Sztuka

Młoda sztuka na wakacje l wystawa i aukcja w DESA Unicum

800 tysięcy złotych to suma wzrostu obrotu na Aukcjach Młodej Sztuki w ciągu dwóch lat. To ogromna zmiana, biorąc pod uwagę, że cena wywoławcza to zaledwie pięćset złotych. Rośnie zainteresowanie i świadomość odbiorców – coraz więcej z nich chce zainwestować w oryginalną pracę. Kolejna Aukcja Młodej Sztuki w DESA Unicum odbędzie się już 18 sierpnia.

 

Większość z niemal siedemdziesięciu obiektów sierpniowej licytacji przenosi widza do krainy baśni, wyobraźni i koloru. Mistrzynią przelewania na płótno marzeń sennych jest Paulina Zalewska, której „Gwiezdna Corrida” znakomicie ilustruje bajkowy styl artystki. Zalewska zaskakuje nie tylko historiami, ale również paletą barw. Kontrastującymi z całością dzieła kolorami zaznacza elementy, które mogłyby umknąć uwadze widza. Zmusza do kontemplacji szczegółów i zachęca do zagubienia się w bajce. Mirella Stern konstruuje swoje prace za pomocą równie delikatnych środków wizualnych. „Gdzieś pomiędzy wojnami” zamyka w baśniowej formie niezwykle ważne przesłanie. Bohaterami obrazów artystki są najczęściej postaci przypominające dziecięce lalki, uwikłane w różne, prowokujące do rozważań, historie. Do świata wyobraźni zapraszają również inni artyści: Edyta Mądzelewska, Marzena Bis, Piotr Urbanek i Olga Pelipas.

 

Na Aukcji Młodej Sztuki znajdzie się także dyptyk Lecha Batora – artysty, którego prace coraz trudniej zdobyć na rynku sztuki. Obraz wpisany jest w charakterystyczną dla niego serię „Nie na rykowisku”, która przekornie wykorzystuje motyw jelenia. Artysta stworzył abstrakcyjny wizerunek człowieka z głową rogacza, puszczając tym samym oko w kierunku widzów. Grając z konwencją skłania odbiorcę do refleksji nad współczesnością.

 

Wśród młodych artystów nie mogło zabraknąć debiutantów. Jednym z nich jest absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Przemysław Gugała. W swojej niezatytułowanej pracy zaciera granice między fotografią, rysunkiem oraz malarstwem. Tworzący w oszczędnej estetyce artysta, prowokuje do refleksji nad wojną i opresją. Nowe spojrzenie na fotografię proponuje również Kuba Mozolewski, który kreuje intrygujące formy za pomocą cyfrowego kolażu.

 

Prace dostępne na aukcji to nie tylko oryginalna inwestycja, ale również szansa na wsparcie rozwijających się talentów. Licytację poprzedza wystawa przedaukcyjna, na którą wstęp jest wolny. DESA Unicum to pierwszy dom aukcyjny w Polsce, który stworzył cykl Aukcji Młodej Sztuki.

 

Aukcja: 18 sierpnia, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 1-18 sierpnia 2016, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), ul. Marszałkowska 34-50, wstęp wolny

 

Więcej informacji o Aukcji Młodej Sztuki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum.

 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 lipca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca