Sztuka

Edukacja w Teatrze Polskim

W teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oprócz produkcji spektakli teatralnych staramy się zaproponować naszym widzom bogatą ofertę edukacyjno – kulturalną, a także społeczną. W tym sezonie artystycznym zapraszamy Państwa na specjalne warsztaty, w trakcie których będą Państwo mieli okazję stać się również twórcami, a nie tylko odbiorcami sztuki teatralnej. Mamy nadzieję, że znajdą Państwo coś dla siebie, swoich dzieci, a może dla rodziców i dziadków. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej, którą prezentujemy poniżej:

 

 

Mama, Tata i Ja, Czyli nasz zespół teatralny

 

Zajęcia integracyjno – teatralne dla rodzin z dziećmi między 7 a 12 rokiem życia

 

Zajęcia poprowadzą: Magdalena Mróz, Anna Skuratowicz orz aktorzy Teatru Polskiego

Udział w warsztatach to okazja do wspólnego spędzenia czasu w niecodziennej scenerii, daleko od codziennych problemów i wcielenia się w zupełnie niecodzienne role. Mama, tata i dziecko staną się aktorami, reżyserami, scenografami – stworzą zespół teatralny, którego zadaniem będzie przygotowanie spektaklu. Wykonanie zadania możliwe będzie dzięki współpracy, umiejętności słuchania siebie nawzajem i wsparciu instruktorek oraz ekspertów
z zespołu Teatru Polskiego.

Zwieńczeniem trzymiesięcznych cotygodniowych spotkań będzie pokaz spektaklu na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego.

 

 

Akademia dojrzałego twórcy

zajęcia literackie dla seniorów

 

przewodnikami i towarzyszami  podróży po literaturze będą Jacek Dehnel i zaproszeni przez niego poeci i prozaicy


Literatura daje właściwie nieograniczone możliwości opisywania świata – i przez tysiące lat istnienia wytworzyła niezliczone gatunki i sposoby opowiadania, od powieści do sonetu, od operowego libretta po kronikę. W toku jednych warsztatów nie da się, rzecz jasna, nawet zbliżyć do całego tego bogactwa. Nie da się również nauczyć w ekspresowym tempie pisania ani kronik, ani sonetów. Można jednak zapuścić „czytelnicze sondy” i badać różnorodne sposoby opowiadania.

Gdyby w literaturze chodziło o „co?”, najpiękniejszym wierszem miłosnym byłoby lakoniczne: „Zosia kocha Stasia”. W literaturze chodzi jednak o „jak?”, o to, jak słowa przenoszą sensy między piszącym a czytającym, jakie wzbudzają w nim emocje, myśli, potrzeby. Pisarstwo jest sztuką – szlachetnej, ale jednak – manipulacji, która ma swoje zasady, reguły, wypracowane przez pokolenia metody wpływania na człowieka biorącego książkę do ręki…

Będziemy je zgłębiać zarówno jako czytelnicy, otwierający się na inne sposoby wyrazu, jak i piszący, próbujący form, do których wcześniej może nie sięgaliśmy.


Od słowa do słowa

zajęcia teatralne dla licealistów

 

zajęcia prowadzą: Ewa Sokół-Malesza oraz aktorzy Teatru Polskiego


Zajęcia teatralne dla licealistów to propozycja nie tylko dla osób zainteresowanych teatrem, to również warsztaty dla każdego, kto chciałbym świadomie posługiwać się słowem. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak mówić „żeby nas słyszano”, „żebyśmy nas słuchano” i „żeby nas rozumiano”. W programie zajęć pojawią się ćwiczenia objaśniające jak świadomie kontrolować oddech i głos, jak nimi operować, jak udoskonalić dykcję, słyszalność, ekspresję mowy i jej wiarygodność, słowem – jak mówić pięknie. A także jak kształtować występ, okazywać emocje, prezentować energię, jak posługiwać się mową niewerbalną.

Materiał literacki do pracy będą stanowić zarówno krótkie utwory poetyckie, jak i całe sztuki teatralne.

Zajęcia odbywają się w cyklu rocznym i zakończą się pokazem krótkiego spektaklu przygotowanego pod okiem instruktorki.


Lekcja teatru

warsztaty teatralne dla nauczycieli

 

konsultacja programowa projektu: Natalia Fijewska-Zdanowska/Fundacja Artystyczna MŁYN


Wielowątkowy kurs teatralny dotykający wszystkich aspektów obecności teatru w szkole – od rozmowy z uczniami o obejrzanym spektaklu, przez analizę i naukę recytacji poezji, aż po przygotowanie przedstawienia na potrzeby apelu okolicznościowego. Zajęcia prowadzone przez doświadczonych instruktorów teatru i dramy, pedagogów teatru oraz aktorów z zespołu Teatru Polskiego w Warszawie będą odbywały się od października do lutego w wybrane piątki i soboty – zakończą się obroną własnego projektu przygotowanego przez uczestników pod okiem instruktorów.
 

Więcej szczegółów na stronie www.teatrpolski.waw.pl


Serdecznie zapraszamy!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 sierpnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca