Sztuka

BŁYSK- wystawa w Rondzie Sztuki

 

Najlepsi absolwenci katowickiej ASP ostatniego 10 – lecia w Rondzie Sztuki

 

Już od 8 września w Galerii Rondo Sztuki oglądać będzie można prace najlepszych absolwentów katowickiej ASP ostatniej dekady. Wystawa BŁYSK to okazja aby po raz pierwszy zetknąć się z dokonaniami młodych śląskich artystów w tak szerokiej perspektywie czasowej. Wydarzenie stanowi podsumowanie trwającego od 10 lat programu realizowanego przez uczelnię i firmę informatyczną BPSC SA, którego celem jest wspieranie młodych twórców u progu ich kariery.

 

Katowicka ASP jest jedyną artystyczną uczelnią w kraju, która może pochwalić się tak długofalowym i wielowymiarowo realizowanym projektem. Efektem współpracy z BPSC jest nie tylko kilkadziesiąt nagród przyznanych w konkursie „Najlepszy Dyplom” ale także licząca już ponad 60 prac firmowa kolekcja młodej sztuki – największa taka w Polsce.

- Te 10 lat współpracy można podsumować bardzo wymiernie – to 40-stu młodych, bardzo perspektywicznych artystów uhonorowanych u progu swojej kariery. Dla nich to nie tylko zastrzyk finansowy, ale również potężna dawka pozytywnej energii, sygnał, że ich twórczość może zostać doceniona również poza środowiskiem uczelni. Dla nas to również powód do dumy i satysfakcji. Z moich rozmów z władzami innych uczelni artystycznych wynika jednoznacznie, że to jedyny tak długo i konsekwentnie realizowany program współpracy z biznesem – podkreśla Rektor katowickiej ASP, prof. dr hab. Antoni Cygan.

BŁYSK zaprezentuje pełne spektrum wypowiedzi młodych twórców: od klasycznych mediów, takich jak malarstwo, czy grafika artystyczna, po działania interdyscyplinarne i intermedialne. Podczas wystawy podziwiać będzie można dzieła ponad 30 artystów – wszystkich laureatów konkursu na Najlepszy Dyplom - absolwentów Wydziału Artystycznego, ale także innych twórców, których prace oglądać można na co dzień w siedzibie BPSC, w tym tak znanych artystów jak Tomasz Struk, Kazimierz Cieślik i Ireneusz Walczak.

 

- Wystawa stanowi pierwszą okazję do wglądu w obecny kształt i dynamikę rozwoju projektu realizowanego z BPSC w szerszej perspektywie czasu, co tworzy istotny i ciekawy pretekst do szerszych interpretacji, m.in. w kontekście pojawiających się nowych postaw i tendencji - podkreśla prof. ASP, dr hab. Grzegorz Hańderek - Pozycja wielu spośród artystów, którzy wystawią swoje prace znacząco wzrosła od momentu uzyskania przez nich dyplomu co z pewnością wzmacnia wartość samej kolekcji, ale potwierdza też słuszność decyzji komisji konkursowych.

 

Wystawa potrwa do końca września. Towarzyszyć jej będzie wydany w limitowanym nakładzie kalendarz, w którym zaprezentowane zostaną dzieła profesorów ASP, promotorów prac nagrodzonych w konkursie Najlepszy Dyplom.

 

W wystawie udział wezmą: Lena Achtelik, Małgorzata Bednarczuk, Alicja Boncel, Katarzyna Budka, Marta Czarnecka, Bartłomiej Dudek, Szymon Durek, Jan Dybała, Agnieszka Florczyk, Justyna Jędrzejowska, Katarzyna Kania, Malwina Kidala, Szymon Kobylarz, Jakub Kowalczyk, Barbara Kubska, Małgorzata Kulik, Artur Masternak, Ewa Mrowiec- Łysy, Monika Mysiak, Kajetan Pasztuła, Szymon Prandzioch, Anna Rank, Dobrosława Rurańska, Natalia Rybka, Szymon Szewczyk, Hanna Sitarz, Bianka Szlachta, Ewa Toczkowska, Sylwia Woźniczka, Joanna Zdzienicka, Erwina Ziomkowska oraz Kazimierz Cieślik, Tomasz Struk i Ireneusz Walczak.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 sierpnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca