Sztuka

Innowacje na rynku sztuki - nowy sezon z DESA Unicum

Pierwsza w Polsce aukcja obrazów dawnych mistrzów i licytacja prac najsłynniejszych realistów magicznych. Tajemnicza kolekcja sztuki współczesnej obok zaskakującej aukcji samochodów – klasycznych i kolekcjonerskich. Na dodatek The Masterpiece, czyli pawilon z najdroższymi pracami współczesnych artystów. Na nowy sezon DESA Unicum zapowiada jeszcze więcej pionierskich propozycji.

 

Tej jesieni, odbędzie się jedyna na świecie licytacja prac stworzonych przez najsłynniejszych i najbardziej uznanych współczesnych polskich artystów na... talerzach. Unikalna kolekcja malarstwa na ceramice przez dekady należała do prywatnego właściciela i nie była dostępna dla miłośników sztuki. Dzieła Tadeusza Kantora, Kazimierza Mikulskiego, Jerzego Nowosielskiego, Ryszarda Winiarskiego i kilkudziesięciu innych wybitnych twórców powstały tylko w jednym egzemplarzu, specjalnie dla polskiego fotografa Jana Styczyńskiego. Każdy talerz jest więc inny, oddaje styl artysty i koresponduje ze sztuką, którą możemy dziś oglądać w muzeach na całym świecie. W listopadzie niezwykła kolekcja po raz pierwszy zostanie przedstawiona szerokiej publiczności i, co więcej, wystawiona na aukcji.

 

Innowacją, która może zmienić rynek sztuki w Polsce jest pierwsza aukcja w pełni dedykowana malarstwu dawnych mistrzów XVI-XVIII wieku. To aukcje dla największych koneserów sztuki, które do tej pory organizowane były jedynie przez zachodnie domy aukcyjne. 22 września pod młotek trafi ponad pięćdziesiąt renesansowych i barokowych obrazów, powstałych w najważniejszych ośrodkach nowożytnej Europy. Jeden z nich jest dziełem Simone Pignoniego, którego prace znajdują się w zbiorach paryskiego Luwru czy petersburskiego Ermitażu. Nic dziwnego, że niektóre ceny wywoławcze Aukcji Sztuki Dawnej: Mistrzowie XVI-XVIII przekraczają 200 tysięcy złotych. Oprócz tej innowacyjnej licytacji odbędą się również tradycyjne Aukcje Sztuki Dawnej, już w październiku wśród wystawionych prac będzie można zobaczyć imponujący obraz Rafała Malczewskiego, którego zakopiańskie pejzaże cieszą się obecnie szczególnym zainteresowaniem.

 

Z kolei październikowa i grudniowa Aukcja Sztuki Współczesnej to przede wszystkim oczekiwanie na nowe rekordy na polskim rynku. W DESA Unicum pojawią się dwa najbardziej poszukiwane i najdroższe, sprzedawane przez galerie w Nowym Jorku czy Londynie, polskie nazwiska – Wojciech Fangor i Roman Opałka. W przypadku drugiego z twórców będzie można obejrzeć, a także kupić pracę ze słynnej serii „obrazów liczonych”. Poprzednia praca artysty z tego cyklu dostępna na polskiej aukcji została kupiona za ponad 2 miliony złotych, a w brytyjskim Sotheby's za ponad 3 miliony.

 

Sezon jesienny to w DESA Unicum także zupełnie nowy projekt The Masterpiece – niezwykły pawilon, w którym każdy chętny może pobyć sam na sam z pracami artystów, którzy zmienili sztukę XX wieku. Pawilon został otwarty 19 września i będzie funkcjonował przez tydzień. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa na świecie. W ramach The Masterpiece trzy prace – „M 55” Wojciecha Fangora, „Lumina Violet” Juliana Stańczaka oraz „Nebulus” Victora Vasarely'ego – o łącznej wartości 4,1 miliona złotych przez tydzień są dostępne do obejrzenia w tak intymnej atmosferze, na jaką zazwyczaj mogą pozwolić sobie tylko kolekcjonerzy.

 

Na zimę natomiast DESA Unicum przygotowała niespodziankę dla fanów motoryzacji. Jako pierwszy polski dom aukcyjny zorganizuje licytację w pełni dedykowaną klasycznym oraz kolekcjonerskim samochodom. Oprócz nich na aukcji znajdą się również wyselekcjonowane przedmioty związane z motoryzacją i motocykle, w tym popularne w Polsce skutery – Osa i Sokół. Specjalne wydarzenie zostanie zorganizowane inaczej niż tradycyjna aukcja, potrwa bowiem cały dzień i będzie połączeniem wystawy sztuki użytkowej oraz samochodów i jednośladów z najwyżej półki.

 

Nowością, która otworzyła tegoroczny sezon aukcyjny była pierwsza tematyczna Aukcja Sztuki Współczesnej. Zorganizowana została wokół motywu przewodniego – surrealizmu i realizmu magicznego. 8 września w DESA Unicum można było kupić najlepsze prace mistrzów gatunku, m.in. Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Siudmaka, Rafała Olbińskiego, Jacka Yerki czy Jerzego Duda-Gracza.

 

Oprócz wymienionych innowacji w tym sezonie nie zabraknie tradycyjnych projektów DESA Unicum. Są to: Aukcje Sztuki Współczesnej, Aukcje Sztuki Dawnej, Aukcje Nowej Sztuki, Aukcje Młodej Sztuki, Aukcje Fotografii, Biżuterii, Komiksu i Ilustracji, Grafiki i Plakatu, Rzeźby oraz Aukcje Rzemiosła Artystycznego. Dywersyfikacja projektów stworzona jest z myślą o różnorodnych zainteresowaniach odbiorców. Liczba licytacji w porównaniu do poprzedniego roku wzrośnie o ponad 20%.

 

Na jesieni DESA Unicum jako standard wprowadza także testowaną do tej pory usługę internetowych transmisji live z aukcji. Jest jedynym polskim domem aukcyjnym, który daje odbiorcy szansę śledzić przebieg aukcji z dowolnego miejsca na świecie. W tym samym czasie otworzyła się również zupełnie nowa przestrzeń, która łączy dział obsługi klienta z nowoczesną księgarnią. Dzięki temu procedury aukcyjne zostały skrócone do minimum i uprzyjemnione obecnością najlepszych publikacji z zakresu sztuki i kultury.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca