańcami polskich miast. Dla współtworzących Kuchnię Konfliktu cudzoziemców projekt jest okazją do poznania polskiej kultury i zawiązania bliskich relacji w przyjaznej przestrzeni zawodowej. Proponując uczciwe warunki zatrudnienia i szkolenie zawodowe pomysłodawcy projektu chcą umożliwić przybyszom lepszy, bezpieczniejszy start na polskim rynku pracy.

 

Leyla Elsanova – szefowa kuchni tak pisze o sobie: „Pochodzę z Czeczenii, od dziewięciu lat mieszkam w Polsce. W czasie wojny w Czeczenii przez 6 lat zajmowałam się osobami przesiedlonymi z powodów wojennych. Pracowałam również w Polskiej Akcji Humanitarnej jako instruktorka krawiectwa w ośrodku dla uchodźców w Lininie. Dobrze znam los uchodźców i jestem bardzo szczęśliwa, że mogę pomagać innym. Moja praca jest wyrazem wdzięczności dla osób z Polski, które kiedyś mi ofiarowały pomoc.

 

SOBOTA | 16 lipca 2016

 

12.00-14.00 | warsztaty kulinarne | Dworzec Morski

14.00-16.00 | warsztaty kulinarne | Dworzec Morski

 

Sprawdź, jak smakuje kuchnia Czeczenii! Podczas warsztatów z Kuchnią Konfliktu spróbować można manty – czeczeńskich pierogów gotowanych na parze. W trakcie przygotowania farszu i lepienia pierogów uczestnicy poznają osobiste historie osób z doświadczeniem migracyjnym oraz ciekawostki związane z kulturą Czeczeni.

 

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy, na które czekamy do 15 lipca – kontakt na adres: kreacje@muzeumemigracji.pl.

 

12.00-16.00 | warsztaty rodzinne| Dworzec Morski

 

Kreatywne warsztaty dzieci z rodzinami – podczas twórczych działań poznamy wielobarwną kulturę ludową Kaukazu. Zajęcia poprowadzą doświadczeni animatorzy kultury.

 

16.00-18.30 | spacer architektoniczny | start przy Urzędzie Morskim w Gdyni (ul. Chrzanowskiego 10)

 

Niepowtarzalna szansa, aby dowiedzieć się, jak wyglądała Gdynia przed zbudowaniem portu, poznania unikatowych obiektów architektury przemysłowej. Spacer poprowadzi dr Anna Orchowska-Smolińska – znawczyni i pasjonatka gdyńskiego portu.

 

NIEDZIELA | 17 lipca 2016

 

15.00-16.00 | spacer kuratorski | start: ul. Polska przy Rondzie Karlskrona

 

Na zakończenie wystawy „Migracje / Kreacje 2. Wejście do portu” odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po pracach artystów zaproszonych do udziału w projekcie. To ostatnia szansa na zobaczenie prac Pawła Althamera, Yael Bartany, Honoraty Martin, Wilhelma Sasnala i Łukasza Surowca w przestrzeni gdyńskiego portu. „Goście” Krzysztofa Wodiczki będziemy prezentować w Muzeum Emigracji do końca sierpnia.

 

16.00-18.00 | Manta Party| Dworzec Morski

Kuchnia Konfliktu zaprasza do Muzeum Emigracji na wyjątkową ucztę – Manta Party. Przy wspólnym stole poznamy nie tylko bogactwo kulinarne Czeczenii, ale także kulturę Kaukazu. Dla gości gotować będą migranci, którzy uciekli przed wojną i zamieszkali w Polsce.

 






 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 lipca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca